Így termeszthetsz fagyöngyöt, segítünk a gondozásában!

A fagyöngy gondozása: hogyan neveljünk fagyöngyöt?

ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A téli ünnepek nem lennének ugyanolyanok a fagyöngy nélkül, amely csókolózásra inspirál, és kiegészíti a szezonális dekorációt. Maga a növény örökzöld, számos áttetsző fehér bogyóval. Gazdanövényeken nő, és határozottan kedvelsz bizonyos fajokat. Tudsz saját fagyöngy növényt termeszteni? Minden bizonnyal nevelhetsz fagyöngyöt beltéren egy kis fán vagy kint egy bejáratott dajkanövényen. Ismerd meg, hogyan termeszthetsz fagyöngyöt!

fagyöngy termesztése

Fagyöngy termesztése

A fagyöngy egy parazita növény, amely egy másik fáról él. Kedvenc gazdája az alma, a galagonya, a hárs, a nyár és a tűlevelűek. A növények magokat hordanak a bogyók belsejében. Legjobb frissen ültetni és március és április között szüretelni. Ellenőrizzük az általuk preferált gazdafákon a bogyók gyorsítótárát.

A fagyöngy gondozása és termesztése

Természetesen szükség lesz tápnövényre is, hogy a magok kicsírázhassanak és növekedhessenek. A fagyöngy beltéri termesztéséhez egy kis cserepes fára lesz szükség, hogy a magok rátapadjanak.

A gyümölcsös alma kiválóan alkalmas fagyöngy termesztésére, és ki is vethető. A növény parazita jellege azt jelenti, hogy tápanyagokat és nedvességet vesz el a gazdától, ezért legyél óvatos, hogy mely növényeket választod kivetni. A fagyöngy termesztéséhez csak friss bogyókat használjunk.

El kell távolítani a magot a bogyóból. Ehhez csak nyomjuk ki a magokat, majd dörzsöljük le a ragadós bevonat nagy részét. Öblítsük le a magot, majd ültessük el a magokat. A vadonban a fagyöngy a gazdanövényeken nő, de ez a feltétel azonban nem szükséges a csírázáshoz. 

A legtöbb fagyöngymagnak fényre van szüksége a csírázáshoz, de nedves magvakból is kihajthat. Használj cserepes keveréket nagy mennyiségű tőzeggel, ha a lakásban termeszted egy cserépben. Vess el több magot, és párásítsd be a táptalajt nedvességig. Helyezz fedelet vagy műanyagot a cserépre, és helyezd jól megvilágított helyre, ahol a hőmérséklet legalább 16 C-fok körül van.

A fagyöngyöt gazdanövénybe kell vinni, hogy növekedjen rajta, de a gyökeresedés szórványos lehet. Ideális esetben a magokat csak a gazdanövény kérgébe kell nyomni, és naponta meglocsolni vízzel, hogy nedvesek maradjanak. A csírázás több hónapig is eltarthat a fény-, nedvesség- és hőmérsékleti viszonyoktól függően. Egyes irányzatok szerint be kell vágni a gazdafa kérgét, és bele kell nyomni a magokat, de ez nem feltétlenül szükséges.

A fagyöngy palánták átültetése a gazdafára

Nem számít, hogyan ültetünk, a termés a csírázástól számítva négy-hat évig is eltarthat. Vágjunk be egy gazdafa kérgét az átültetéshez. A palánták készen állnak az átültetésre, ha több valódi levelük van. Helyezzük a gyökereket a levágott kéregbe, és nedves mohával töltsük fel. Tartsd párásítva a területet, amíg a palánta hozzá nem tapad a gazdához.

A fagyöngy gondozása

A fagyöngy nem hajlamos a rovarok által okozott károkra, és kevés betegséggel rendelkezik. A növények kétlakiak, ami azt jelenti, hogy mindegyik hím vagy nőstény. A lassú növekedés azt jelenti, hogy körülbelül a negyedik évben nem fogod tudni, hogy melyik van. Ha csak virágot kapsz, de bogyókat nem, akkor a növényed hím. Ezért fontos, hogy egyszerre több magot is elültessünk.

A fagyöngy gondozása minimális gondozást igényel, de érdemes némi extra mulcsozást adni a gazdanövénynek, mivel a fagyöngy elszívja az energiájának egy részét.

Alkalmazzunk műtrágyát tavasszal, figyeljük a gazdát a kártevők és betegségek problémáira, és öntözzük a gazdafát. A fagyöngy a negyedik év után felszáll, és nagyon szívóssá válik, még az is lehet, hogy kellemetlenné válik. Minden igényét a levegőből és a tápnövényből szerzi be. Egyes területeken, például Kaliforniában, a megelőzés és a védekezés jelenti a fagyöngy problémáját, amely futótűzként terjed.

Győződj meg róla, hogy nem okozol gondot az ültetéssel, amikor szabadon ültetsz, ugyanis, ha túl szaporodtak a fagyöngyök és aggodalomra ad okot, próbálj inkább fagyöngy növényt termeszteni beltérben.
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-23

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar virágok gyönyörűek, mutatunk néhány őshonos fajtát, amiktől burjánzó kerted lesz. Ezektől az őshonos, magyar virágoktól egy igazi oázis lesz a kerted.

2024-07-25

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda egy legendás kertész volt, akire néhány kedves szóval és kertészeti tanácsával is emlékezünk. Olvasd el a szőlő zöldmunkáiról szóló gondolatait.

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-07-11

Különleges csípős paprika fajták, amelyek termesztésével te lehetsz a környékbeli kiskertek királya

A csípős paprika fajták beszerzése, termesztése nem is olyan nehéz dolog. Különleges chili fajták, amelyekkel te lehetsz a környékbeli kiskertek királya!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-22

Kiirthatatlan gyomnövények a kertben? Ezektől minél előbb szabadulj meg!

Vannak olyan gyomnövények, amelyek mindent megtesznek azért, hogy átvegyék az uralmat a kertben. Vedd fel velük a harcot, olvasd el cikkünket a gyomokról.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Rovarölo Match 50 EC

Környezetkímélő kitinszintézis gátló szer.Hatóanyag: 50 g/l lufenuronFelhasználható: -... Tovább

Rex Állatvédelmi Iroda

Állatvédõ szervezet Nyilvános állatvédelmi irodánkban mûködõ számítógépes... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert Karácsonyi díszek kert Kertészet Növénytermesztés virágtermesztés