Mikor és hogyan metsszük a diófát, hogy többet teremjen

hirdetes

Szeptemberben metszd a diófát, hogy többet teremjen!

Szélesi Ferenc, NA
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Először úgy gondoltam, hogy csak és kizárólag a diófa metszéséről fogok beszélni, közben viszont úgy belemelegedtem az írásba, hogy azon kaptam magam, leírtam mindent, ami a diófával kapcsolatos. Remélem elnézitek ezt nektek, a cikkben ettől függetlenül természetesen szó esik a metszésről is, de így most megtudhattok mindent a diófa neveléséről egészen csemetekortól kezdve! 

A diófa metszése, a diófa gondozása
Ha te csak a diófa metszéséről szeretnél megtudni mindent, akkor kattints ide és azonnal a metszési résznél fogod találni magad! Ha viszont mindent megszeretnél tudni a diófáról, akkor maradj velem továbbra is!

A diófa rövid bemutatása

Egy nagyon kedvelt növény, külalakja és gyümölcse miatt terjedt el. A diófa hatalmas, méltóságteljes koronával lett megáldva, ami alatt sokan elférnek, ráadásul hosszúéletű, valódi örökséggé válhat. A diófélék családjába tartozó dió nemzetség nemcsak egy fajt jelöl, hanem összesen huszonegyet. Amit mi általánosságban diónak nevezünk, az a közönséges dió, vagyis a Juglans regia (eredetileg királyi diót jelent).

A közönséges dió egyáltalán nem számít ritkaságnak, Közép-Európától egészen Kína délnyugati vidékéig találkozhatunk vele. A diófa lombhullató, egylaki, átlagos magassága 18-20 méter, de vannak ettől nagyobbak is. Kora elérheti a 150 évet is, de nem növekedik folyamatosan, cseperedése a várható élettartam felénél megáll. 

hirdetes

A diófa igényei

A diófa koronája magas és széles, ezért érdemes nagyobb területet biztosítani számára, már a kezdet kezdetén ügyelni kell a felnőttkori méretére, mivel nagy árnyékot ad, és a légvezetékeket is zavarhatja. Talajigénye nem összetett, kedveli a meszes, humuszos, jó vízellátottságú talajokat, viszont nagyon jól érzi magát átlagos kerti földben is. Nem kedveli a szélsőséges talajtípusokat – nagyon laza homokos, vagy túl kötött agyagos talajt.

Tudnunk kell, hogy gyors sikerre nem számíthatunk, hiszen egy magról ültetett fának legalább 10 évre van szüksége ahhoz, hogy termést hozzon. Természetesen lehet gyorsabb megoldás is, ebben az esetben oltott csemetére van szükségünk, ez 3-4 év múlva kezd el teremni – éppen ezért magasabb az oltott csemeték ára. 

hirdetes

A diófa ültetése

Mint már említettem, érdemes többször is átgondolni, hova kerüljön fa, mivel nagy lombkoronája lesz, ráadásul a gyökerei is terebélyesek. A helyét úgy válasszuk meg, hogy legalább tíz méterre kerüljön a többi fától, illetve épületektől. Kerítés közelébe ne ültessük, mert pár év múlva gondot okozhat a szomszédhoz átnyúló ágai miatt. A következő oldalon megosztok veletek mindent a diófa gondozásáról, neveléséről, és természetesen a metszéséről is, érdemes lapozni egyet!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-18

A díszkertek királynői: ezt kell tudnod a levenduláról és rózsáról

Inspiráló ötletek és egy kertész tanácsai segítenek, hogy a rózsák, levendulák ragyogása beragyogja a kertedet. Így gondozd rózsádat és levenduládat szakszerűen!

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-14

Így termesszünk csicsókát, a szegények krumpliját

Csicsóka, a szegények krumplija: nagyanyáink kedvence, se nem krumpli, se nem alma, de annyira szerettük. Igy ültesd el te is a csicsókát a tippjeink szerint!

2024-03-18

A paulowniákról (császárfáról) szakszerűen 2.rész

Ismerd meg a császárfa titkait Franczia Balázs szakértő vezetésével!A cikksorozat második részében, további izgalmas információk tárulnak eléd a Paulowniákról.

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

20/2007. (III. 30.) FVM rendelet

az egyes állati eredetû melléktermékek ártalmatlanításának támogatásáról Az... Tovább

kötőszövet

különböző alakú sejtekből, gazdag sejt-közötti állományból és rostokból álló szövet.... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Növényvédelem oktatás