Hozzátette: a korábbi három minisztérium és hat szakhatóság helyett egy kézben van a tevékenység, ami lehetővé teszi az elvárások egyértelmű közvetítését, s az élelmiszerbiztonság, illetve a minőség javítását célzó, a teljes élelmiszer vertikumra kiterjedő együttműködést - mondta az agrártárca vezetője.
Tájékoztatása szerint az együttműködés, a "kőkemény" ellenőrzések eredménye már mutatkozik. Míg tavaly a húsvéti ünnepeket megelőzően mintegy 250 tonna élelmiszert kellett kivonni a forgalomból, az idén már ennek a mennyiségnek tizedét sem.
Hozzátette: az élelmiszer-vertikum együttműködésre serkentésével kapcsolatos munka egyik első lépéseként elkészült a kereskedők számára kötelező érvényű etikai kódex, s folytatásaként tervezik a termelők, feldolgozók számára kötelező etikai követelmények összegzését is.
A hazai élelmiszeripar erősödését jelzi, hogy az élelmiszerexport értéke tavaly nőtt, s meghaladta a 3,6 milliárd eurót, míg az élelmiszerimport 2,6 milliárd euró körül alakult - közölte a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.
Az élelmiszer kivitel elsősorban a nagyon igényes piacokon emelkedett: Németországba a korábbinál 15 százalékkal, Ausztriába 10 százalékkal, Olaszországba pedig 22 százalékkal exportált többet a korábbinál Magyarország.
Az agrártárca vezetője hangsúlyozta: az élelmiszerexport növekedése az üzletláncokkal való együttműködés nélkül nem valósulhatott volna meg, hiszen azok saját üzlethálózatukon keresztül már külföldön is terítik a magyar árukat.
Feiner Péter, a Spar Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója arról tájékoztatta az újságírókat, hogy az Országos Kereskedelmi Szövetség - amelynek ő tölti be az elnöki posztját - olyan rendszer kialakításán dolgozik, amellyel hatékonyan és gyorsan ki lehet szűrni a nem megfelelő minőségű élelmiszereket.
Már működik is a "riadólánc", amellyel a minőségbiztosítással foglalkozó szakemberek hívják fel egymás figyelmét a rossz minőségű áruk felbukkanására.
Forrás: FVM