A fák törzsének meszelése - Szakértőnk elárulja, mikor hogyan és miért érdemes elvégezni a fatörzsek meszelését

Miért szokás lemeszelni a fák törzsét?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Ezért érdemes meszelni a fák törzsét

Hogyan meszeljünk?

Habár a napégés a fák törzsének déli és nyugati oldalait fenyegeti, általában teljesen körbe szokás meszelni őket már csak az egységes megjelenés kedvéért is. A meszet érdemes folyamatosan megkeverni, hogy meg ne kössön vagy csomósodjon, mielőtt a fára kerülne. A felkenés általában egy nagyobb ecsettel, ronggyal, vagy szivaccsal történik, míg több fa esetén fel is lehet fújni egy erre kialakított céleszközzel.

A mész a talajszinttől kezdve legalább 45cm-ig kell, hogy felérjen, és még az alacsonyabb tartóágat tőtől számított 30cm-ért is jó, ha fedi. Előfordulhat, hogy két rétegre is szükség lesz a hatékony védelem érdekében – várd meg, hogy az első réteg teljesen megszáradjon, mielőtt felvinnéd a másodikat! Fontos, hogy a 2 évnél fiatalabb fákat nem szabad meszelni!

hirdetes

Mikor érdemes meszelni a fák törzsét?

Ezt a kezelést inkább ősszel érdemes elvégezni, a lemosó permetezés végeztével, de akkor sem vagyunk elkésve, ha áttesszük ezt az időpontot kora tavaszra, megtehetjük április közepe-végéig, de ne késlekedjünk ebben az esetben, cselekedjünk minél hamarabb, később meg fogjátok látni, hogy a fák nagyon hálásak lesznek a kezelésért! Már a régi szakkönyvek is ajánlották a gyümölcsfák törzsének metszését, viszont sokan állítják azt, hogy a mészréteg alatt rengeteg kártevő tojása, illetve több betegség spórája talál téli menedéket.

hirdetes

Ezzel szemben a mésszel való borítás nagyon is előnyös, a fehér törzsű fák tavasszal később melegszenek fel, a nedvkeringésük később indul be, ezért ellenállóbbak a tavaszi fagyokkal szemben. Emellett a mészbevonat megakadályozza a napsütéses órákban a fák túlzott felmelegedését, éjszaka pedig a lehűlését. Ha bármilyen kérdésetek lenne, forduljatok hozzánk nyugodtan, keressetek minket Facebook-oldalunkon, de írhattok email-ben is, válaszolunk lehetőségeinkhez mérten!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-26

Több rejlik benne, mint hinnéd: Jerikó rózsája, az újjászülető csoda

A Jerikó rózsája a természet egyik legkülönlegesebb csodája, az újjászületés szimbóluma. Képes teljesen kiszáradni, majd víz hatására újra kibontakozik.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-10-03

Mire van szüksége az írisznek ősszel? Útmutató az írisz gondozásához

Ősszel az írisz megfelelő gondozása kulcsfontosságú, ez az útmutató segít abban, hogy tudd, mire van szüksége a virágnak, hogy tavasszal szépen virágozzon.

2024-09-28

Minden, amit a sivatagi rózsáról érdemes tudni: így lesz csodaszép

Hogyan érhetjük el, hogy ez a különleges szobanövény nálunk is a legjobb formáját hozza? Bemutatjuk a sivatagi rózsa gondozását részletesen,hogy csodaszép lehessen.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-01

A japán fűz őszi gondozása: praktikus tippek a tökéletes formáért

A japán fűz kertünk egyik legdekoratívabb növénye lehet, amely a rózsaszín, fehér és zöld színeivel tűnik ki. Ismerd meg hogyan gondozd ősszel a japán fűzfát.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

átalakulás (metabólia, metamorfózis)

minden állattörzsben (—>állatrendszer) előf. posztembrionális fejl.-i... Tovább

erőforrás

a vállalat termelőerőinek összessége; származásuk szerint többfélék lehetnek. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Növényvédelem