A fecskék védelme nagyon fontos feladat

2000 tonna betegségeket terjesztő rovar marad életben, ha nem segítünk a fecskéknek!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Egyre nagyobb a baj, éppen ezért a Magyar Madártani Egyesület közzétett egy felhívást, ami magában foglalja a tavaszi fecskevédelmi időszakot, nézzük, milyen szerepe van ebben az önkormányzatoknak, valamint a lakosságnak! 

Fontos a fecskék védelme

Elképesztő adatok a fecskékről

Sajnos hagytuk, hogy megtörténjen a tragédia, és az meg is történt…Az utóbbi két évtizedben eljutottunk odáig, hogy legalább megfeleződött a magyarországi fecskeállomány, ami annyit jelent, hogy mára minden második madár eltűnt. Fontos azonban tudnunk, hogy a madárcsoportok szerepe egyre fontosabbá válik az emberek, a társ-, és a haszonállataink egészségvédelme szempontjából, ezért mindenképpen meg kell őket védenünk! 

A fecskék jelentik a legjobb biológiai védekezést

Az egész világon, így Magyarországon is jellemző (hála a klímaváltozásnak is), hogy új és új kártevők-, valamint betegségterjesztő rovarok és szúnyogfajok jelennek meg. Velük együtt pedig megérkeznek különféle kórokozók, amikkel korábban még nem találkoztunk. Ezek ellen védekezhetünk biológiai úton, de ehhez szükségünk van például a denevérek, vagy éppen a fecskékre, ugyanis ezek az állatok képesek természetes úton csökkenteni a kártevők számát.

A Magyar Madártani Egyesület mérési adataiból az derül ki, hogy minden fecske legalább egy kilogramm, muslicától nagyobb légy mérettartományba tartozó repülő rovart fogyaszt el, és ez csak a költési időszakra vonatkozik. Ha azt vesszük alapul, hogy Magyarországról nagyjából kétmillió fecske fog hiányozni, akkor megállapítható, hogy legalább kétmillió kilogramm, vagyis kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar marad életben – ami elképesztő károkat okozhat. 

Mi okozza a fecskeállomány csökkenését? 

A fecskék fészkelőhelyeinek, valamint táplálékbázisainak száma folyamatosan csökken, ez köszönhető a legelőállattartás összeomlásának, a túlzott kemizálásnak és nem utolsósorban a nem megfelelően végzett szúnyogirtásnak. A klímaváltozás sem tesz jót a fecskéknek, a szokatlan időjárási viszonyok a költési időszakban és az őszi-tavaszi vonulás alkalmával is tizedelik az állományt. És akkor még nem beszéltünk az emberi ostobaságról, a fecskefészkek tömeges leveréséről, a madarak leöléséről, elüldözéséről…Nézzük, mit tehetünk, a következő oldalon ezt fogom elmondani nektek! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-03-25

Közösségi összefogással újul meg a Budai Arborétum

Az egykori Kertészeti Egyetem gyűjteményes kertjében megkezdődött a felújítási program, a MATE budai kampuszának otthont adó arborétum megtisztítása céljából.

2024-03-05

Elfagyhatnak a kibújt tulipánok, ha fagy jön?

Sajnos kárt tehet a nárciszokban, jácintokban, tulipánokban a fagy, de vannak praktikák, amikkel könnyedén védekezhetsz ellene. Mutatjuk a kertész tippjeit!

2024-02-03

Ez a mezőgazdaság új jövője: a drónos permetezés 7 nagyszerű előnye

Haladni kell a korral, a mezőgazdaságban pedig még inkább, szakértőnk elhozta nektek a drónos permetezés 7 nagyszerű előnyét.

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-25

5 millió Forintos bírságot is kaphat, aki nem írtja ki a parlagfüvet 2024-ben

5 milliós bírság is ütheti a parlagfüves telkek tulajdonosait! Ismerd meg a 2024-es bírságokat, és azt, hogyan védekezhetsz hatékonyan a parlagfű ellen a telkeden!

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

sebészet

az állatorvos-tudományon belül az a tudományág, amely állatokban a ->traumák okozta... Tovább

izomszövet

összehúzódásra képes, sejtekből v. rostokból felépülő rugalmas szövet. Harántcsíkolt... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés Környezetgazdálkodás Környezetvédelem