338/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet, földhivatalok, Földmérési és Távérzékelési Intézet, ingatlanügyi hatóság, megyei, körzeti földhivatal

338/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet


a földhivatalokról, a Földmérési és Távérzékelési Intézetrõl, a Földrajzinév Bizottságról és az ingatlan-nyilvántartási eljárás részletes szabályairól


A Kormány az Alkotmány 35. § (2) bekezdésében megállapított eredeti jogalkotó hatáskörében, az Alkotmány 40. § (3) bekezdésében foglalt feladatkörében eljárva, valamint az ingatlanügyi hatóság kijelölése, valamint az ingatlan-nyilvántartási eljárás részletes szabályai megállapítása tárgyában az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 90. §-a (5) bekezdésének c), d) pontjaiban, a földmérési és térinformatikai államigazgatási szervek kijelölése, az egyes sajátos célú földmérési és térképészeti tevékenységek részletes szabályainak és követelményrendszerének megállapítása, továbbá a Térképellátási Koordinációs Bizottságba tagot delegáló miniszterek kijelölése tárgyában a földmérési és térképészeti tevékenységrõl szóló 1996. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Fttv.) 29. § (5) bekezdés a)-c) pontjában, valamint a közigazgatási hatósági eljárásokban közremûködõ szakhatóságok kijelölése és az elsõ fokú határozat elleni fellebbezés kizárása tárgyában a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 174/A. § a)-b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következõ rendeletet alkotja:
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
Az ingatlanügyi hatóságok kijelölése

1. § (1) Ingatlanügyi hatóságként a Kormány a körzeti földhivatalt és a megyei földhivatalt (a továbbiakban együtt: földhivatal) jelöli ki.
(2) Az ingatlanügyi hatósági ügyeket - ha e rendelet másként nem rendelkezik - elsõ fokon az ingatlan fekvése szerint illetékes körzeti földhivatal (a továbbiakban: körzeti földhivatal), másodfokon, felettes ingatlanügyi hatóságként a megyei földhivatal, illetõleg Budapesten a Fõvárosi Földhivatal (a továbbiakban együtt: megyei földhivatal) látja el.
(3) Ingatlanügyi hatósági ügyek alatt az ingatlanügyi hatóság által ellátott, különösen az ingatlan-nyilvántartás, a földtulajdon, a földhasználat, a földvédelem, a földértékelés, és a földmérés, és térképészet külön jogszabályokban meghatározott hatósági feladatait kell érteni.
2. § (1) A körzeti földhivatal jogi személy, részben önállóan gazdálkodó részjogkörû, a megyei földhivatal irányítása alatt mûködõ költségvetési szerv.
(2) A körzeti földhivatal illetékessége kiterjed a külön jogszabályban meghatározott körzetekben lévõ településekre.
3. § (1) A megyei földhivatal jogi személy, önálló gazdálkodási jogkörû, a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter (a továbbiakban: miniszter) irányítása alatt mûködõ központi költségvetési szerv.
(2) A megyei földhivatal illetékességi területe kiterjed a megye területére, a Fõvárosi Földhivatal illetékessége pedig a fõváros területére.
4. § (1) A földhivatalt a hivatalvezetõ vezeti.
(2) A kinevezési és a munkáltatói jogkört a
a) megyei földhivatal vezetõje felett a miniszter,
b) körzeti földhivatal vezetõje és a megyei földhivatali dolgozók felett - a (3) bekezdés kivételével - a megyei földhivatal vezetõje,
c) körzeti földhivatali dolgozók felett a körzeti földhivatal vezetõje gyakorolja.
(3) A megyei földhivatalnál a gazdasági vezetõ megbízása a miniszter hatáskörébe tartozik, a munkáltatói jogkört a megyei földhivatal vezetõje gyakorolja.
5. § (1) A Kormány földmérési és térinformatikai államigazgatási szervezetként a Földmérési és Távérzékelési Intézetet (a továbbiakban: FÖMI) jelöli ki.
(2) A FÖMI központi irányítását a miniszter látja el.
(3) A FÖMI jogi személy, önállóan gazdálkodó teljes jogkörû központi költségvetési szakigazgatási szerv.
(4) A FÖMI feladata a külön jogszabályban foglaltakon túl az ingatlanügyi igazgatási országos szintû adatainak feldolgozása, szakmai információs rendszerek fejlesztési, irányítása, más számítógépes rendszerekkel a kapcsolat és a folyamatos adatcsere biztosítása; a földmérési, térképészeti és távérzékelési tudományos kutatás végzése és országos összhangjának megvalósítása.
(5) A FÖMI-t a miniszter áltál kinevezett fõigazgató vezeti.
(6) A FÖMI egyéb vezetõi fölött a kinevezési jogkört, továbbá a FÖMI dolgozói fölött a munkáltatói jogokat a fõigazgató gyakorolja.
(7) A Kormány másodfokú hatósági hatáskörben földmérési és távérzékelési szervként a minisztert jelöli ki.
6. § A Kormány az Fttv. 4. §-a (1) bekezdésének e) pontjában említett földrajzi nevek megállapítására és nyilvántartására Földrajzinév Bizottságot jelöli ki.

