Buddha keze citrom – A Buddha keze citrom bemutatása, termesztése

Saját otthonodban is megterem a világ legkülönlegesebb citromja!

Szélesi Ferenc
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Egy igazi különlegességet mutatok most be nektek, ami nem más, mint a Buddha keze citrom. Kevesen tudják, hogy ezt a citrusfélét Magyarországon is lehet termeszteni, most az is kiderül, mit kell tenni ehhez! 

Ismerd meg te is a Buddha keze citromot

A Buddha keze citrom rövid bemutatása

A Buddha keze citrom (Citrus medica var. sarcodactylis) eredetileg Indiában őshonos citrusféle, Magyarországon nem Buddha keze citrom néven, hanem orvosi citrom néven vált ismertté. Termése különleges alakú, leginkább kinyújtott ujjakhoz hasonlítható – ezért is hívják sok helyen ujjas citromnak, vagy Buddha keze citromnak. Fontos már most leszögezni, hogy a termése nem ehető, azonban erős, átható és édes az illata, ami miatt sokszor tartották szobában.

Az őszibarackkal és a gránátalmával együtt a három szerencsehozó gyümölcs csoportját alkotja: ha ezt a három gyümölcsöt egy képen ábrázolják, azt a kívánságot fejezi ki, hogy hosszúéletű legyen a megajándékozott és szülessen sok-sok gyermeke. A boldog hosszúélet (fu shou) jelképe is a Buddha keze (foshou), a hangzásbeli hasonlóság miatt. 

A Buddha keze citrom jellemzése

A Buddha keze citromfa magával ragadó látványt nyújt, habitusát illetően valamelyest eltér a többi citrusfélétől. Összességben akkorára nő meg, mint egy nagyobb bokor, vagy kisebb fa – másfél-kétméteres lehet. Levelei hosszúkásak, kissé gyűröttek, szélük fogazott, termése sokujjú kézhez hasonlít. Virágai nagyjából kétszer akkorák, mint az átlagos citrusféléké, színük fehér vagy rózsaszín. A termés kezdetben lila, ahogy növekszik, úgy változik a színe is: előbb zöldre vált, végül pedig élénksárga lesz. Egy-egy termés elérheti a 25-30 centiméteres hosszúságot is. 

A Buddha keze citrom termesztése

Melegebb éghajlaton ideális kertbe ültetni, Magyarországon inkább a dézsás megoldás hoz eredményt. Tavasszal, a fagyok elmúltával kivihetjük a kertbe, félárnyékos helyre, télen viszont mindenképp vigyük be, legjobb, ha a télikertben találunk helyet számára, ennek hiányában megfelel egy fűtetlen, napos helyiség is. Nyaranta érdemes hetente legalább kétszer öntözni – időjárástól függően.

A lényeg mindig az, hogy ne száradjon ki, ugyanis a szárazságot nem tolerálja. Érdemes a dézsába mulcsot szórni, ami megtartja a nedvességet. A teleltetés idején kerüljük a túlöntözést, ilyenkor elegendő havonta 1-szer, maximum kétszer locsolni. Az ültetéséhet használjunk jó vízelvezető képességű talajt, amit mindenképp javítsunk fel komposzttal. Ennyi mindent kell tudni ahhoz, hogy egészséges és szép Buddha keze citromunk legyen, érdemes belevágni a nevelésébe! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-11

Különleges csípős paprika fajták, amelyek termesztésével te lehetsz a környékbeli kiskertek királya

A csípős paprika fajták beszerzése, termesztése nem is olyan nehéz dolog. Különleges chili fajták, amelyekkel te lehetsz a környékbeli kiskertek királya!

2024-07-16

Ezért ne locsold a növényeid kondenzvízzel: egy kertész figyelmeztetései

A kondenzvíz használata elsőre praktikus megoldásnak tűnhet a növények öntözésére. Részletes leírásunkban megtudhatod miért nem javasolt a használata.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-17

Horgászat a Balatonnál: Hol és Hogyan Érdemes Horgászni?

A Balaton számos halfaj otthona, így a horgászok számára ideális helyszín. Ebben a cikkben áttekintjük, hol és hogyan érdemes horgászni a Balatonnál 2024-ben!

2024-07-22

5+1 legszebb balatoni táj a természet szerelmeseinek

Fedezd fel a Balaton legszebb tájait! Túrázz a Badacsonyban, barangolj a Tihanyi-félszigeten, vagy pihenj Balatonfüred és Szigliget festői vidékén.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

káros N-asszimiláció

a talajmikrobáknak szervesanyag-bontó tevékenységükhöz nitrogénre van szükségük. Ha a... Tovább

lánctalp

traktorok és egyéb gépek járószerkezetének a talajjal közvetlenül érintkező része.... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert