A hűvösebb éghajlatokon tevékenykedő kertészek sosem biztosak abban, hogy pontosan mi történik majd télen. Talán sok hó esik majd. Talán pont, hogy szokatlanul meleg lesz, vagy épp túl sok, esetleg túl kevés csapadék éri a kerteket. Egy biztos: a kint tartott növények változatos téli időjárásban fognak részesülni.
Azonban még ha csak akkor az USDA zónádnak megfelelő növényeket is ültetsz, semmi sem garantálja, hogy Természetanya nagy kegyesen megkíméli majd őket. Jó tehát, ha tudod, hogy hogyan gondozd és védd meg a szabadban nevelt növényeidet a téli hidegben!
1. A kinti növények átteleltetése házon belül
Egyes kerti növények nagyra értékelik, ha a téli szezonra átülteted őket egy cserépbe, és beviszed őket otthonodba, hogy átmenetileg szobanövényként szolgáljanak. Ezek a növények jól tűrik a szárazabb, hűvösebb körülményeket, de a fagyos, jeges időjárás már kevésbé kedvelik. Nézz szét otthonodban, hogy hol kaphatják a legtöbb napfényt, mert a téli napsütés általában nem valami erős, így a lehető legtöbbre lesz szükségük a „vakációjuk” során.
2. Átteleltetés növénytartókban
A kertészek egyik legmunkaigényesebb feladata az érzékenyebb kinti növények átteleltetése. Azok a növények, amelyek legalább két USDA zónával hidegtűrőbbek, mint amilyenben élsz, gond nélkül át kell, hogy vészeljék a telet egy kinti növénytartóban.
Érdemes olyan anyagból készített ládát vagy cserepet használni ehhez, ami jól szigetel, illetve extra szigetelőanyaggal is körbetekerni, ha különösen fagyos hőmérsékletekre számítasz.
3. A rózsák gondozása télen
A rózsák, bár meglehetősen kényesek, viszonylag sértetlenül képesek átvészelni a telet. Azonban előfordulhat, hogy a hideg beálltával nem merülnek nyugalmi állapotba, és ilyenkor egy-egy kemény fagy komoly károkat tehet bennük. Meglehet az is, hogy a fekete foltosodásért felelő kórokozók, vagy kártevő rovarok rajta maradnak a téli hónapok során, hogy tavasszal a vártnál korábban elkezdjék tönkretenni palántáidat.
Ha szeretnéd felkészíteni rózsáidat a télre, akkor vedd rá őket, hogy „térjenek nyugovóra” - hagyd abba a trágyázásukat augusztus végén, és hagyd elvirágzani őket - és végezz rajtuk szelektív metszést, hogy védettebbek legyenek a fagy és a kártevők ellen is.
4. A hagymák átteleltetése
A nyáron virágzó hagymás növények nem igényelnek túl sok gondoskodást a növekedési időszak során, így nem csoda, hogy olyan sokan ültetnek belőlük szívesen kertjükbe. Azonban sajnos ezek a gyakran trópusi eredetű szépségek nem igazán érzik magukat otthon a téli hidegben, és hagymáik hamar el is pusztulnak, amint a talaj keményre fagy körülöttük.
5. A muskátlik átteleltetése
A muskátlik átteleltetése többféleképpen is kivitelezhető. Például vághatsz róluk dugványokat, amiket aztán akár házon belül is elültethetsz, mielőtt tavasszal kikerülnének a szabadba. Csak helyezd a cserepet egy napos ablakpárkányra!