Hogyan metszd tavasszal szakszerűen a bokrokat, évelőket?

Bokrok és évelők metszése szakszerűen

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Tudj meg mindent a tavaszi metszésről

Az elvirágzott virágok eltávolítása

A legtöbb kertész számára ismerős ez a folyamat – miután egy növény elvirágzik, bizonyos esetekben érdemes eltávolítani a „lejárt” virágokat, hogy a növény új levélzet vagy akár új virágok növesztésére fordíthassa erőforrásait. Habár egy időigényes feladat, az elvirágzott részek eltávolítása nem csak újabb virágzásnak adhat teret, de megelőzhető vele, hogy a növény magjai a talajba jussanak – olyan helyekre is, ahová nem szeretnéd.

Bizonyos egyszer virágzó évelőkkel is érdemes elvégezni ezt, hogy dúsabb, egészségesebb levélzetük legyen. Habár ezek hallatán jó ötletnek tűnhet az összes elvirágzott virágot eltávolítani növényeidről, vannak olyan fajták, amelyeknél ez nem javasolt. Néhány későn virágzó évelőnek például kifejezetten szép megjelenést kölcsönöznek a fennmaradó, elszáradó virágok (ilyen például a hagyma, vagy a tollbuga). Más növényeken is érdemes lehet fennhagyni néhány magtokot, hogy télen se tűnjön olyan kihaltnak a kert, és hogy némi táplálékforrást biztosíts ezekkel a madaraknak.

hirdetes

Milyen eszközökkel és hogyan végezd az eltávolítást?

A hevesen virágzó évelőket (geránium, szegfű, menyecskeszem, stb.) ajánlott egészen a magasságuk feléig visszavágni sövényvágó ollóval, miután elvirágzott. A kevésbé szaporán virágzó növényeknél ollóval, metszőollóval, vagy akár kézzel is elvégezhető ez a művelet, habár ezeket elég csak egy bimbóig vagy egy levélcsomóig visszavágni. A leveletlen szárú virágokat egészen a szár tövéig kell visszavágni, tehát az egész szárat el kell távolítani.

Mikor távolítsd el a virágokat?

Ha rá szeretnél venni egy növényt, hogy energiáját új részek növesztésére használja, akkor érdemes azonnal eltávolítani a fakuló virágokat, amint észreveszed őket. Ha tudsz lépést tartani a virágokkal, akkor sem kell aggódnod – tegyél félre néhány naponta egy kis időt, amikor végigmész a kerteden, és összegyűjtöd az elvirágzott darabokat. A késedelem nem árt igazán a növényeknek, és még meg is hosszabbíthatja az újravirágzási időszakot.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

cukorbetegség

oka legtöbbször a hasnyálmirigy inzulintermelésének (hormonok) a csökkenése. A szénhidrátok... Tovább

gyökér- és tarlómaradványok trágyaértéke

gazd. növényeink betakarítása után a táblán visszamaradó szervesanyag-maradványok... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem