Mit tegyünk az évelőkkel, ha jön a hideg? – Ne dobd ki őket!

Ne dobd ki az évelőket, így teleltetheted át őket!

Szélesi Ferenc, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Nem kell kidobnod az évelőket akkor sem, ha közeleg a hidegebb időszak. Mostani cikkemben elmondom, mit kell tenned ahhoz, hogy az évelők átvészeljék a telet és tavasszal még szebben viruljanak! 

Ne dobd ki az évelőket, ha jön a hideg!

Évelők teleltetése

Amikor az idő ősszel hűlni kezd, valószínűleg te is megszabadulsz konténerekben nevelt növényeidtől, vagy legalább megpróbálod egy dugvánnyal, esetleg kiültetéssel megőrizni őket. Ez nem éppen egy kellemes feladat, elvégre bizonyára oly sok időt és erőt fektettél abba, hogy növényeidet felneveld. Azonban nem ez az egyetlen opció, amikor beköszönt a szezon vége! Sok évelő növény hosszú évekig képes növénytartóban éldegélni, ezzel rengeteg időt, erőfeszítést, és nem kevés pénzt spórolva neked.

Ezek a növények egész évben esztétikai értéket biztosítanak portádnak, attól függően persze, hogy milyeneket választasz. Egy konténerben gondozott növény élete sokban különbözik kerti rokonaiétól. A növénytartók kiváló vízelvezetést biztosíthatnak, azonban lakóik víz- és tápanyagellátásáért szinte kizárólag te felelsz, hiszen ezekhez nem igazán juthatnak hozzá természetes úton. A bokrok és a lágyszárú évelők általában kisebbre nőnek meg egy növénytartóban, habár ez függ a körülményektől, a növénytől, és a konténer méretétől is.

Fontos szempont továbbá, hogy a növénytartók nem nyújtanak elegendő szigetelést, hogy megóvják a növények gyökereit a téli hőmérsékletektől. Általánosságban ahhoz, hogy egy növény képes legyen növénytartóban is túlélni a téli hideget, legalább két szinttel hidegebb körülményeket is tűrnie kell az adott terület USDA zónájához képest. Ebből következik, hogy a számodra ideális (konténerben áttelelhető) növények listája attól függ majd, hogy milyen USDA zónában szeretnéd tartani őket. 

Tippek a konténeres növények átteleltetéséhez

Fontos, hogy fagyálló növénytartókat használj. Válassz olyan cserepeket, amelyek üvegszálból, ólomból, vasból, vagy kőből készültek- ezek sokkal jobban szigetelnek, mint a fa, vagy a vékonyabb műanyagok. Érdemes megjegyezni, hogy a legtöbb agyag növénytartó szétrepedhet a hidegben. Szerezz kifejezetten konténerben nevelt növények számára készített talajkeveréket.

Ezeket kifejezetten úgy alakítják ki, hogy jó vízelvezetést biztosítsanak a növénytartók lakóinak. Amennyiben vízben oldódó műtrágyát használsz, már ősszel állj le a trágyázással, legalább 6-8 héttel az első várható fagy előtt. Ezzel megelőzheted, hogy a növény új, zsenge hajtásokat növesszen, amelyek nem élnék túl a telet. Amikor aztán a növények újra növekedni kezdenek tavasszal (az utolsó fagy után), újra elkezdheted trágyázni őket. Amint a talaj megfagy a növénytartókban, hagyj fel az öntözéssel – a víz csak ráfagy majd a talajra, és a növények nem lesznek képesek felszívni.

Használj kiszáradás gátló készítményeket széles levelű örökzöldjeiden és tűlevelű növényeiden, hogy megvédd őket a száraz, téli szelektől. Habár a legtöbb növény tovább képes élni konténerekben, érdemes háromévente átültetni őket a biztonság kedvéért. A következő oldalon olyan növényeket sorolunk fel, amelyek hazánkban is megfelelnek a fenti „USDA zónánál kettővel hidegebb” kritériumnak!

Forrás: Fotó: Pixabay

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

149/2008. (V.29) Korm. rendelet

egyes agrár-szakigazgatási tárgyú kormányrendeletek módosításáról A Kormány az... Tovább

Mv Gorsium (Mv 04—02)

Õszi búza Cél: malmi búza Leírás:A fajta növekedési típusa korai fejlödési stádiumban... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem