Hogyan etesd megfelelően diszhalaidat

hirdetes

Hogyan etesd megfelelően díszhalaid?

TK, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Milyen táplálékokban gondolkozzunk, ha akvarisztikával szeretnénk foglalkozni, melyben megtalálható mind növény-, mind hús-, sőt még mindenevő halak is? Amiben vannak felszíni, illetve vízfenéken élő fajták is? Egyáltalán mikor és hogyan etessem őket? Rengeteg kérdés merül fel egy kezdő haltartóban, ezeket fogjuk megválaszolni cikkünkben. 

Díszhal

Milyen táplálékot válasszak?


Az akváriumodban lakó élőlényeknek három nagyobb fajtája van, melyek más-más igényekkel rendelkeznek.


-    Húsevők, akiknek fehérjékben, illetve lipidekben gazdag táplálék szükséges.
-    Mindenevő halak, melyek képesek megbarátkozni mindkét másik fajta igényeivel; lipidekkel, szénhidrátokkal és fehérjékkel.
-    Növényevők, melyeket többnyire algákkal és növényekkel kell etetni.


Emellett a felosztás mellett a táplálékválasztás még függ a halak méretétől, illetve személyes igényeiktől. Ezért fontos lesz majd utána nézned, miket ajánlanak számukra a már kész termékekből.


Ne téveszd szem elől azt sem, hogy a változatos étkeztetésük hasznukra válik; ez segíti majd stimulálni az étkezéseiket, illetve segít Neked is felfedezni, mire van jobban szükségük, mi az, amit kevésbé fogyasztanak el, illetve mikre válaszolnak semleges reakciókkal. 


A leggyakrabban száraz, pelyhes ételeket adnak nekik. Ezek a termékek megfelelnek a tápanyagszükségleteiknek, kiskedvenceink szeretik azokat, és könnyű is megemészteniük őket, mely rengeteg előnyt biztosít az akvárium vízének tekintetében. Ezek viszont többnyire a felszínen élő halak – akiknek a szájuk általában felfelé áll - számára készülnek. Nekik könnyű megbirkózni a feladattal, hogy elkapják a „lebegő” ételt. 

hirdetes


A víz fenekén élő halak számára a száraz, granulált halétel a megfelelő. Győződj meg arról, hogy folyékony fajtát válassz – ezt ellenőrizheted a dobozán -, és olyat, ami megfelelő kedvenceid nagyságának és igényeinek. Számukra akár olyan eledelt is találsz, mely bot formában egy pár napig úszik, majd letelepszik a víz aljára, esetleg tablettákat. Ezek a formák azt is biztosítják a félénkebb halak számára, hogy ki tudják választani, mikor szeretnének táplálkozni.


Az élő eledel is elképzelhető, az minden tápanyagot tartalmaz számukra. Ezek már használatra készen megvásárolhatóak, amennyiben nem haladó akvaristaként termeszti azokat saját „farmjában”. Itt válogathat például olyan példányok közül, mint a sós rák (mikroszkopikus garnélák), a daphnia (apró rákfélék) és különböző férgek. Viszont figyeljen, hogy mind a származásuknak, mind a higiéniájuknak hibátlannak kell lennie, hogy a kórokozók ne kerüljenek be az akváriumba. 


Ezek mellet még megtalálhatóak fagyasztott ételek is – halak, kagylók, garnélák… vagy zöldségek, hogy minden hal igényét kielégítsék velük.


Mikor és hogyan etessem halaim?


Mikor eljutunk a halak megfelelő etetéséhez, az első dolog, amit tudnunk kell, hogy a legtöbb hal könnyen alultáplált lehet, gyakran ellenáll a böjtnek. Ezzel ellentétben a túletetésük komoly problémákhoz vezethet. Kísérd figyelemmel halfajtáidat, illetve aszerint oszd be, adagold táplálékukat.

hirdetes


Általános szabály, hogy a legtöbb halnak napi egyszeri étkezésre van szüksége, ez csak a fiatalabb halaknál lehet másképp. A fiatal, növényevő halak ugyanis képesek egész nap enni. Ez utóbbihoz napi kiegészítő adagolásra lehet szükség, hacsak nem szeretnéd, hogy élő növényeidet kezdjék el megenni.


A mennyiséget illetően, minden a fajtájuktól függ. A legtöbb halnak 5 percen belül el kell fogyasztani a táplálék mennyiséget, amit adsz nekik (ez persze a növényevőknél változhat, ugyanis ők csak akkor esznek, amikor biztonságban érzik magukat). 


Amennyiben azt látod, hogy az élelem sokáig lebeg a felszínen – érdemes csökkenteni az adagot. Ha ez a jelenség, többször történik meg, akkor változtasd a táplálékukon.


Nyugodt környezetben etesd őket.


Ha véletlenül egy napot kihagysz etetésükben, ne duplázd meg az adagot. Folytasd a megszokott folyamatot, alkalmazkodni fognak.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-09-21

Nehogy kidobd az alma levelét: készíts almalevél teát belőle!

Gondoltad volna, hogy az almának a leveléből készíthető tea? Nem? Akkor most olvasd el a cikket és készíts utána te is almalevél teát, finom és egészséges is!

2023-09-21

Túl sok alma terem a kertedben? - 5 tipp, amire felhasználhatod

Ha túl sok lett az alma a kertedben idén ősszel, akkor cseppet se aggódj, hiszen hoztunk most neked 5 tippet, hogy mire is használd fel a sok almádat, mutatjuk!

2023-09-21

A tökéletes sütőtök 5 titka: így lesz kívül roppanós, belül puha

Ebben a cikkben megosztjuk azt az 5 titkot, amiktől te is tökéletes sütőtököt tudsz sütni. Kívül karamellizált, belül ízes és puha lesz a sütőtök, ha így csinálod.

2023-09-20

Beköszöntött az ősz: ezt kell tudnod az alma- és körteszüretről!

Az alma- és körteszüret csodás időszaka elérkezett, és ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan lehet a legtöbbet kihozni ebből az izgalmas időszakból – nézd meg te is!

2023-09-22

Jön az őszi gombaszezon: ez a legjobb gombaleves recept a világon

Az ősz beköszöntével együtt érkezik az őszi gombaszezon, ebben a cikkben bemutatjuk a világ legfinomabb és legegyszerűbb gombaleves receptjét, készítsd el te is!

2023-09-18

Népszerű világsztár bor hódít Magyarországon: Ez a bor lett a magyarok kedvence 2023-ban

Világszerte is népszerűségnek örvend a frissessége, az illat- és ízvilága, valamint az ételekkel való kiváló harmonizálása mind hozzájárultak elterjedéséhez.

2023-09-19

Klímával fűtesz? - Ilyen hatással lesz a szobanövényekre!

A klímaberendezések hajlamosak kiszárítani a levegőt, ami negatívan befolyásolhatja a szobanövényeket. A száraz levegő stresszt okozhat a növényeknek.

2023-09-19

A Balaton-felvidék 5 mesés kirándulóhelye, amely ősszel is elkápráztat

Ha beköszönt az ősz akkor én személy szerint, imádom felfedezni a Balatont, a friss levegő és őszi illat, ami ilyenkor az erdőkben és a hegyekben érződik, mind-mind magával ragad

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

tarló

A növényállomány betakarítása uttán szár- és tőcsonkokkal visszamaradó termőhely. Tovább

Mv Regiment (Mv 05—02)

Õszi búza Cél: malmi búza Leírás:Félig felálló növekedési típusú. A lehajló... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek