Mindenkinek megvannak a bevált, karácsonyi receptjei, és biztosan sokatok asztalán ott fog lenni a linzer, különféle változatokban. Most egy alap receptet hoztunk el nektek, melynek végén tippeket is adunk, mivel lehet tölteni, megszórni, a hagyományostól kicsit eltérő módon. Linzerre fel!
A linzer eredete
Sokan azt gondolják, a hangzása miatt, hogy a linzer osztrák sütemény, azonban ez nem igaz, ugyanis teljesen magyar finomságról beszélünk. A Ruszwurm cukrászdában késztette el először Müller Antal, 1848-ban, nevét pedig egy főhadnagyról, Linzer Rudolfról kapta. Antal talán nem is sejtette, hogy a linzer feltalálásával a legtöbb magyar kedvencét alkotta meg, és a mai napig rendszeresen készül el sok otthonban. Nem csoda a nagy imádat: a könnyű, omlós tészta eteti magát, pláne ha finomabbnál-finomabb töltelékkel van megkenve. Karácsonykor szinte kötelező sütni, hisz annyira hamar megvan, kezdő háziasszonyok sem tudják elrontani!
Hozzávalók a linzerhez
Linzer tészta (liszt, vaj, porcukor - 3:2:1)
* 360 gramm liszt
* 240 gramm hideg vaj
* 120 gramm porcukor
* 2db tojássárgája
* 1 kk sütőpor
* 1 csipet só
* vanilia paszta / kivonat /citromhéj
Géppel dolgoztam össze a hozzávalókat, ami először morzsa, majd a mozgatás hatására egyre inkább kezd egynemű tésztává válni. Amikor már majdnem jó, két részre osztom, az egyiket picit gyúrom még, az lesz a sima. A többit pedig meg több részre osztom - jelen esetben kakaópor (2 ek.) darált dió (4-5dkg) és darált pirított tökmag került a kicsi tésztaadagokba.
Diós tésztából karikák lettek, amit sós karamell szósszal locsoltam meg és megszórtam pirított, durvára vágott dióval. A kakaós hópelyhek narancsos étcsoki ganache tölteléket kaptak, a tökmagos fenyők málnalekvárt, a többi klasszikus forma pedig barack- valamint meggylekvárt + vastag porcukorszórást.