Fácánok tenyésztése hazánkban

Fácántenyésztés

Kucsma Vivien, GE.
hirdetes
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Magyarországon az apróvadtenyésztésnek jelentős történelmi múltja van. Az elmúlt évtizedekben még inkább jelentős szerephez jut az apróvadak mesterséges egyedszám-növelése, mivel élőhelyükön soha nem tapasztalt ökológiai változások következtek be a nagyüzemi, intenzív agrárművelés bevezetésével. Mindezek miatt az apróvadak életfeltételei erősen korlátozódtak, egyedszámuk jelentősen lecsökkent.

Fácán

Apróvadtenyésztésen azt a tenyésztési-, tartástechnológiai eljárást értjük, amikor az apróvadfajokat zárt térben, emberi beavatkozással tojatjuk, keltetjük és neveljük. A tenyésztéssel előállított szaporulatot a vadászterületen élő állomány dúsítására használjuk az eredményes vadászat érdekében.

Magyarországon mára kialakultak a nagyüzemi telepek, ahonnan a vadgazdálkodó szervek a naposcsibét rendszeresen vásárolják. Az elmúlt időszakban a fácántenyésztési technológia sokat fejlődött. A biológiai, technológiai ismeretek bővülése mellett korszerű műszaki berendezéseknek, speciális tápoknak és gyógyszereknek köszönhetőek az eredményeink.

Fácántenyésztés - Fácánok félvad tenyésztése

hirdetes
hirdetes

A félvad rendszerű tenyésztésnek több változata is ismert. A fácán-tenyészkerteket úgy alakítják ki, hogy 2–3 hektár elkerített területre május végén 1 kakas, 4 tojó ivararányban helyeznek ki a zárt téri tojatóvolierekből fácán-törzsanyagot. A tenyészállomány etetés és itatás mellett tovább szaporodik.

Félvad rendszerű eljárásnak minősül a fácán-törzsanyag vadászterületre történő tavaszi telepítése is. Az eljárás lényege, hogy márciusban, 8 hetes korukban telepítik ki a fácántyúkokat a területre. A fácánok zárt téri tenyésztelepeken, tárolóban történő teleltetése 6–10%-os téli veszteséget jelent (elhullás, kirepülés), ellentétben a nyílt téri teleltetéssel, ahol akár 65%-os is lehet a veszteség. Ezzel a módszerrel nagyobb mennyiségű, jó kondíciójú törzsanyagot tudnak biztosítani szaporítás céljára. A megfelelő helyre, márciusban kitelepített állomány itatással és etetéssel helyben marad, elfoglalja a territóriumát és megkezdődhet a szaporodás.

További félvad rendszerű tenyésztési eljárásnak tekinthető még a fácáncsibék kotlós fácántyúkkal történő keltetése és nevelése. Ez a módszer a legtermészetesebb. Napjainkban azonban a kotlós fácántyúkok hiánya és a jelentős állat-egészségügyi gondok miatt ezt az eljárást kevesen alkalmazzák.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

tarló

A növényállomány betakarítása uttán szár- és tőcsonkokkal visszamaradó termőhely. Tovább

Bikini (H 46520)

Cukorrépa Cél: rizománia és cerkospóra rezisztens Leírás:Monogerm, diploid hibrid, a... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok