Hogyan metszd tavasszal szakszerűen a bokrokat, évelőket?

Bokrok és évelők metszése szakszerűen

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Tudj meg mindent a tavaszi metszésről

Az elvirágzott virágok eltávolítása

A legtöbb kertész számára ismerős ez a folyamat – miután egy növény elvirágzik, bizonyos esetekben érdemes eltávolítani a „lejárt” virágokat, hogy a növény új levélzet vagy akár új virágok növesztésére fordíthassa erőforrásait. Habár egy időigényes feladat, az elvirágzott részek eltávolítása nem csak újabb virágzásnak adhat teret, de megelőzhető vele, hogy a növény magjai a talajba jussanak – olyan helyekre is, ahová nem szeretnéd.

Bizonyos egyszer virágzó évelőkkel is érdemes elvégezni ezt, hogy dúsabb, egészségesebb levélzetük legyen. Habár ezek hallatán jó ötletnek tűnhet az összes elvirágzott virágot eltávolítani növényeidről, vannak olyan fajták, amelyeknél ez nem javasolt. Néhány későn virágzó évelőnek például kifejezetten szép megjelenést kölcsönöznek a fennmaradó, elszáradó virágok (ilyen például a hagyma, vagy a tollbuga). Más növényeken is érdemes lehet fennhagyni néhány magtokot, hogy télen se tűnjön olyan kihaltnak a kert, és hogy némi táplálékforrást biztosíts ezekkel a madaraknak.

Milyen eszközökkel és hogyan végezd az eltávolítást?

A hevesen virágzó évelőket (geránium, szegfű, menyecskeszem, stb.) ajánlott egészen a magasságuk feléig visszavágni sövényvágó ollóval, miután elvirágzott. A kevésbé szaporán virágzó növényeknél ollóval, metszőollóval, vagy akár kézzel is elvégezhető ez a művelet, habár ezeket elég csak egy bimbóig vagy egy levélcsomóig visszavágni. A leveletlen szárú virágokat egészen a szár tövéig kell visszavágni, tehát az egész szárat el kell távolítani.

Mikor távolítsd el a virágokat?

Ha rá szeretnél venni egy növényt, hogy energiáját új részek növesztésére használja, akkor érdemes azonnal eltávolítani a fakuló virágokat, amint észreveszed őket. Ha tudsz lépést tartani a virágokkal, akkor sem kell aggódnod – tegyél félre néhány naponta egy kis időt, amikor végigmész a kerteden, és összegyűjtöd az elvirágzott darabokat. A késedelem nem árt igazán a növényeknek, és még meg is hosszabbíthatja az újravirágzási időszakot.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

felhő

a levegőben lebegő, igen apró vízcseppek, kristályok v. jégszemek halmaza. A részecskék... Tovább

Hódmezõvásárhelyi Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Hódmezõvásárhely Petõfi u. 6. 6800 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem