Minden a komlóról - hasznos vagy pont, hogy kártékony? Lássuk!

Minden, amit egy kertésznek a komló termesztéséről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Tudj meg mindent a komlóról

A komló kétlaki növény, ami azt jelenti, hogy nőivarú és hímivarú példányai is vannak. A nőivarú példányokon teremnek a sörfőzéshez használt virágok, a hímivarúak pedig ezek megtermékenyítéséért felelnek. A komló egy igen erős hidegtűrő (USDA 3-8) növény, aminek sok napra és helyre van szüksége, hogy jól teljesítsen. A komlónak napi 6-8 óra közvetlen napfényre van szüksége. Lehetőleg kerüljenek olyan helyre, ahol a napfény nagy része késő reggel és kora délután éri őket. A nap ilyenkor kevésbé erős, és egy kevés délutáni fényárnyék is segíthet a komló védelmében. A teljesen kifejlett példányok a fagynak is ellenállnak.

A komló talajigénye

A komlótermesztést gazdag, jó vízelvezetésű talajban érdemes végezni, amibe lehetőleg egy jó adag alaposan érlelt organikus anyag is került. Az agyagos talajt nem kedvelik – mindenképpen javítsd a kert vízelvezetését, ha a talajod túl agyagos (ezt komposzt vagy érlelt trágya hozzáadásával teheted meg). A komlókat emelt ágyásokba is ültetheted, ami segít megkerülni az agyagos, sűrű talajt. A talaj pH értéke 6-7,5 között a legideálisabb a komlónak.

A komló szaporítása

A komlót kétféleképpen lehet szaporítani, vagy ültetni – rizómákkal, vagy koronával. Rizómás ültetéshez a nőivarú komlók főgyökerét kell felhasználni, míg a koronás átültetés esetén lényegében az egész növény átültetésre kerül.

Támaszték

A komlónak valamilyen felfutási felületre van szüksége, amelyen függőlegesen felkapaszkodhat növekedése közben. Ez lehet egy oszlop vagy akár egy erős lugas is. Fontos, hogy a komlónak a vízszintes terjeszkedéshez is helyet kell biztosítani. A komló úgy „mászik” felfelé, hogy indáival körbenövi a rendelkezésre álló függőleges felületet, ezért valami olyasmit biztosíts nekik, amire így feltekeredhetnek. A komló talaj feletti részei minden télen elhalnak, azonban a gyökerek áttelelnek, és a következő évben újra növekedésnek indulnak majd.

A komló kiültetése

A komlónak legalább 120 napnyi termőidőszakra van szükségük. Komlóid az után kerüljenek a szabadba, hogy az utolsó fagy is elköszönt, és a talaj kellően felmelegedett. Ez az adott év és az éghajlat szeszélyes időjárásától függően februártól áprilisig bármikor megtörténhet. A talajban szunnyadó kifejlett gyökérzetek akár a -28°C-t is képesek túlélni, de a fiatalabb növényekkel a fagy könnyedén végez. Az öltetéshez fogd a rizómát, és helyezd elfektetve a talajba.

Ha vannak rajta csírák, akkor igazítsd úgy a főgyökeret, hogy ezek felfelé mutassanak, a gyökerek pedig lefelé. Takard be talajjal, finoman paskold le, majd enyhén öntözd meg a talajt. Ha koronával ültetsz, akkor helyezd azt egy lyukba a talajban, majd púpozd fel egy kicsit a talajt körülötte, amikor visszatemeted. Szintén paskold le finoman, majd öntözd meg.

A komló előnevelése házon belül

A komlókat házon belül is elültetheted, mielőtt kiültetnéd őket. Ilyen esetben akár 6-8 héttel az utolsó várható fagy előtt is elültetheted őket, ha a termőidőszak túl rövid odakint. Ha ezt a módszert választod, fokozatosan szoktasd hozzá komlóidat a kinti körülményekhez, mielőtt végleg kiültetnéd őket a kertbe.

Elhelyezés

A rizómákat felpúpozott talajsorokba ültesd el, egymástól 60-100cm-re, a sorok között pedig 1-1,5 métert hagyj ki. A púpozás nagyjából 30cm magas kell legyen, ezzel elősegítve a vízelvezetést.

Komlótermesztés növénytartóban

A komlókat növénytartóban is lehet termeszteni, de ez valamivel több munkával jár majd. A növénytartókban nehezebb megfelelő vízelvezetést biztosítani a növényeknek, és általánosságban kisebb mennyiségű termésre számíthatsz, ha ezt az opciót választod. Ha növénytartóban szeretnéd gondozni komlóidat, válassz hozzájuk jó minőségű termőközeget, és szükség szerint adj hozzá némi extra komposztot is, hogy még jobb vízelvezetést biztosíts a gyökereknek. A tartó legalább 50cm átmérőjű kell legyen, hogy elegendő helyet biztosítson a gyökerek növekedéséhez.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

félstabil takarmányozó

az istállóba beépített takarmányozási gépek, berendezések közül azok, amelyek ugyan munka... Tovább

vagyon

a mg. vállalat eszközeinek összessége: összetevődhet beruházott v.-ból, forgó-v.-ból,... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem