Tudj meg mindent a karácsonyi növények gondozásáról

hirdetes

A legcsodálatosabb karácsonyi növények, és a gondozásuk

Szélesi Ferenc, NA
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Az ünnepi virágok még a legfehérebb, leghidegebb napokon is színt és melegséget varázsolnak az ember otthonába. Ha azonban szobanövényeid nem bírják sokáig a gyűrődést, miután helyet kapnak nálad, akkor valószínűleg valamit nagyon rosszul csinálsz.

Karácsonyi növények

A legtöbb „ünnepi” növény ugyanis évekig képes megmaradni, persze csak ha megfelelő körülményeket biztosítasz nekik. Vessünk egy pillantást néhány népszerű, jellegzetesen ünnepi szobanövényre, és hogy hogyan biztosíthatod, hogy együtt  karácsonyozhass velük!

Karácsonyi növények – A mikulásvirág

Érdemes olyanokat választani, amiknek kis sárga virágocskák (cyathium) láthatók a nagyobb piros leveleik közepén. A pollent kibocsátó, vagy sárga virág nélküli darabok már túlvannak legelőnyösebb időszakukon, és nem tartanak majd ki az ünnepi időszak végéig.

Gondozása

A virágostól hazafelé menet takard be alaposan, különösen ha a hőmérséklet a mínuszokban mozog, és ne hagyd a kocsiban, amíg beugrasz egy doboz tejért a boltba. Öntözd meg, ha tapintásra száraznak érzed – érzékenyek a túlöntözésre, és túl sok víz hatására gyökerei elrohadhatnak. Szedd le róla a fóliát vagy a cserépfedőt, (vagy legalább szúrj beléjük néhány lyukat) vásárláskor – így biztosíthatod, hogy nem ül majd vízben öntözéskor. Öntözni tehát csak óvatosan, és mindig hagyd teljesen megszáradni. Még több tudnivaló a mikulásvirágról korábbi cikkünkben: A mikulásvirág gondozása

hirdetes

Kidobjam vagy megtartsam?

Ahogy tetszik. Ha azt szeretnéd, hogy jövőre is virágokat hozzon, akkor helyezd egy világos ablakba az ünnepek után. Április 1. után távolítsd el a színes leveleket, és szükség szerint formáld az alakját lecsípéssel egészen kora augusztusig. Szeptemberben helyezd olyan szobába, ahol kizárólag csak természetes fény éri, és naplemente után semmilyen mesterséges lámpa fénye nem zavarja. Október elején visszahelyezheted eredeti helyére (nappali, háló, stb.). A következő oldalon bemutatom a többi karácsonyi növényt! 

hirdetes

Karácsonyi növények – A karácsonyi kaktusz

A karácsonyi kaktuszok a szívósabb ünnepi növények közé tartoznak, és akár évekig is megmaradhatnak. A különböző fajták az év különböző évszakaiban virágzanak, például húsvétkor.

Gondozása

Tartsd egy világos ablakban. Ha a bimbók még kinyílás előtt lepotyognak, az túl magas hőmérsékletre vagy száraz talajra utalhat. Az öntözéssel várj, amíg a talaj meg nem szárad, és ne hagyd, hogy vízben üljön. Mivel pozsgásakról van szó, így a levelek megpuhulhatnak, ha túlöntözöd őket. A föld szárazságát 7-10 naponta érdemes ellenőrizni.

Kidobjam vagy megtartsam?

Érdemes megtartani! Ha jövőre is szeretnél gyönyörködni a virágaiban, akkor nyár végén vagy ősz elején vidd ki durván három hétre a szabadba, és hozd be, amikor a hőmérséklet 5°C alá esik. Jól érzik magukat a cserepekben, ezért évekig nem igényelnek átültetést. Április és október között havi szinten trágyázd őket. Korábbi cikkünkben még többet megtudhatsz a karácsonyi kaktuszról: Mit tegyünk, hogy időben virágozzon a karácsonyi kaktusz? A következő oldalon még több szuper növény vár!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

magtisztítási melléktermékek

a gyommagvak és a tisztított tétel aszott v. törött magvai. Felhasználhatóságuk... Tovább

álanya

petéző munkásméh (—>méhcsalád); az á. akkor petézik, ha a család hosszabb ideje... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem