Fehér eper, fehér eper termesztése - szakértőnk most mindent elárul, amire szükséged lehet

Tudj meg mindent Te is a fehér eper termesztéséről

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Fehér eper tudnivalók

Hogyan termessz fehér epret

Fehér eprek termesztése növénytartókban

A fehér epreket bármilyen egyliteres növénytartóban termesztheted. Kis gyökérzettel rendelkeznek, ezért egy 25-30 cm széles, 20 cm mély tartó bőven elegendő számukra. A legfontosabb szempont a vízelvezetés. Akár felfüggesztett tartókba is helyezheted őket, csak figyelj oda a jó elvezetésre. Fontos továbbá, hogy ellenőrizni tudd a talaj nedvességtartalmát. Túlöntözés hatására ugyan elpusztulhatnak, de folyamatosan nedves talajra, van szükségük.

A fehér eprek termesztésére érdemes jó minőségű talajkeveréket használni, de akár saját magadnak is készíthetsz a következők összekeverésével:

  • 10 egység steril virágföld
  • 10 egység tőzegmoha
  • 8 egység perlit
  • 4 egység komposzt
  • 1 egység homok

Ezeket alaposan keverd össze, hogy egységes, jól elosztott talajt kapj. Mivel erdei növényekről van szó, a talaj pH értéke ideális esetben 5,5 és 6,5 között kell mozogjon. Ezt a fentiek mellett más hozzávalók adagolásával állíthatod be.

A felfüggesztett cserepekbe vagy kosarakba 15 centinként is ültetheted az epreket. Tartsd őket olyan helyen, amit napi 6 órányi közvetlen napfény, vagy 8-10 órányi világos, szűrt napfény ér. Az öntözéssel ne várj a talaj kiszáradásáig. Májustól folyékony tápoldattal biztosíthatod, hogy a terméshozó szezonban végig egészségesek maradjanak.

Fehér eprek termesztése ágyásokban

Ha ágyásba szeretnéd ültetni fehér epreidet, akkor a hagyományos piros eprekhez hasonlóan készítsd elő számukra azt. Az ágyást olyan helyen alakítsd ki, ami napi legalább 6 óra napfényt kap, de 8 órányi napfénnyel több termésre számíthatsz – minél több fényt kapnak, annál rózsaszínesebbé válnak, ízük azonban ennek hatására sem romlik meg.

Ne ültesd őket olyan helyre, ahol korábban a burgonyafélék családjába tartozó növényeket (paprikák, paradicsomok, burgonyák) termesztettél. Az ezeket a növényeket megtámadó gombák spórái akár 4 évig is a talajban maradhatnak és tönkre tehetik az epreidet. Termeszd őket távol a szedrektől és málnáktól, nehogy valamilyen fertőzést kapjanak el egymástól. A következő oldalon folytatom! 

Forrás: Fotó: Pixabay

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

10/2006. (XI. 3.) MeHVM-SZMM-FVM-GKM-KvVM-PM együttes rendelet

az Európai Unió strukturális alapjaiból, valamint Kohéziós Alapjából származó... Tovább

AVOP

Agrár és Vidékfejlesztési Operatív Program. Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem