Saját kezűleg építhetünk csepegtetőrendszert - mutatjuk, hogyan

Így készíts csepegtetőrendszert növénytartóidba

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A növénytartós, vagy konténeres termesztés már évek óta világszerte elterjedt trend. Ez a fajta növénytermesztési módszer segít áthidalni kerti talaj minőségéből adódó akadályokat, és segítségével olyan növényeket tarthatsz otthonodban, amiket más módon képtelen lennél.

Csepegtetőrendszer építése

Persze a növénytartós módszernek is megvannak a maga hátrányai, többek között az is, hogy az így tartott zöldségek, gyümölcsök, és virágok sokkal több öntözést igényelnek, mint a kerti talajban növekvő rokonaik. Nyáron még vészesebb a helyzet – ilyenkor a melegre való tekintettel még a szokottnál is nagyobb a növények vízigénye, és ezzel arányosan a konténerekben tartottaké is.

A helyzetet tovább nehezítheti, hogy ha egy hosszú hétvégére, vagy akár egy többnapos nyaralásra is elmész otthonról a nagy melegben, akkor – hacsak nincs egy ráérős szomszédod, akiben megbízol – növényeidet jó eséllyel holtan találod majd, mire visszaérsz.

Erre a problémára az úgynevezett csepegtető öntözési módszer jelenthet megoldást, ami lassú, folyamatos folyadék-utánpótlást biztosít növényeidnek, akár a kerti talajban, akár egy növénytartóban nevelkednek. A következőkben elmagyarázzuk, hogy mivel és hogyan készíthetsz ilyet növényeid számára, hogy ne kelljen tartanod a kiszáradásuktól!

Amire szükséged lesz

Habár csepegtető öntözőrendszereket szettben is be lehet szerezni, saját magadnak is összeállíthatsz egy csomagot, amiben minden szükséges kellék és szerszám benne van. Ehhez a következőkre lesz szükséged: kétirányú csőcsatlakozó (tömlőszerelvény), öntöző időzítő, nyomásszabályzó, csepegtetőcső (+ kapilláriscsövek), mérőszalag, ragasztószalag, PVC cső vágására alkalmas szerszám, PVC csődugó (a csövek lezárásához), kalapács, csőlyukasztó, csepegtetőcső csatlakozók, tömítés a rosszul sikerült lyukak lezárásához, csőrögzítő tüskék, 360 fokos csepegtetőtüskék (minden növénytartóba egy).

Hogy mekkora átmérőjű csövekre lesz szükséged, az attól függ, hogy adott idő alatt hány liter vizet szeretnél mozgatni az öntözni kívánt részekre. Értelemszerűen olyan kétirányú csatlakozó idomot kell venned, ami passzol a csőhöz és a kerti csaphoz (bizonyos esetekben egyéb átalakító idomokra is szükség lehet). Most pedig nézzük, hogyan építsük meg a csepegtetőrendszert, a következő oldalon ezt is elmondom! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

angóraszőrzet

bizonyos fajokon (nyúl, kecske, tengerimalac, macska) előforduló, a fajra jellemző méretnél... Tovább

biológiai sugárhatás

az->ionizáló sugárzás, a radioaktív sugárzás által az élőlényekben kiváltott hatás.... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem