Hogyan indítsunk el egy kertet egy lakásban vagy társasházban megfelelő udvar nélkül? Ha hozzáférsz egy erkélyhez, tetőhöz vagy teraszhoz még mindig sokféle zöldséget, fűszernövényt, évelő növényt, virágot termeszthetsz konténerekben! Íme 10 dolog, amire érdemes gondolni, ha belevágunk az erkélyes kertészkedésbe.
9 dolog, amit figyelembe kell venni az erkélyen vagy a tetőn való kertészkedés során
1. Ha bérházban vagy társasházban élsz
Mielőtt elkezdenéd, feltétlenül ellenőrizd az épületre vonatkozó szabályokat. Egyes épületek nem engednek be növényeket az erkélyekre, vagy csak virágokat engednek meg (mivel a zöldségek vonzhatják a madarakat vagy a kártevőket).
2. Elbírja az erkélyed vagy a háztető a földdel teli edények súlyát?
A terrakotta és a kerámia edények nehezek, ezért előfordulhat, hogy rizscserepeket, műanyag vagy üvegszálas edényeket vagy textil termesztőtasakokat kell használnod könnyű talajkeverékekkel.
3. Hogyan juttatod el a vizet a növényeidhez?
Ha a háztetőn termesztesz, hosszú az út, ha vizet hordsz! Érdemes megfontolni a csepegtető öntözést vagy az önöntöző edényeket. De is beruházhatsz egy öntözőkannába, amelyet a fürdőkádból könnyű megtölteni. A növényeidből származó felesleges víz a szomszédokra hull? Legyél udvarias, és tegyél csészealjakat vagy tálcákat a növények alá, hogy összegyűjtse a túlcsordulást.
4. Melyek a legjobb növények az erkélyen vagy a teraszon?
A legfontosabb a megfelelő növények kiválasztása a kertedhez. Ne pazarolj helyet valamire, ami nem fog ott boldogulni. A napfény mennyisége a legkritikusabb kérdés. Az erkélye délre néz, és egész nap KÖZVETLEN napfény éri? A kaktuszok, sok virág és a legtöbb zöldség – ha jól öntözik – imádni fogják ott.
Ha az erkélye északra néz, vagy a nap nagy részében más épületek árnyékolják, nézd meg a kevés fényigényű növényeket, például a páfrányt, nebáncsvirágot , árnyliliomot és begóniát. Egyes zöldek, például a mángold , a spenót vagy a saláta félig napos helyen is jól fejlődnek. Egyes fűszernövények is jól működnek, ami kiváló kulináris felhasználásra!
Sokan túlbecsülik a napsütés mennyiségét. Ne feledd, hogy a legtöbb zöldségnek legalább napi 6-8 órát kell napoznia ahhoz, hogy valóban jól növekedjen és teremjen!
5. Szeles az erkélyed vagy teraszod?
Ügyelj minden szélsőséges körülményre. Minél magasabban van az erkély, annál nagyobb a szél, és a forró, szárító szél gyorsan kiszáríthatja a növényeidet. Használj rácsokat, amelyek elzárhatják az uralkodó szeleket, plusz egy kis magánéletet is hozzáad az erkélyedhez. Mivel a szél szárít, tényleg az öntözésre maximálisan kell figyelned.
6. Mekkora a helyed?
Ha kicsi, javasoljuk, hogy kezdd kicsivel. Igen, előbb-utóbb a függőleges kertészkedés is eszedbe juthat, de egy kezdőnek érdemes néhány cseréppel kezdeni. Érezni kell, hogy mennyi időd van a kertészkedésre, és nem kell túlzásba vinned. Helyezz nagyobb konténereket a külső élek köré, hogy meghatároz a teret. Használd ki a falfelületet félkosarak és fali zsebek felakasztására.
7. Szeretnél ehető növényeket termeszteni?
Valószínűleg nem fogsz tudni annyi élelmet termeszteni, hogy minden szükségleted kielégítse, de néhány bab, egy cserép saláta, koktélparadicsom és egy-két paprika üde nyár ízét adja. Ügyelj arra, hogy a legfényesebb pontjain legyenek az erkélynek.
8. Van időd a növényeid gondozására?
Egy kis kertben fontos a karbantartás. Ha a növényeket tartályokba helyezik a föld helyett, gyakrabban kell öntözni. Ez egy másik ok, hogy fontold meg az önöntöző edényeket vagy a csepegtető öntözést. Ügyeljen arra, hogy a zöldségeket éréskor szedd le, hogy a növények termékenyek maradjanak.
9. Megvan a költségvetés?
Ügyeljen arra, hogy ne csak kész növényeket vásárolj, hacsak nem szeretnél egy vagyont költeni. Vásárolj magokat, vagy kérd meg barátaidat, hogy osszák meg a magokat veled. Szerezz be kiselejtezett vetőmagokat a faiskolákból. Alakítsd a kávésdobozokat aranyos edényekké (lyukakat szúrj az alján). Az egyetlen dolog, amire valóban pénzt kell költened, az a minőségi virágföld.
Még több ötlet a szuper mini kertedhez:
- A talaj nedvességét megőrizheted és a gyomokat is távol tarthatod mulcsozással.
- Madáretetők és -fürdők kihelyezésével csalogasd magadhoz a tollas barátokat.
- Ültess olyan növényeket, amelyek vonzzák a méheket, hiszen ők segítenek a virágok beporzásában.
- Rakj ki egy kis, elektromos vízesést a zen hangulathoz.
- Szobanövényekkel, kövekkel, szobrokkal és egyéb dekorációkkal teheted egyedivé a mini kerted.