A céget a Franck Henrik és Fiai Részvénytársaság 1911-ben alapította. Tevékenységét a Franck Kávészer Művek RT-én belül a cikóriaaszalás és a pótkávégyártás határozta meg. A második világháborút sértetlenül vészelte át. Az akkor készült termékek, mint a Káró, Enriló, Szent István kávészerek nevei még ma is ismerősként csengenek. A háborút követő 1949-es államosítás után a Magyar Édesipari Vállalaton belül a Budapesti Zamat és Ostyagyár gyáregységeként működött.
A Magyar Édesipari Vállalat 1971-es átszervezésekor a gyáregységet a Győri Keksz és Ostyagyárhoz csatolták. Terméklistája jelentősen bővült: 12 féle pótkávé mellett, még további 44 féle édesipari terméket állítottak elő. A rendszerváltást követő privatizáció során, 1991-ben, a Győri Keksz és Ostyagyárral együtt a United Biscuits tulajdonába került. Az angol tulajdonos több éves mérlegelés után úgy döntött, hogy a profiljába nem illő gyáregységet értékesíti. A patináns cég így 1994-ben magyar-svájci tulajdonba került és MULTI-CIKÓRIA KFT néven működik.
Tevékenységét továbbra is a tradicionális cikóriafeldolgozás és pótkávégyártás határozza meg, mely tevékenységi körben egyedülálló Magyarországon. A 2001-es évben a DNV Tanúsítvány alapján bevezette a cikóriafeldolgozásra és forgalmazásra az EN ISO 9001:2000 előírásainak megfelelő minőségirányítási, valamint a HACCP Élelmiszerbiztonsági Rendszert. A MULTI-CIKÓRIA KFT e két rendszer működtetésével és folyamatos fejlesztésével törekszik a vásárlók igényeinek legmagasabb szintű kielégítésére.
Jelentősebb külföldi partnereink:
- - Nestlé Ausztria
- - Nestlé Svájc
- - MULTI-EXTRAKT AG Svájc
- - LEROUX Franciaország
- - SAAC Portugália
Jelentősebb hazai partnereink:
- Győri keksz KFT
- Kraft Jacobs Schuhard Budapest
- NESTLÉ
- Magyar Honvédség
- MIZÓ
- METRO Holding Hungary
- SPAR Magyarország Ker. KFT
- CBA Kereskedelmi KFT
A cikória táplálkozás-élettani hatása.
Az egészségvédelem növekvő költségei, valamint a táplálkozás-élettani és egészségügyi kutatások eredményei alapvetően megváltoztatták a fogyasztók élelmiszerekkel szemben támasztott igényeit. Ma az egészséges táplálkozás hívei azon élelmiszerek fogyasztását részesítik előnyben, amelyek olyan természetes eredetű élelmiszer-összetevőket tartalmaznak, amelyek kedvezően hatnak a szervezet fizikai és szellemi tevékenységére és csökkenteik a betegségek kialakulásának általános kockázatát. Az ilyen speciális élettani hatásokkal rendelkező élelmiszerek a „funkcionális élelmiszer” elnevezést kapták.
A megfogalmazott követelményeknek a cikóriából készült élelmiszeripari termékek teljes egészében megfelelnek.
A cikória /Cichorium intybus L./ az emberiség által már ősidők óta ismert gyógy- és élelmiszerként használt növény. Európában 1763 óta kávépótlóként termesztik. A belőle készült italokat nagy becsben tartják. Élettani jelentősége és az egészségre gyakorolt kedvező hatása már a történelem kezdeti időszakától ismert.
A növény napjainkban reneszánszát éli, mert az elmúlt évtizedek korszerű analitikai és klinikai vizsgálatai kimutatták, illetve igazolták, hogy olyan anyagokat tartalmaz, amelyek táplálkozás biológiailag és orvosilag egyaránt jelentősek.
Élettanilag legfontosabb alkotórésze a plolifruktozán – inulin, amelyet, mint termeszétes élelmiszeralkotót a diétás rostok közé sorolják.
Tudományos kutatások támasztják alá, hogy kedvezően hat a vastagbél mikroflórájának egészséges összetételére és élettani szerepére, az ásványi anyagok felvételére, a zsír és szénhidrát anyagcserére, az immunfunkciókra. Rákepidemiológiai vizsgálatok bizonyítják, hogy csökkenti a vastagbél rákosodásának általános kockázatát.
Forrás: Agrárágazat