Minden a függőleges kertek öntözéséről

A két legjobb módszer függőleges kerted öntözésére

Szélesi Ferenc, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Tudj meg mindent a függőleges kertek öntözéséről

Öntözés elásott víztartállyal

Vannak kertészek akik nagyobb függőleges kerteket telepítenek, például egy ilyen célra készített többszintes állványra. Ezek a kertek afféle „élő falként” funkcionálnak, mert nem egy-egy zseb, hanem egész növénytartók sorakoznak egymás felett. Ezeket a kerteket másféleképpen is lehet öntözni, mint az előbb említett „zsebes” alternatívákat. Az ilyen kertekben nevelkedő növények sem férnek hozzá valami sok talajhoz, de az öntözés terén több opciód is van.

Az egyik opció a már emlegetett gravitációs csepegtető rendszer, a másik pedig a tartályos megoldás. Ehhez egy tartályt kell elásni a talajban, és feltölteni azt vízzel. Ezeken a tartályokon apró lyukak vannak, amelyeken keresztül a víz beleszivárog a talajba, így a növények hozzájuthatnak. A tartály lehet egy porózus agyagedény, vagy akár egy műanyag tartály is – a lényeg, hogy legyen rajta néhány kisméretű lyuk, amin a víz lassan a talajba szivároghat.

Az ilyen öntözőrendszerek sokkal tovább képesek vizet biztosítani a növényeknek, mint egy sima öntözés, ezért ritkábban is kell újratölteni őket. Fontos odafigyelni rá, hogy amint a víz elér a legalsó lyuk alá, már nem tud tovább szivárogni a talajba, ezért érdemes rendszeresen ellenőrizni, hogy mennyi van még a tartályokban. Attól függően, hogy mekkora a tartály, illetve hogy mennyi vizet képes kiadni magából, az újratöltést lehet, hogy néhány naponta, de lehet, hogy csak hetente kell majd elvégezni.

Az öntözőrendszerek karbantartása

Az öntözőrendszerek időről időre némi karbantartás igényelnek majd. Erre nagyon fontos odafigyelni, különösen a csepegtető rendszereknél, amelyek fejei eldugulhatnak. Hacsak nem csapról biztosítod nekik a vizet, mindenképpen érdemes a csepegtetőcsövekbe szűrőket helyezni, hogy a különböző hulladékok ne tömíthessék el őket, vagy a fejeket. A fejek tisztítására időnként még így is szükség lehet, mert a talajtól lassan ugyan, de eltömődhetnek.

Amennyiben a víztartályos módszert alkalmazod, fontos, hogy a tartályok teteje mindig le legyen zárva, hacsak épp nem ellenőrzöd, vagy feltöltöd őket. Ügyelj arra is, hogy mindig legyen elegendő víz a tartályban – ha a vízszint nem elég magas, a tartály nem tud majd szivárogtatni a talajba. Ha még érdekel a téma, akkor itt több általános tudnivalót is olvashatsz a csepegtető öntözésről (például a nyomásszabályozásról).

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fagyállóság

a növény ellenállása a korai (őszi), ill. kései (tavaszi) fagyokkal szemben. (A téli... Tovább

aldehidek

azok az oxigéntartalmú szerves vegyületek, amelyekben a kettős kötésű oxigénatom (az... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem