A fecskék védelme nagyon fontos feladat

2000 tonna betegségeket terjesztő rovar marad életben, ha nem segítünk a fecskéknek!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Egyre nagyobb a baj, éppen ezért a Magyar Madártani Egyesület közzétett egy felhívást, ami magában foglalja a tavaszi fecskevédelmi időszakot, nézzük, milyen szerepe van ebben az önkormányzatoknak, valamint a lakosságnak! 

Fontos a fecskék védelme

Elképesztő adatok a fecskékről

Sajnos hagytuk, hogy megtörténjen a tragédia, és az meg is történt…Az utóbbi két évtizedben eljutottunk odáig, hogy legalább megfeleződött a magyarországi fecskeállomány, ami annyit jelent, hogy mára minden második madár eltűnt. Fontos azonban tudnunk, hogy a madárcsoportok szerepe egyre fontosabbá válik az emberek, a társ-, és a haszonállataink egészségvédelme szempontjából, ezért mindenképpen meg kell őket védenünk! 

A fecskék jelentik a legjobb biológiai védekezést

Az egész világon, így Magyarországon is jellemző (hála a klímaváltozásnak is), hogy új és új kártevők-, valamint betegségterjesztő rovarok és szúnyogfajok jelennek meg. Velük együtt pedig megérkeznek különféle kórokozók, amikkel korábban még nem találkoztunk. Ezek ellen védekezhetünk biológiai úton, de ehhez szükségünk van például a denevérek, vagy éppen a fecskékre, ugyanis ezek az állatok képesek természetes úton csökkenteni a kártevők számát.

hirdetes

A Magyar Madártani Egyesület mérési adataiból az derül ki, hogy minden fecske legalább egy kilogramm, muslicától nagyobb légy mérettartományba tartozó repülő rovart fogyaszt el, és ez csak a költési időszakra vonatkozik. Ha azt vesszük alapul, hogy Magyarországról nagyjából kétmillió fecske fog hiányozni, akkor megállapítható, hogy legalább kétmillió kilogramm, vagyis kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar marad életben – ami elképesztő károkat okozhat. 

hirdetes

Mi okozza a fecskeállomány csökkenését? 

A fecskék fészkelőhelyeinek, valamint táplálékbázisainak száma folyamatosan csökken, ez köszönhető a legelőállattartás összeomlásának, a túlzott kemizálásnak és nem utolsósorban a nem megfelelően végzett szúnyogirtásnak. A klímaváltozás sem tesz jót a fecskéknek, a szokatlan időjárási viszonyok a költési időszakban és az őszi-tavaszi vonulás alkalmával is tizedelik az állományt. És akkor még nem beszéltünk az emberi ostobaságról, a fecskefészkek tömeges leveréséről, a madarak leöléséről, elüldözéséről…Nézzük, mit tehetünk, a következő oldalon ezt fogom elmondani nektek! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

magfejtő gépek

az olyan cséplőszerkezetek összefoglaló neve, amelyek bizonyos hüvelyes és gumós növények... Tovább

gén

az élőlények kialakulását meghatározó, a genetikai információt hordozó öröklődési... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés Környezetgazdálkodás Környezetvédelem