Hasznos tudnivalók az ausztrál citrom termesztéséhez

Minden, amit egy kertésznek az ausztrál citrom termesztéséről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Termesszünk sikeresen ausztrál citromot

Az ausztrál citrom termesztése növénytartóban

Milyen növénytartót válassz citromfádhoz?

Erősen ajánlott olyan növénytartót választani, ami számodra praktikus méretű, de inkább nagy, mint kicsi, mert a rendszeres átültetések sokkolhatják a fát. Ültesd egy legalább 20 literes cserépbe, hogy legyen elég hely a gyökereknek a szétterüléshez. Egy nagyobb, 55 literes cserép még jobb választás, de ennek mozgatása már sokkal nehezebb feladat, ha teljesen benövi a fa.

 

Ezt a feladatot megkönnyítheted, ha rögtön egy kerekes virágtartó ládába ülteted fádat. Az ültetéshez használhatsz műanyag, vagy agyag növénytartót is. Ha hajlamos vagy túlöntözni akkor a műanyag lehet a jobb választás, ha pedig nem tudod betartani az öntözési ütemtervet, akkor maradj az agyagcserépnél. Bármilyen anyagot is választasz, fontos szempont, hogy a növénytartó megfelelő vízelvezetést biztosítson. Az ausztrál citromfa 3-4 naponta rendszeres öntözést igényel, szóval fontos, hogy a tartó, amibe kerül ki tudja engedni azt a vizet, amit a fa nem használ fel öntözéskor.

 

Az ausztrál citromfa talajigénye

Töltsd fel a növénytartó kétharmadát minőségi ültetőtalajjal, és adj hozzá némi homokot illetve csontlisztet is. A homok segíteni fog a vízelvezetésben, a csontliszt pedig lassú felszívódású foszfor- és kalciumforrásként szolgál majd a növénynek. Az ausztrál citromfák nem igazán kényesek a talaj termékenységét illetően, legalább is a természetes környezetükben – az oltott gyökéralanyokat mindenképpen gazdag, termékeny ültetőközegbe érdemes elültetni, hogy megerősödhessenek.

 

Hová kerüljön az ausztrál citromfa?

Ez az aljnövényzetben előforduló fa foltokban kap napfényt természetes élőhelyén, de eléldegél teljesen napos körülmények között kis, különösen hűvösebb vidékeken. A nyár beköszöntével fontos, hogy a délutáni napsütéstől némi árnyék védje. Ez a fa valójában házon belül is termeszthető, ha napi 6 órányi napfényt tudsz biztosítani neki.

 

Trágyázás

Az ausztrál citromfa nem igényel túl sok tápanyagot, de háromhavonta ajánlott némi trágyával támogatni. Egy réteg komposzt, algakivonat, vagy hal emulzió segíthet biztosítani a szükséges tápanyagokat, hogy a talaj és a fa egészséges maradhassanak.

 

Virágzás, termések, és szüretelés

Miután ausztrál citromfád megerősödött, nagy valószínűséggel várnod kell majd, hogy teremni kezdjen. Az oltott fák már az ültetés utáni második vagy harmadik évükben virágzani kezdenek, mert gyökéralanyuk kifejlett lime fákból származik. A virágzás a déli félgömbön (Ausztráliában) télen kezdődik, ami nálunk valójában nyarat jelent (június-augusztus), és tavaszig tart – ami nálunk már ősz.

 

A gyümölcsöknek öt hónapra van szükségük, hogy megérjenek, tehát valamikor nyár végére (nálunk tél végére) lehet számítani erre. Miután a fa virágzani kezd, a trágyázást meg kell szakítani, amíg a gyümölcsök el nem érik a 2,5cm-t. A termések az érés során megduzzadnak és megváltozik a színük – innentől kezdve lehet őket szüretelni. A tövisek miatt érdemes ehhez védőkesztyűt használni! A termések akkor a legjobbak, ha hagyják a fán beérni őket. Ilyenkor biztosítják a legjobb ízeket, és ha nem sérülnek meg, sokáig megőrzik tartósságukat is.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-03

Dél-Olaszország különleges növénye – most kell elültetni a szagos bükkönyt

A szagos bükköny (Lathyrus odoratus) egy egynyári kúszóvirág, ami egyenesen Szicíliából került át Európába. Mutatjuk mikor és hogyan ültesd el, gondozd.

2024-04-09

Málnatermesztés mesterfokon - ezekre figyelj oda egy kertész szerint

A málnatermesztés nem ördöngösség, de vannak bizonyos tippek és praktikák, amiket neked is be kell tartanod, mutatjuk egy kertész tanácsival, hogy mire figyelj.

2024-04-09

Egy citrus hibrid, melyet már kaphatunk itthon, és akár kertben is jól érezheti magát

Fedezd fel a limequat egzotikus ízét és dekoratív külsejét! Ismerd meg a gondozás titkait, és élvezd a frissítő termést egy kertész tanácsaival és tippjeivel.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

árva rozsnok (magyar v. mágocsi rozsnok, Bromus inermis Leyss.)

a —>pázsitfüvek családjához tartozó szálfű (->fűfélék). Hazánkban 1863-ban vonták... Tovább

ízületi egerek

főként gyulladással kapcsolatosan keletkező és az ízület üregében helyeződő szabad... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs kert