A fűmagvetést vagy a műtrágyázást kell előbb végezni?

Vetni kell előbb vagy műtrágyázni? – Így lesz irigylésre méltó pázsitod

ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A tavasz a láthatáron, és ilyenkor szeretnénk felkészíteni a pázsitot az előttünk álló melegebb hónapokra. De ahhoz, hogy olyan füvünk legyen, amit minden szomszéd megirigyel, több feladat sorrendjét is figyelembe kell vennünk. Szakértői kertészek árulták el, mit kell előbb elvégezni: a műtrágyázást vagy a magvetést?

fűmagvetés

A fűmagvetést vagy a műtrágyázást kell előbb végezni?
 

Ha azt tervezed, hogy a csupasz foltokat hűvös évszakos fűvel újra veted, hogy pár hét múlva sűrű és csodaszép pázsitod legyen, akkor ebben a sorrendben kell elvégezned a fű ültetést. A műtrágya használata lendületet ad a fűmagok növekedésének, és igazán zöld és dús megjelenése lesz tőle. A kérdés már csak az, hogy előbb vetjük-e a magot vagy előbb műtrágyázzuk meg a füvet?! Bizony ez a kérdés nagyon fontos, ezért most utána jártunk a válasznak.

A fű műtrágyázása


Mindkét feladat kiválóan alkalmas arra, hogy a zord téli időjárás után visszaállítsuk a pázsit formáját, de a végrehajtás sorrendje befolyásolhatja az eredményeket. A kora tavaszi vetés során általában azt tanácsoljuk, hogy először a fűmagot ültessük el, majd néhány héttel később alkalmazzuk a szokásos gyepműtrágyát. Az oka az, hogy az új fűmagok nagyon kényesek, és a műtrágya összetevői károsíthatják őket.

Az első vetéssel a fűmagok megszilárdulhatnak, és erős gyökérrendszert fejleszthetnek ki alapként. Ha a magvak jó, erős növekedést mutatnak, akkor hozzáadhatjuk műtrágyát az adott fűnek és talajtípusnak megfelelően.

A csírázás beálltát követően (körülbelül 4-6 hét) egy kör tápanyagban gazdag gyeptrágyát lehet hozzáadni a füvünkhöz.

A fűmag elvetése előtti levegőztetés jótékony hatással van a sikerre, és elősegíti, hogy a műtrágya kijuttatása során a gyökerekig jobban behatoljon. Érdemes gyomirtót is alkalmazni a fű trágyázásakor, de az új palánták károsodásának elkerülése érdekében először ellenőrizd a címkét. Meg kell adnia, hogy mennyi ideig kell várni a használatával a friss mag elvetése után.

Gyeptermesztés helyes sorrendje


Kivételt képez ez alól az útmutatás alól, ha speciális indítóműtrágyát tervezünk használni. Ha igen, ezt akkor kell alkalmazni, amikor elültetjük a fűmagot (akár közvetlenül előtte, akár közvetlenül utána) – ez segít felgyorsítani a csírázási folyamatot. Ennek oka a bennük található foszfor magas koncentrációja.

A sorrend akkor is megváltozik, ha meleg évszakos fűféléket vetünk, hogy javítsuk a gyepfoltokat, például a bermudafüvet és a Zoysia füvet. Míg a hűvös évszakos fűfélék (például a kentuckyi kékfű és a csenkesz) általában akkor teljesítenek a legjobban, ha ősszel vagy kora tavasszal vetik el, a meleg évszakos fajtákat a legjobb később, késő tavasszal vagy nyár elején vetni.

– Ebben az esetben a műtrágyázásnak kell az első helyen lennie. Kora tavasszal, amikor a talaj felmelegedett, lassan felszabaduló műtrágyát alkalmazzunk, segíthet a pázsit jó indulásában. A legjobb, ha néhány hetet várunk a műtrágyázás után a vetés előtt, hogy a műtrágya teljesen behatoljon a talajba, és elkerüljük az új fű megégésének veszélyét.

 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-25

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda egy legendás kertész volt, akire néhány kedves szóval és kertészeti tanácsával is emlékezünk. Olvasd el a szőlő zöldmunkáiról szóló gondolatait.

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-07-23

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar virágok gyönyörűek, mutatunk néhány őshonos fajtát, amiktől burjánzó kerted lesz. Ezektől az őshonos, magyar virágoktól egy igazi oázis lesz a kerted.

2024-07-25

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. A kertészek rendszeresen találkoznak vele. Tudd meg, hogy el lehet-e fogyasztani.

2024-07-22

Kiirthatatlan gyomnövények a kertben? Ezektől minél előbb szabadulj meg!

Vannak olyan gyomnövények, amelyek mindent megtesznek azért, hogy átvegyék az uralmat a kertben. Vedd fel velük a harcot, olvasd el cikkünket a gyomokról.

2024-07-18

Locsolás kánikulában: ezeket a hibákat ne kövesd el

A locsolás kánikulában szükséges és hasznos. A kert megfelelő öntözése elengedhetetlen a növények egészségének megőrzéséhez és a megfelelő fejlődéshez.

2024-07-18

5+1 érv a csepegtető öntözés mellett a kertekben

A csepegtető öntözés egyre népszerűbbé válik a kerttulajdonosok körében, és jó okkal. A csepegtető rendszer egy modern és gazdaságos megoldás a kertben.

2024-07-24

Fa ültetése nyáron? Felfedjük a titkokat, hogyan lehet a melegben is sikerrel járni!

A fa ültetés nyáron egy izgalmas dolog, extra gondoskodást kíván. Megfelelő odafigyeléssel nyáron is lehet fákat ültetni. Megmutatjuk mire érdemes odafigyelni.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

valódi gombák (Eumycota [Mycomycota, Mycophy-ta])

a növények rendszerében a X. törzset képviselik, a gombák többsége ebbe a törzsbe tartozik.... Tovább

árvízvédelem

a folyók v. vízfolyások töltéskoronáját meghaladó árhullámok v. más módon a folyás... Tovább

Tovább a lexikonra
Gyeptermesztés Házi kert kert Kertészet kertfenntartás