I. Fejezet
AZ INGATLAN-NYILVÁNTARTÁSI ELJÁRÁS RÉSZLETES SZABÁLYAI
7. § (1) Az ingatlan-nyilvántartási ügyek intézése, valamint az ingatlan-nyilvántartás vezetése elsõ fokú ingatlanügyi hatóságként, a körzeti földhivatal hatáskörébe tartozik.
(2) Az Inytv. 72-74. §-a, valamint 75. §-a (1) és (4) bekezdése szerinti ingatlanügyi hatóságként a Kormány a minisztert jelöli ki.
Több körzeti földhivatalt érintõ beadvány benyújtása
8. § (1) Ha a változás több körzeti földhivatal illetékességi területén fekvõ ingatlanokra vonatkozik, mindegyik körzeti földhivatalhoz külön beadványt (bejelentést, kérelmet, megkeresést) kell benyújtani.
(2) Bejegyzés iránti kérelem esetén az okiratot mellékleteivel együtt csak az egyik körzeti földhivatalhoz kell benyújtani, és a kérelemben meg kell jelölni azt a körzeti földhivatalt, amelyhez az okiratnak és mellékleteinek a továbbítását kérik. A többi körzeti földhivatalnál a kérelemhez csak az okirat egyszerû másolatát kell csatolni, amelynek tartalmaznia kell a szükséges hatósági engedélyt (jóváhagyást) is. A kérelemben utalni kell arra, hogy az okiratot melyik földhivatalhoz nyújtották be.
JOGORVOSLATOK
Fellebbezés

9. § (1) A körzeti földhivatal határozata ellen a kézbesítéstõl számított harminc napon belül a megyei földhivatalhoz lehet fellebbezni.
(2) Az az érdekelt, akinek a körzeti földhivatali határozatot bármilyen okból nem kézbesítették, és a határozat kézbesítését a bejegyzéstõl számított egy éven belül kérte, a kézbesítéstõl számított tizenöt napon belül terjeszthet elõ fellebbezést.
(3) A fellebbezést a megyei földhivatal érdemi határozatának meghozataláig vissza lehet vonni.
(4) Az ingatlan-nyilvántartási eljárásban fellebbezés benyújtására jogosultnak kell tekinteni azokat, akikre nézve a beadvány elintézése sérelmes lehet. Így különösen:
a) a kérelmezõt, az eljárást megindító szervet, az adatváltozást bejelentõ személyt, továbbá azokat, akik ellen a bejegyzés jogszerzést, terhelést, változást, törlést eredményez;
b) ha nem azonos az eljárás megindítójával, azt akinek a javára valamely jogot, vagy akinek az ingatlanára vonatkozóan valamely tényt feljegyeznek vagy adatváltozást átvezetnek.
10. § (1) Ha a körzeti földhivatal fellebbezés kapcsán az Inytv. 54. §-ában meghatározottak szerint hozott határozatot hozott és a fellebbezéssel megtámadott határozatot idõközben az illetékhivatalnak is megküldték, az új határozatot is meg kell küldeni az illetékhivatalnak.
(2) A másodfokon eljáró megyei földhivatal által hozott végzés ellen fellebbezésnek nincs helye.
11. § (1) A megyei földhivatal a fellebbezéssel megtámadott határozatot helybenhagyja, megváltoztatja vagy megsemmisíti és a körzeti földhivatalt új eljárásra utasítja.
(2) Ha a fellebbezéssel megtámadott határozatot az illetékhivatalnak is kézbesítették, a fellebbezés tárgyában hozott megyei földhivatali határozatot a bejegyzésrõl, törlésrõl szóló határozattal együtt az illetékhivatal részére is meg kell küldeni.
Bírósági jogorvoslati kérelem

12. § (1) Az Inytv. 55. § (2) bekezdésében meghatározott esetben az érdekelt a kézbesítéstõl számított tizenöt napon belül terjeszthet elõ bírósági jogorvoslati kérelmet.
(2) A jogorvoslati kérelem benyújtása tényének feljegyzését követõen a kérelmet az ügyre vonatkozó iratokkal, valamint a tulajdoni lap másolatával együtt a beérkezéstõl számított 3 napon belül a megyei földhivatalhoz fel kell terjeszteni.
(3) Ha a bírósági jogorvoslati kérelem az ingatlan határvonalát, illetõleg területét érinti, a kérelmet az érintett ingatlanok tulajdonosainak is meg kell küldeni, jogorvoslati kérelem benyújtása tényének az érintett tulajdoni lapokra történõ bejegyzésévél egyidejûleg.
(4) A bíróság az iratokat a megyei földhivatal útján küldi a körzeti földhivatalnak.
Perfeljegyzés

13. § A bíróság által elrendelt perfeljegyzést teljesítõ körzeti földhivatali határozat ellen fellebbezésnek nincs helye.
Rendezetlen tulajdoni állású ingatlanokkal kapcsolatos eljárás

14. § Az Inytv. 86. §-ában foglalt hatáskörben hozott végzést a megyei földhivatal a körzeti földhivatal javaslatára hozza meg. A végzés ellen nincs helye fellebbezésnek.

