A bougainvillea teleltetéséről - minden, amit érdemes tudnod, hogy gyönyörű maradjon növényed

A bougainvillea teleltetése

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Minden a bougainvillea teleltetéséről

A bougainvillea igényei

Legjobban a vízáteresztő, laza szerkezetű, tőzeges talajokban nő. A szélre, huzatra érzékeny. 8–10 °C-os helyiségben teleltethetjük át. Nyáron célszerű (mértékkel) locsolni; télen csak annyira, hogy ne száradjon ki; téli túlöntözése tőrothadást okozhat. A vegetációs időszakban kéthetente ajánlatos tápoldatozni. Csak tűző napon nyílik. Ha kevés virágot hoz, célszerű a locsolóvíz mennyiségét csökkenteni. A hosszú hajtások végeinek lecsipkedése is besűrűsödésre, bővebb virágzásra serkenti. A lágy vizet kedveli. Célszerű 2–3 évenként átültetni, és ilyenkor kissé visszametszeni.

A bougainvillea teleltetése

A legideálisabb az, ha rendelkezünk télikerttel, ahova a hidegebb évszakokban be tudjuk vinni a többi fagyérzékeny növénnyel együtt a murvafürtöt is. Már a legkisebb fagyra is érzékeny sajnos, ezért fontos, hogy időben bekerüljön védett helyre. Az ágait vágjuk vissza erőteljesen, az elszáradt virágokat távolítsuk el, így nem fog feleslegesen energiát használni a növény. 

Teleltetéshez használjunk világos helyet, ahol mindig 10-15 Celsius fok körüli a hőmérséklet. Ennél hidegebb helyiségbe semmiképp ne vigyük a növényt, mert azt megsínyli. Ügyeljünk arra is, hogy a cserép ne álljon hideg talajon, mindenképpen tegyünk a cserép alá habszivacsot, vagy egy fatáblát, bármit, ami segít abban, hogy ne közvetlenül a hideg padlóval érintkezzen. 

Télen a murvafürt levelei sötétebbek lehetnek, mint általában, ettől nem kell megijedni. Ha a levelei teljesen lehullanak, az sem baj, ugyanis tavasszal újra ki fognak hajtani. A levelek egyébként általában akkor hullanak le, ha nem kap elegendő napfényt a növény. A téli időszakban csak annyit locsoljuk a növényt, hogy a talaj ne száradjon ki teljesen.

A hidegebb időszakban gyakrabban fordulnak elő kártevők, ezért mindig ellenőrizzük, hogy nem támadták-e meg pajzstetvek, takácsatkák! Március közepén-végén már elkezdhetjük hozzászoktatni a növényt a melegebb, kinti hőmérséklethez. Kezdjük először egy 14-16 Celsius fokos szobában az edzést. Ha megfelelőek a fényviszonyok, elég napsütés éri, akkor újra elkezd leveleket hozni, majd később megjelennek a virágok is. A fagyok elmúltával ismét vihetjük kintre a növényünket a teraszra, a balkonra, ahova csak szeretnénk! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ivar (nem, szexus)

az ivarosan szaporodó (szaporodás) élőlények eltérő sajátsága. Az egyedek aszerint, hogy... Tovább

állathigiénia

az a tudományág, amely az egészséges állati szervezet életműködését, az ehhez szükséges... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem