Bazsarózsa tudnivalók - minden a bazsarózsa gondozásáról, termesztéséről, felhasználásáról

A bazsarózsák termesztése és gondozása

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A bazsarózsákat nem véletlenül tartják a tavaszi kertek királynőinek. Hatalmas fejű, fodrosszirmú virágaik a rózsaszín, a korall, a piros és a citromsárga különböző árnyalataiban pompázhatnak, de természetesen a hófehér változatokról sem szabad megfeledkezni. A bazsarózsák általában édes illatot árasztanak magukból, és legtöbbjük meglehetősen sokáig bírja egy vázába vágva.

A bazsarózsa gondozása

A „hagyományos” rózsákkal ellentétben a bazsarózsák gondozása meglehetősen egyszerű. Két nagyobb kategóriájukat különböztetjük meg: a lágyszárú és a fás bazsarózsákat. A kertekben és udvarokban leggyakrabban lágyszárú bazsarózsákkal találkozhatunk. Ezekhez a növényekhez bárki könnyedén hozzájuthat, szinte minden éghajlatot megtűrnek és megfelelő gondozás mellett akár több mint 100 évig is képesek elélni.

Levélzetük kora tavasszal jelenik meg, a virágok pedig mindig a friss növekményeken nőnek ki. Az újonnan ültetett bazsarózsáknak ajánlatos 2-3 évet adni, mielőtt egy csokorra valót vágnál belőlük, ez ugyanis negatívan befolyásolhatja későbbi növekedésüket. Hosszú távon azonban nagyon is megérni várni – a türelem (bazsa)rózsát terem! Cikkünkből megtudhatod, hogy mi kell a bazsarózsák neveléséhez és gondozásához, hogy néhány éven belül te is gyönyörű csokrokat állíthass össze ezekből a csodaszép virágokból!

A bazsarózsa ültetése

A vázában nevelt bazsarózsákat tavasszal ajánlott megvásárolni és végleges helyükre kiültetni a szabadba, de a legjobb eredményeket azokkal a csupasz gyökéralanyokkal lehet elérni, amelyeket nyugalmi állapotukban, ősszel ásnak ki és ültetnek át. Ezeket a gyökereket kiásás után azonnal érdemes átültetni, hogy még a téli hideg beállta előtt megerősödhessenek.

A bazsarózsák imádják a fényt, ezért naponta legalább 6 óra közvetlen napfényre van szükségük, amit fontos figyelembe venni az ültetéskor. Talaj tekintetében nem túl válogatósak, de – mint sok más növénynél – fontos számukra a jó vízelvezetés, hiszen vízben állva gyökereik rothadásnak indulhatnak. Áss egy, a gyökérnél háromszor szélesebb lyukat, majd gazdagítsd a talajt egy jó adag érett trágyával vagy komposzt és foszfátban gazdag tápszer (például csontliszt) keverékével.

Figyelj oda a lyuk mélységére – ha a gyökerek túl mélyre kerülnek, a rózsa nem fog tudni rendesen kivirágzani. Mivel a bazsarózsák idővel meglehetősen szélesre képesek megnőni, ezért legalább 1-1 métert hagyj közöttük ültetéskor. A következő oldalon még több dolgot osztok meg a bazsarózsa gondozásáról! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-06-28

A virágoskerted mindig gyönyörű lesz, ha ezeket az egyszerű módszereket alkalmazod

Bizonyára mindenki látott már olyan virágoskertet, aminek szépségétől leesett az álla. Most egy karnyújtásnyira vagy attól, hogy ez a kert a tiéd legyen.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-23

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar virágok gyönyörűek, mutatunk néhány őshonos fajtát, amiktől burjánzó kerted lesz. Ezektől az őshonos, magyar virágoktól egy igazi oázis lesz a kerted.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

PR35Y54 (X 1049 B)

Kukorica Cél: szemes Leírás:Hímvirágzása közepes. A kalászkapelyva antociános... Tovább

cseri földek

az ős-Rába kavicstakaróján kialakult, igen terméketlen talajok. E savanyú, vízállásos... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem virág