II. Fejezet
A TERMÕFÖLD HASZNOSÍTÁSÁVAL ÉS VÉDELMÉVEL KAPCSOLATOS ELJÁRÁS
15. § (1) A termõföldrõl szóló 1994. évi LV. törvény (a továbbiakban: Tft.) 39. § (3) bekezdése szerinti jóváhagyás tekintetében, ha az újrahasznosítással érintett terület
a) több körzeti földhivatal illetékességi területére terjed ki, a megyei földhivatal,
b) több megyében fekszik, a legnagyobb területtel érintett megyei földhivatal - az érintett megyei földhivatalokkal való elõzetes egyeztetést követõen - hagyja jóvá.
(2) Az újrahasznosításra készített terv jóváhagyásához a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal talajvédelmi, szakhatósági hozzájárulása, illetve az ingatlan-nyilvántartás szerint természetvédelmi oltalom alatt álló ingatlan esetében a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelõség természetvédelmi szakhatósági hozzájárulása szükséges.
16. § A Tft. 45. §-ában foglalt, a termõföld idõleges más célú hasznosításának engedélyezési eljárásában szakhatóságként mûködik közre:
a) a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal talajvédelmi jogkörben,
b) a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelõség tájvédelmi jogkörben,
c) a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelõség természetvédelmi jogkörben, ha a kérelemmel érintett termõföld az ingatlan-nyilvántartás szerint természetvédelmi oltalom alatt áll.
17. § (1) A Tft. 46. §-ában foglalt jogkörben eljárva, ha a más célú hasznosítás iránti kérelem több körzeti földhivatal illetékességi területén fekvõ termõföldre vonatkozik, a kérelmet a megyei földhivatal bírálja el.
(2) Ha a más célú hasznosítás iránti kérelemmel érintett terület több megye területén fekszik, a kérelmet - elõzetes egyeztetést követõen - területi illetékességüknek megfelelõen a megyei földhivatalok bírálják el.
(3) A Tft. 46. §-ában foglalt, a termõföld más célú hasznosításának engedélyezési eljárásában szakhatóságként mûködik közre:
a) a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelõség tájvédelmi jogkörben,
b) a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelõség természetvédelmi jogkörben, ha a kérelemmel érintett termõföld az ingatlan-nyilvántartás szerint természetvédelmi oltalom alatt áll.

III. Fejezet
FÖLDMÉRÉSI, TÉRKÉPÉSZETI TEVÉKENYSÉGGEL KAPCSOLATOS ELJÁRÁS
18. § (1) Az Fttv. 6. §-ának (3) bekezdésében foglalt helyi vonatkozású állami alapadatokat a körzeti földhivatalok és a megyei földhivatalok illetékességi területüknek megfelelõen kezelik.
(2) A megyei földhivatalnak az Fttv. 19. §-a (4) bekezdés szerinti határozata ellen közigazgatási eljárás keretében fellebbezésnek helye nincs.
(3) Az Fttv. 16. § (2) bekezdése, 19. § (2) bekezdés b) pontja, 19. § (3)-(4) bekezdése, 20. § (2) bekezdés harmadik mondata, 20. § (3) bekezdés szerinti ingatlanügyi hatóságként a Kormány a megyei földhivatalt jelöli ki. Az Fttv. 19. § (2) bekezdés b) pontja szerinti karbantartási feladatokról a megyei földhivatal gondoskodik.
(4) A FÖMI és a földhivatalok az Fttv. 27. §-ának d) pontjában foglalt ellenõrzõ tevékenységüket a földmérési szakfelügyelet útján látják el.
(5) Az Fttv. 29. §-ának (5) bekezdésével összhangban a Térképellátási Koordinációs Bizottságba egy-egy tagot delegáló miniszterként a Kormány az önkormányzati és területfejlesztési minisztert, a gazdasági és közlekedési minisztert, a környezetvédelmi és vízügyi minisztert, a pénzügyminisztert, valamint a Miniszterelnöki Hivatalt vezetõ minisztert jelöli ki.
(6) Az Fttv. hatálya alá tartozó ügyekben hozott elsõ- és másodfokú földhivatali határozat ellen felügyeleti jogkör gyakorlásának helye nincs.
19. § A részarány földkiadás során keletkezett osztatlan közös tulajdon megszüntetésének részletes szabályairól szóló 63/2005. (IV. 8.) Korm. rendelet 5. §-a kiegészül a következõ (7) bekezdéssel és új 5/A. §-sal:
"(7) A sorsolás elleni kifogást az illetékes megyei földhivatalhoz címezve, a körzeti földhivatalnál kell benyújtani.
5/A. § A megosztási eljárásban szakhatóságként a Kormány
a) talajvédelmi hatóságként a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatalt,
továbbá érintettsége esetén az erdészeti hatóságként a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatalt,
b) természetvédelmi hatóságként a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelõséget jelöli ki.
A megosztás ingatlan-nyilvántartási bejegyzéséhez az érintett szakhatóságok hozzájárulása is szükséges."

Záró rendelkezések
20. § (1) Ez a rendelet 2007. január 1-jén lép hatályba; a már folyamatban lévõ eljárásokat az azok indulásakor hatályos rendelkezések szerint kell befejezni.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejûleg hatályát veszti:
a) a földügyi szakigazgatási tevékenységrõl és szervezetérõl szóló 68/1990. (IV. 4.) MT rendelet, az 1. §-a kivételével;
b) egyes földmûvelésügyi tárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló 58/2004. (III. 31.) Korm. rendelet 1. §-a;
c) a részarány földkiadás során keletkezett osztatlan közös tulajdon megszüntetésének részletes szabályairól szóló 63/2005. (IV. 8.) Korm. rendelet 1. §-a (6) bekezdésének elsõ mondatában az "elsõbbségre jogosult" szövegrész.


címkék:
Kapcsolódó cikkek
Bálint gazda születésnapja

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda szinte mindenki számára ismert szakember volt. Egy népszerű videóval emlékezünk Bálint gazdára, az ország kertészére születésnapján.  Továbbá, nézd meg...

zöld paradicsom ehető vagy mérgező

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. Miközben egyesek ízletes csemegének tartják, mások óvva intenek a fogyasztásától. De vajon mi...

rezgő virág jellegzetességei

A légies szépségű rezgő virág, ami eleganciát kölcsönöz kertednek!

A rezgő virág (Gypsophila), más néven buglyos fátyolvirág vagy rezgő hópehely, az egyik legszebb és legkecsesebb virág, amit kertünkbe ültethetünk. Légies megjelenése és...

fa ültetés nyáron

Fa ültetése nyáron? Felfedjük a titkokat, hogyan lehet a melegben is sikerrel járni!

A faültetés nagyszerű módja annak, hogy hozzájáruljunk környezetünk védelméhez, javítsuk otthonunk környezetét, és hosszú távú értéket teremtsünk. A tipikus faültetési...

magyar virágok amik őshonosak

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar kertek varázslatos oázisokká válhatnak, ha az őshonos, magyar virágok sokszínűségét és szépségét használjuk fel. Ezek a virágok nemcsak esztétikai élményt...

madárinfluenza vírus tény

Madárinfluenza - ezt a tényt kevesen tudják róla

A madárinfluenza, más néven avian influenza, egy vírusos betegség, amely elsősorban madarakat érint, de bizonyos törzsei képesek átterjedni más állatokra és akár emberekre is....

kerti növények szaporítása házilag

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy izgalmas és kihívásokkal teli feladat. A kertészkedés szerelmesei számára nincs is nagyobb öröm, mint amikor saját maguk szaporítják kedvenc...

gyomnövények kiirtása

Kiirthatatlan gyomnövények a kertben? Ezektől minél előbb szabadulj meg!

A gyönyörű kert titka a gondosan ápolt növények és a folyamatos karbantartás. Azonban vannak olyan gyomnövények, amelyek mindent megtesznek azért, hogy átvegyék az uralmat. Ezek...

árnyéktűrő növények a fa alatt

Mit ültess a fák alá? Ellenálló, árnyéktűrő növények a kertben

A kertészkedés egyik legnagyobb kihívása a fák alatti területek beültetése amihez remek segítséget jelentenek az árnyéktűrő növények. A fák lombkoronája alatti terület...

aszály kihívásai

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban. Az...

balatoni tájak

5+1 legszebb balatoni táj a természet szerelmeseinek

A Balaton vidéke nem csak a nyári strandolásról szól. A természeti kincsekben bővelkedő régió változatos tájaival, lenyűgöző növény- és állatvilágával, valamint festői...

tyúkok gondozása a forróságban

A tyúkok nyári gondozása, ezt add nekik a melegben

A nyári hónapokban a tyúkok különös figyelmet igényelnek, hiszen a meleg időjárás komoly kihívást jelenthet számukra. Ahhoz, hogy egy tyúk egészséges és produktív maradjon,...