A gyomok nagy része nem szívesen látott vendégek a kertben, versenyeznek a tápanyagért, az élőhelyért a konyhakertek és díszkertek növényeivel. De nem nagy ördöngösség a kertet visszahódítani a gyomoktól, ha alkalmazol néhány trükköt.

Első tipp a gyommentes kert megvalósításához
Ha a sorközöket kapálod, tisztítod, bekerülnek a talajba a talajfelszínen pihenő gyom magvakat. Ezzel a módszerrel folyamatosan visszagyomosítod a területed. Tehát először is a sorközök, az ágyások között utakat kapálását hagyd abba, illetve egyik olyan területtel se foglalkozz, ahol nem folyik termesztés. Persze a durva gyomokat kihúzhatod. Minden olyan helyet, ahol nem folyik művelés, mulcsozni kell. A mulcs anyaga lehet száraz avar, szalma vagy forgács. A mulcsot évente, legkésőbb kétévente újítsd meg. Így rengeteg időt spórolsz a sorok felesleges gyomtalanításának elmaradásával.
A következő oldalon megmutatom a második tippet!

A következő tipp kéz a kézben jár az első ötlettel. Ne csak a sorközöket takard, hanem a termesztő felületet is. Mulcsozhatsz a szezon alatt vagy használhatsz talajtakaró növényeket a szezon után.
A betakarítás után csupaszon hagyott területtel a gyomokat egyszerűen meginvitálod, hogy jövőre elfoglalják a területet! A talajtakaró növények vastag rétege a legjobb, amit az őszi kertnek adni tudunk. Magjaikkal vessük be megüresedett ágyásokat, magas ágyásokat, hogy kertünk talaját a legegyszerűbb módon szupertalajjá alakítsuk át. A takarónövényeket könnyű elvetni, nevelni, és egyszerű őket a tavaszi talajba bedolgozni. A talajtakaró növényeket ősszel vetjük. Az a lényeg, hogy legyen ideje kicsírázni, betölteni a sorokat zöld tömeggel. Növekedésük egészen az első komoly fagyokig eltart. Ezt követően elhalnak, visszafagynak. Télen barna növényi maradványai befedik a talajt. Ilyenek pl. a mustár, a repce, a vöröshere. A tavasz beálltával felélednek, és folytatják a növekedést. Mielőtt az ágyást újra használatba vesszük, forgassuk be a növényeket a talajba.

Inkább naponta tíz percet tölts el gyomlálással, mint hetente gyomlálj egy órát. Minél több idő telik el két gyomlálás között, az elvégzendő munka megtöbbszöröződik. Lehet, hogy, ha összeadod a gyomlálással eltöltött időt, akkor a gyakori gyomlálással eltöltött idő összességében megegyezik a heti egyszeri gyomlálásra fordított idővel, de naponta mégis jóval kevesebb ráfordítást igényel, és lehet, hogy hatékonyabb is.
Mit is tanultál most: Ne egy szuszra gyomláld ki az egész kertet, kertészkedj naponta, és szeresd meg a mulcsot.