Így mentheted meg kiszáradt növényeidet: kiszáradt növények kezelése szakértően

Így mentheted meg kiszáradt növényeidet

VN
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Ha nem kapnak elegendő vizet kellő rendszerességgel, a növények előbb vagy utóbb stresszes állapotba kerülhetnek, ami súlyos problémákhoz vezet. Ezek általában a legöregebb leveleken jelentkeznek először, amelyek besárgulnak, kiszáradnak, majd lehullanak a palántáról. Huzamosabb vízhiány esetében a fák és bokrok kisebb, majd nagyobb ágai is elhalhatnak. A szárazság még a gyökereket is megtámadhatja, amitől a növény végül teljesen kipusztul majd.

Kiszáradt növények megmentése szakszerűen

Minél tovább tart tehát a kiszáradt állapot, annál több kár keletkezik a növényekben. Általában a szezon elején jelentkező szárazság a legveszélyesebb, hiszen a palánták ekkor még aktívan növekednek, és igyekeznek felkészíteni magukat a közelgő nyárra.

Aszály idején, vagy amikor a vízkészletek korlátozottak, az ember csak abban reménykedhet, hogy növényei bírni fogják majd a megterhelést. Ideális esetben egészségesen érik őket ezek az időszakok, nem sokkal az után, hogy kellően megöntözték őket, és némi talajtakaró is kerül köréjük, ami segít lelassítani a talaj kiszáradását.
Szóval mi a teendő az után, hogy növényeid túlélték a szárazságot?

Ne öntözd túl a kiszáradt növényeket!

Ilyenkor logikus lépésnek tűnik minél több vizet biztosítani szomjazó palántád számára, nagyon könnyű azonban túlzásokba esni. Fokozatosan kell tehát visszaszoktatnod növényeidet a vízre.

Ügyelj rá, hogy a talaj nyirkos legyen, de ne áztasd át. A gyökereknek oxigénre is szükségük van, és ha elárasztod őket vízzel, akkor gyakorlatilag megfulladnak majd, mert nem jutnak elég levegőhöz. Persze az esőzés mennyiségét nem szabályozhatod, de azt igen, hogy te magad mennyi vizet biztosítasz ágyásaidnak.

A legtöbb növénynek durván 2,5 cm vízre van szüksége heti szinten. Ha palántáid homokos talajban nőnek (ami gyorsan elvezeti a vizet), vagy nemrégiben ültetted őket és gyökereik még nem elég erősek, akkor gyakori öntözésre lesz szükségük, hogy elegendő vizet vehessenek fel.

Különösen oda kell figyelni a paradicsomokra, amik, ha nem rendszeresen kapnak vizet (pl. egy nagy öntözés egy-két hét szárazságot követően), akkor elrohadhatnak vagy szétrepedhetnek.

Metszd meg növényeidet

Egy hosszabb szárazság során bizonyos esetekben segíthet, ha egyébként egészséges palántáidról kétharmadukra metszed vissza, mert ilyenkor kevesebb vízre lesz szükségük. Próbáld meg eldönteni, hogy mely növényeidnek van szüksége erre.

Lehetőség szerint ne metszd le fáidat és bokraidat, mert ezeknek szükségük van lombjukra, és a visszavágással csak felesleges stressznek tennéd ki őket.
Ha növényeid felső része a szárazság során súlyosan bebarnult vagy elhalt, akkor az aszály után vágd vissza őket a talajtól 15 cm magasra. Ideális esetben hamarosan új hajtások jelennek majd meg a tövüknél. A növények általában tudják, hogy mikor muszáj kissé megerőltetniük magukat, hogy újra nagyra nőhessenek.

Távolítsd el növényeid elhalt vagy beteg ágait is, ezek ugyanis nem képesek meggyógyulni, és rengeteg kártevő bújhat el bennük.
 

Lapozz, mert a kiszáradt növények megmentésével kapcsolatos szakértői tanácsok még ne értek véget, hasznos dolgokat olvashatsz a következő oldalon is! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-25

A légies szépségű rezgő virág, ami eleganciát kölcsönöz kertednek!

A rezgő virág szépsége és eleganciája varázslatossá teszi a kertet. Ismerd meg a rezgő hópehely vagy más néven fátyolvirág jellegzetességeit és gondozását.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fejőketrec

juhokat a —>fejés ideje alatt rögzítő ketrec (fejőkaloda). Karámszerű létesítmény,... Tovább

homozigóta

olyan diploid (diploid sejt) vagy haploid (haploid sejt) egyed, amelynek génállománya a vizsgált... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Kertészet Növénytermesztés Növényvédelem virág