Az örök kérdés a diófalevél. Káros? Avagy mégsem? Komposztálni lehet és gyógytea is készíthető belőle!

Az örök kérdés a diófalevél. Káros? Avagy mégsem?

Varga Zsanett, ZH
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Vajon miért nem keverhetjük össze és zsákolhatjuk el a dió levelét más növény lehullott lombjával egy őszi kertrendezés során? Pedig a diófalevélnek nagyon sok hasznos tulajdonsága is van, számos betegség kezelésére is alkalmas. A következőkben választ adunk erre a kérdésre.

Káros vagy nem a diófalevél?

A diófalevél


Található a diófában egy juglon nevű anyag, amely növekedésgátló hatással rendelkezik. Megfigyelhetjük, hogy a diófa alatt nem marad meg semmilyen növény, hiszen a földre hullott levelek tartalmazzák ezt az anyagot. Amennyiben nem tudunk naponta foglalkozni a levelek összegereblyézésével, így ez az anyag könnyen bekerülhet a földbe. Egy jókora őszi eső pedig még segít is meggyorsítani ezt a folyamatot.

Hova tegyük a lehullott diófa avarját, esetleg felhasználhatjuk-e a háztartásban?


Már jó ideje bebizonyították szakemberek, hogy a diófa levele igenis komposztálható, hiszen a juglon nevű anyag ugyanúgy lebomlik, mint a levél többi része. Ha ezt a felhasználását választjuk, akkor a következő évben a kertben lévő többi növény is meghálálja majd gondoskodásunkat.

Diófalevél előnyei

Másrészt a diófalevélnek nagyon sok előnye is van! Teát készíthetünk belőle, ha a leveleket június végétől augusztusig leszedjük, megszárítjuk, összeaprítjuk és száraz, hűvös helyen tároljuk mindaddig, amíg fel nem használjuk. 
 

Diófalevélből teakészítés folyamata és gyógyhatásai:

 
1 kiskanál összeaprított diófalevelet forrázzunk le 2,5-3 dl vízzel, és hagyjuk állni lefedve 10-15 percig. Majd átszűrve már ihatjuk is a gyógyteánkat. Gyulladáscsökkentésre napi 2-3 csészével ihatunk belőle. A levelek összehúzó hatása miatt használhatjuk enyhe hasmenésre, emésztési problémákra, továbbá a vérkeringés javítására, salaktalanító hatása van és nyirokrendszeri betegségek esetén is alkalmazható. Továbbá ezzel a teával a szem külső mosogatása hatásosan oldja a szemfenéken lerakódott plakkokat és enyhe látásjavító hatással is bír.
 
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-06-13

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása. A régebben élt gazdálkodók még így csinálták, nekünk is így kellene.

2024-07-03

Tegyünk közösen a fehérgólyák jövőjéért - A 15. hazai országos fehérgólya-felmérés

A 15. hazai fehérgólya-felmérés során a lakosság segítségét kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A fehérgólyák populációja fogyatkozik.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-06-25

Tuti megoldás a bio növényvédelemre: A tejes permetezés

A tejes permetezés tényleg működik. Rengetegen alkalmazzák, és növényeik boldogabbak, mint valaha. Ha következőnek marad egy kis tej a hűtőben, gondolj erre.

2024-06-26

Tele van szúnyoglárvával a kerti vízgyűjtőd? Önts bele étkezési olajat, mutatjuk miért

Bár az esővíz gyűjtése egy nagyon pozitív dolog, van egy árnyoldala is: az összegyűjtött víz kiváló tenyészhelye a szúnyogoknak. Önts olajat a vízgyűjtődbe!

2024-06-14

A vargánya gomba - ízletes és nagyon egészséges is!

Ha már unod a legnépszerűbb gombát, a csiperkét, és valami újra vágysz, akkor érdemes kipróbálnod a vargánya gombát. Én nagyon szeretem, te se fogsz csalódni!

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

tejcsésze (tejcsészike)

A tőgy felől a hasüreg felé haladó gyűjtőér (véna) alkotta mélyedés elnevezése.A t. az... Tovább

Gombaölo Chorus 75 WG

Almástermésűekben és csonthéjasokban lisztharmat, varasodás és monília, szőlőben... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Környezetgazdálkodás Környezetvédelem