Termeljünk kis területen rengeteg zöldséget – SZAKÉRTŐNK TUTI TIPPJEI KEZDŐKNEK!

Kertészkedjünk okosan- Tippek a kezdő kertészeknek

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Nem baj, ha kis területed van, így is van lehetőséged arra, hogy valami nagyot alkoss, el is mondom, hogyan!

Kertészkedjünk eredményesen és okosan

Tippek a kertészkedéshez

Tervezz időben!

Nem okozhat problémát a kis terület sem, sokféle ízletes zöldséget termeszthetünk, hogyha előre megtervezzük a konyhakertünket, mivel így jobban ki tudjuk használni az ágyásokat és az ápolási munka is sokkal kevesebb lesz! Döntsük el, hol lesz a zöldségeskertünk és mekkora méretű legyen. Fontos tudnivaló, hogy a zöldségek nagy része szereti a jól megvilágított, erős hidegáramlatoktól mentes helyet, a legtöbb növény nagyon igényes, szereti a szélvédett környezetet, és a mélyen megművelhető talajt. A zöldségek vízigénye elég magas, éppen ezért már a tervezés előtt gondolni kell arra, hogyan tudjuk könnyedén véghezvinni az öntözést. Szerintem a legtökéletesebb megoldás a csepegtető öntözés, gazdaságos nagyon és könnyedén létre tud hozni egy ilyen berendezést bárki.   

Fontos a méret meghatározásánál, hogy ne azt nézzük, hogy mennyit tudunk megenni, hanem, hogy mekkora területet tudunk művelni egész évben, megerőltetés nélkül. Hiszen mi értelme annak, hogyha nem tudjuk gondozni a növényeket? Egy átlagos család, négy taggal el tud látni nagyjából 200 négyzetméternyi területet, de akkor mindenképp kell szabadidőt szánni rá! Inkább legyen kisebb a terület, és ha már lesz kellő tapasztalatunk, akkor növeljük az ágyások számát és a növények fajtáit is gyarapíthatjuk! A következő oldalon még több hasznos tanácsot találhatsz!

Kis területen is lehet termelni

A méretezéshez jó kiinduló pont, ha megnézzük, melyek azok a zöldségek, amiket frissen szeretnénk felhasználni és melyek azok, melyeket meg szeretnénk vásárolni. Salátát, spenótot, zöldhagymát, napos retket érdemes a kiskertben termeszteni, hiszen ezek a zöldségek csak frissen ízletesek, kevés gondozást igényelnek és korán szabadon maradt helyükre még lehet másodveteményt telepíteni.

Zöldségek a kertben

A gyökérzöldségekből és hagymafélékből  sokat lehet termelni kis területen, velük ki lehet használni a tavaszi zöldségek után üresen maradt ágyásokat és relatív kevés időt vesz fel a gondozásuk. A gyalogbab és zöldborsó helyigényes növények, de ha frissen, zsengén szeretnénk felhasználni őket akkor, megéri helyet szentelni nekik. Cukkíni, tökfélék, uborkafélék is nagy területet igényelnek, de ezek a növények ültethetőek a kiérett komposzt halom oldalába.

A káposztafélék valamint a paprika és paradicsom több gondozást és odafigyelést igényelnek, de nincs olyan zöldség, amit ne érné meg termeszteni ha van rá időnk és helyünk. A magos tasakokon általában meg van adva a növények ajánlott tő és sortávolsága és ezt tartsuk is be. Még kis területen is jobb termés érhető el, ha a növények elegendő távolságra vannak egymástól, minthogyha a kelletnél sűrűbben.

Már meglévő és jól bevált zöldségeskertről sem árt készíteni egy kis vázlatrajzot egy kockás lapon  és azon jelölni be, hogy az idén mi hova kerül.

Ügyeljünk a vetésforgó betratására

A vetésforgót mindig tartsuk be, hiszen ezzel a gyakorlattal sok kártevőt és betegséget megelőzhetünk, és jobban kihasználhatjuk a talaj adottságait. Frissen trágyázott területre kerüljenek a káposztafélék, ahol az elmúlt évben a káposztafélék voltak oda kerüljenek az idén a gyökérzöldségek. Ahol a gyökérzöldségek voltak tavaly ott legyenek az idén a hüvelyesek (borsó, bab, lóbab), a tök és uborkafélék, a paradicsom, a paprika, a saláta.

Figyeljünk rá, hogy mit hova ültetünk

Néhány zöldség nagyon rossz szomszéd, ezért közvetlenül egymás mellé ne kerüljenek, ilyen a paszuly-borsó, paszuly –hagyma, paszuly-fokhagyma, pityóka (burgonya)-paradicsom, pityóka (burgonya)-káposzta, saláta –petrezselyem, uborka- retek. Együtt jól ültethetőek:  a hagymafélék a murokkal, paradicsom a káposztafélékkel, kapor a káposztafélékkel, bab és borsó társítható salátával és burgonyával, uborka jól érzi magát a karalábé társaságában.

Fontos a megfelelő talaj az ültetéshez

A gyökérzöldségek mind laza, mélyen megművelt talajban érzik jól magukat, kivéve a gumós zellert. A zeller szereti a tömörebb talajt, így helyet spórolhatunk meg, ha a palántáit a zöldség ágyások közötti ösvénybe ültetjük, úgy beosztva, hogy a lépésben ne zavarjanak. A fűszernövényeket nem kell a zöldségeskertbe száműzni, sokkal kézenfekvőbb ha közel vannak a hátsó bejárathoz vagy a konyha ajtóhoz. A léstyán, tárkony, zsálya, metélőhagyma,  kerülhet az évelőkkel beültetett virágágyásba is. A zöldjéért nevelt petrezselyem recés levelű változata is mutatós az ágyásban, de nevelhető virágedényben, balkonládában is és ugyanez mondható el a bazsalikomról is.

Az előre megtervezett zöldségeskerthez könnyebb lesz beszerezni a magokat, palántákat és ezzel időt és pénzt spórolhatunk meg.

Forrás

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hengeres szénaszárítás

olyan szénakészítési eljárás, amely a levélpergés csökkentése, a szár és a levél... Tovább

edafontrágya

nagy szervesanyag-tartalmú keveréktrágya; fő sajátossága, hogy nagy számban tartalmaz... Tovább

Tovább a lexikonra
kert kertfenntartás Növénytermesztés Növényvédelem