Így ültethetsz még bazsarózsát tavasz előtt! - Szabadgyökerű bazsarózsa ültetése

Így ültess bazsarózsát a kertbe – Szabadgyökerű bazsarózsa ültetése

ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A bazsarózsákat nem csak különleges szépségük miatt imádjuk, hanem mert nagyon ellenálló és hosszú életű növények. Rengeteg fajtája létezik, így kedvünkre válogathatunk a sok szín és forma közül. Útmutatónkból most megtudhatod, hogyan kell ültetni és gondozni a bazsarózsákat!

bazsarózsa ültetés

Bazsarózsa ültetése 

A bazsarózsák nagyon ellenállóak, ezért igen gyakori jelenség a szép tavaszi kertekben a virágzása, azonban néhány fontos információt jó tudni, mielőtt úgy döntünk, hogy mi is bazsarózsát ültetnénk kertünkbe. A bazsarózsa annál kevésbé szereti ha megbolygatják nyugalmát minél idősebb, ezért az átültetést mindig fontoljuk meg, lehetőleg a végleges helyére ültessük már a legelején! Egy átültetés azt is okozhatja, hogy évekig nem fog virágozni, így ha lehet kerüljük el. Ha tudni szeretnéd mi a különbség a bazsarózsa és a pünkösdi rózsa között, akkor olvasd el korábbi cikkünkben!
 

Azt is érdemes tudni, hogy az ültetést követően csak egy-két év múlva fogja hozni az első virágait, akkor azonban bőségesen megjutalmaz minket virágokkal. A lágyszárú fajták hamarabb fognak virágozni, mint a fásszárúak, amik kimondottan lassú növekedésűnek nevezhetőek. Az első virágokat nem szabad levágni, mert ezzel meggátoljuk a további virágzást, így legalább három évig ne metsszük vissza bazsarózsát! A virágokról azt is érdemes tudni, hogy az első virágzások során még nem a tényleges formáját és színét fogja mutatni, az igazi szépségét azonban 3-4 év után fogják megmutatni.

Hova ültessük a bazsarózsát?

Az ideális termőhely a bazsarózsák számára a tápanyagban gazdag, jó vízelvezetésű, de kissé kötött talaj. Nem szeretik a túlöntözést és az álló vizet, így erre mindig figyelj gondozása során, mert szétrohadhat a gyökere. A bazsarózsák szeretik a napfényt, a lágyszárúaknak 4-6 óra napsütésre van szükségük, míg a fásszárúaknak valamivel több, 6-8 óra napsütés szükséges a bő virágzáshoz, és csak néhány órás árnyékot viselnek el, így olyan helyre ültessük, ahol sok napfényt kap majd.

Az ültetési hely kiválasztásánál azt is vegyük figyelembe, hogy meglehetősen szélesre képesek megnőni, valamint gyökerei távolra terjeszkednek, ezért az ültetés során hagyjunk körülötte 1-1 métert szabadon.

Bazsarózsa ültetési időszaka

A legideálisabb időszak a bazsarózsák ültetésére ősszel van, októberben vagy novemberben, de vannak olyan típusok is, amelyeket az év bármely fagytól mentes időszakában is elültethetsz. Ültetés előtt a tövet feltétlen tárold nedves környezetben, így a gyökér nem fog addig kiszáradni. Ha nem alkalmas még az idő a bazsarózsa ültetésére, tárold hideg és hűvös helyen, de semmiképp ne a meleg szobában. Kell neki egy huzamosabb ideig tartó hideghatás, különben el fog maradni a virágzás, vagy le fognak esni a bimbói.

Nem kell félteni a bazsarózsát a fagytól, mert teljesen fagytűrőek, így nem kell teleltetni, strapabíró növények.

Szabadgyökerű bazsarózsa ültetése tél végén

A téli időszak folyamán is vannak olyan időszakok, maikor bátran ültethetünk bazsarózsát, egészen addig, amíg a talaj nincsen mélyen átfagyva. A levegő lehet fagypont körüli, a talaj akkor is lehet még melegebb, ami a peónia fajták számára tökéletes a gyökeresedéshez. 

Tippek azonban ha még télen szeretnél bazsarózsát ültetni:

  • Amennyiben fagyott a talaj felszíne, szórd be a területet fűrészporral vagy szalmával, hogy felmelegítsd, 10-15 centi vastagon, így felenged  a föld az ültetési helyen, és könnyen ültethetsz, bármikor, amikor szeretnél.
  • Ügyelj rá, hogy a fagyott föld ne érjen a gyökerekhez és a bimbókhoz!
  • Nem szabad ilyenkor locsolni, ezért mindenképp porhanyós, apró szerkezetű földdel dolgozzunk!

A bazsarózsa ültetése lépésről-lépésre:

  • Az ültetési gödör előkészítése, megfelelő mélységűre és szélességűre, hogy a gyökerek kényelmesen elférjenek. Ha nem télen ültetsz és száraz a föld, akkor töltsd fel a gödröt vízzel, hogy a föld beszívhassa. A kötött talajt lazítsuk homokkal, kaviccsal.
  • Úgy helyezd a tövet a gödörbe lágyszárú peónia esetén, hogy 2-4 cm mélyre kerüljenek a rügyek, fás szárnál 5-7 cm-re. Ültetés közben ne törjenek le a rügyek. Nem szabad túl mélyre ültetni, akkor elmaradhat a virágzás. A gyökér akár feküdhet is, nem kell függőlegesen állnia, mert ez serkenti a gyökér és rügyképződést. 
  • Apránként töltsük fel a gödröt porhanyós földdel, ami tápanyagban gazdag. Ha nem az, akkor csak érett, komposztált trágyát vagy lassan lebomló műtrágyát használj, de ne túl sokat mert az kiégetheti a növényt. A trágyázással várhatsz tavaszig is, amíg a növény meg nem erősödik kicsit.
  • ¾-ig töltsük a gödröt, majd locsold be alaposan, majd ha teljesen felszívódott a víz, akkor temessük be teljesen.
  • Télen érdemes mulccsal, nyesedékkel vagy falevéllel betakarni, hogy hamarabb rügyezzen.
     

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-23

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar virágok gyönyörűek, mutatunk néhány őshonos fajtát, amiktől burjánzó kerted lesz. Ezektől az őshonos, magyar virágoktól egy igazi oázis lesz a kerted.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-07-25

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda egy legendás kertész volt, akire néhány kedves szóval és kertészeti tanácsával is emlékezünk. Olvasd el a szőlő zöldmunkáiról szóló gondolatait.

2024-07-11

Különleges csípős paprika fajták, amelyek termesztésével te lehetsz a környékbeli kiskertek királya

A csípős paprika fajták beszerzése, termesztése nem is olyan nehéz dolog. Különleges chili fajták, amelyekkel te lehetsz a környékbeli kiskertek királya!

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

állványos szénaszárítás

régmúltra visszatekintő, a hagyományos zöldszénakészítés egyik módja. Főként a... Tovább

78/2006. (XI. 17.) FVM rendelet

a növényegészségügyi feladatok végrehajtásának részletes szabályairól szóló 7/2001. (I.... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Kertészet növény Növénytermesztés virág virágtermesztés