Mit tegyünk az évelőkkel, ha jön a hideg? – Ne dobd ki őket!

hirdetes

Ne dobd ki az évelőket, így teleltetheted át őket!

Szélesi Ferenc, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Nem kell kidobnod az évelőket akkor sem, ha közeleg a hidegebb időszak. Mostani cikkemben elmondom, mit kell tenned ahhoz, hogy az évelők átvészeljék a telet és tavasszal még szebben viruljanak! 

Ne dobd ki az évelőket, ha jön a hideg!

Évelők teleltetése

Amikor az idő ősszel hűlni kezd, valószínűleg te is megszabadulsz konténerekben nevelt növényeidtől, vagy legalább megpróbálod egy dugvánnyal, esetleg kiültetéssel megőrizni őket. Ez nem éppen egy kellemes feladat, elvégre bizonyára oly sok időt és erőt fektettél abba, hogy növényeidet felneveld. Azonban nem ez az egyetlen opció, amikor beköszönt a szezon vége! Sok évelő növény hosszú évekig képes növénytartóban éldegélni, ezzel rengeteg időt, erőfeszítést, és nem kevés pénzt spórolva neked.

Ezek a növények egész évben esztétikai értéket biztosítanak portádnak, attól függően persze, hogy milyeneket választasz. Egy konténerben gondozott növény élete sokban különbözik kerti rokonaiétól. A növénytartók kiváló vízelvezetést biztosíthatnak, azonban lakóik víz- és tápanyagellátásáért szinte kizárólag te felelsz, hiszen ezekhez nem igazán juthatnak hozzá természetes úton. A bokrok és a lágyszárú évelők általában kisebbre nőnek meg egy növénytartóban, habár ez függ a körülményektől, a növénytől, és a konténer méretétől is.

hirdetes

Fontos szempont továbbá, hogy a növénytartók nem nyújtanak elegendő szigetelést, hogy megóvják a növények gyökereit a téli hőmérsékletektől. Általánosságban ahhoz, hogy egy növény képes legyen növénytartóban is túlélni a téli hideget, legalább két szinttel hidegebb körülményeket is tűrnie kell az adott terület USDA zónájához képest. Ebből következik, hogy a számodra ideális (konténerben áttelelhető) növények listája attól függ majd, hogy milyen USDA zónában szeretnéd tartani őket. 

Tippek a konténeres növények átteleltetéséhez

Fontos, hogy fagyálló növénytartókat használj. Válassz olyan cserepeket, amelyek üvegszálból, ólomból, vasból, vagy kőből készültek- ezek sokkal jobban szigetelnek, mint a fa, vagy a vékonyabb műanyagok. Érdemes megjegyezni, hogy a legtöbb agyag növénytartó szétrepedhet a hidegben. Szerezz kifejezetten konténerben nevelt növények számára készített talajkeveréket.

Ezeket kifejezetten úgy alakítják ki, hogy jó vízelvezetést biztosítsanak a növénytartók lakóinak. Amennyiben vízben oldódó műtrágyát használsz, már ősszel állj le a trágyázással, legalább 6-8 héttel az első várható fagy előtt. Ezzel megelőzheted, hogy a növény új, zsenge hajtásokat növesszen, amelyek nem élnék túl a telet. Amikor aztán a növények újra növekedni kezdenek tavasszal (az utolsó fagy után), újra elkezdheted trágyázni őket. Amint a talaj megfagy a növénytartókban, hagyj fel az öntözéssel – a víz csak ráfagy majd a talajra, és a növények nem lesznek képesek felszívni.

hirdetes

Használj kiszáradás gátló készítményeket széles levelű örökzöldjeiden és tűlevelű növényeiden, hogy megvédd őket a száraz, téli szelektől. Habár a legtöbb növény tovább képes élni konténerekben, érdemes háromévente átültetni őket a biztonság kedvéért. A következő oldalon olyan növényeket sorolunk fel, amelyek hazánkban is megfelelnek a fenti „USDA zónánál kettővel hidegebb” kritériumnak!

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

erózió

1. (tal.) A víz hatására létrejött talajpusztulás. A legfelső talajréteg lemosódik és az... Tovább

talajművelési rendszer

a ->talajművelés irányelveinek, módozatainak, eszközeinek bizonyos szempontok szerint... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem