Buddha keze citrom – A Buddha keze citrom bemutatása, termesztése

Saját otthonodban is megterem a világ legkülönlegesebb citromja!

Szélesi Ferenc
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Egy igazi különlegességet mutatok most be nektek, ami nem más, mint a Buddha keze citrom. Kevesen tudják, hogy ezt a citrusfélét Magyarországon is lehet termeszteni, most az is kiderül, mit kell tenni ehhez! 

Ismerd meg te is a Buddha keze citromot

A Buddha keze citrom rövid bemutatása

A Buddha keze citrom (Citrus medica var. sarcodactylis) eredetileg Indiában őshonos citrusféle, Magyarországon nem Buddha keze citrom néven, hanem orvosi citrom néven vált ismertté. Termése különleges alakú, leginkább kinyújtott ujjakhoz hasonlítható – ezért is hívják sok helyen ujjas citromnak, vagy Buddha keze citromnak. Fontos már most leszögezni, hogy a termése nem ehető, azonban erős, átható és édes az illata, ami miatt sokszor tartották szobában.

Az őszibarackkal és a gránátalmával együtt a három szerencsehozó gyümölcs csoportját alkotja: ha ezt a három gyümölcsöt egy képen ábrázolják, azt a kívánságot fejezi ki, hogy hosszúéletű legyen a megajándékozott és szülessen sok-sok gyermeke. A boldog hosszúélet (fu shou) jelképe is a Buddha keze (foshou), a hangzásbeli hasonlóság miatt. 

A Buddha keze citrom jellemzése

A Buddha keze citromfa magával ragadó látványt nyújt, habitusát illetően valamelyest eltér a többi citrusfélétől. Összességben akkorára nő meg, mint egy nagyobb bokor, vagy kisebb fa – másfél-kétméteres lehet. Levelei hosszúkásak, kissé gyűröttek, szélük fogazott, termése sokujjú kézhez hasonlít. Virágai nagyjából kétszer akkorák, mint az átlagos citrusféléké, színük fehér vagy rózsaszín. A termés kezdetben lila, ahogy növekszik, úgy változik a színe is: előbb zöldre vált, végül pedig élénksárga lesz. Egy-egy termés elérheti a 25-30 centiméteres hosszúságot is. 

A Buddha keze citrom termesztése

Melegebb éghajlaton ideális kertbe ültetni, Magyarországon inkább a dézsás megoldás hoz eredményt. Tavasszal, a fagyok elmúltával kivihetjük a kertbe, félárnyékos helyre, télen viszont mindenképp vigyük be, legjobb, ha a télikertben találunk helyet számára, ennek hiányában megfelel egy fűtetlen, napos helyiség is. Nyaranta érdemes hetente legalább kétszer öntözni – időjárástól függően.

A lényeg mindig az, hogy ne száradjon ki, ugyanis a szárazságot nem tolerálja. Érdemes a dézsába mulcsot szórni, ami megtartja a nedvességet. A teleltetés idején kerüljük a túlöntözést, ilyenkor elegendő havonta 1-szer, maximum kétszer locsolni. Az ültetéséhet használjunk jó vízelvezető képességű talajt, amit mindenképp javítsunk fel komposzttal. Ennyi mindent kell tudni ahhoz, hogy egészséges és szép Buddha keze citromunk legyen, érdemes belevágni a nevelésébe! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-02

Most kell elültetned ezt az ízletes zöldséget: Padlizsán ültetés lépései

A padlizsán egyre népszerűbb hazánkban is, ami nem is véletlen, hiszen megannyi étel remek alapanyaga. Mikor és hogyan kell a padlizsánt elültetni?

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-04-30

Sorra verik át a vevőket: magyar eperként árulják a külföldi importot

A magyar eper helyett adhatnak vegyszerekkel tartósított, spanyol, olasz, görög szamócát is, amik sokkal rosszabb minőségűek. Mutatjuk, hogyan kerülheted el!

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-05-02

Itt vannak a legjobb tippek a tökéletes zeller termesztéséhez egy kertésztől

Elhoztuk nektek a legjobb zeller termesztési tippeket, egy kertész tanácsaival, aki elmondja nektek most, hogyan szokta termeszteni tökéletesen a zellert!

2024-04-29

Termeszd meg magadnak a saját, biotrágyádat ennek a növénynek a segítségével!

Fedezd fel, hogyan készítheted el saját, biotrágyádat a nadálytő segítségével! Tanuld meg lépésről lépésre, hogyan termesztheted és használhatod a nadálytőt!

További cikkek ebben a témában