Minden az angyaltrombita gondozásáról - így legyen Neked is csodaszép növényed

hirdetes

Az angyaltrombita nevelése és gondozása

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Az angyaltrombita egy kiváló választás mindazoknak, akik szeretnék csinosabbá varázsolni üvegházukat. Habár ez a növény nem rendelkezik túl sok változattal, ezek száma szép lassan gyarapodik, ahogy egyre több szaporító fedezi fel őket.

Az angyaltrombita bemutatása

A (közönséges) angyaltrombitákra nagyméretű, trombitaformájú, lelógó virágok jellemzők, amelyek fehér vagy lila színűek – nem meglepő módon nevüket is ezekről kapták. Virágai miatt nagyon népszerű dísznövény, ami teljes pompájában páratlan szépséget kölcsönöz a kertnek.

Az angyaltrombita azonban amennyire szép, annyira veszélyes is – virágai, magvai, levelei és lényegében minden más része is erősen mérgezőek. Éppen ezért csak olyan kertekben és udvarokban ajánlott tartani, ahol sem állatok, sem gyerekek nem férhetnek hozzájuk. Lássuk, hogy mi mindent kell észben tartanod az angyaltrombiták sikeres gondozásához!

Az angyaltrombita fényigénye

Az angyaltrombita a mindig napos, vagy közel mindig napos területeken érzi magát a legjobban. Minél több fényt kap, annál jobban teljesít majd. Trópusi növény lévén nem kedveli az alacsonyabb hőmérsékleteket. A hideg szél a levelek lehullását okozhatja, fagy hatására pedig hamar elpusztul.

Az angyaltrombita vízigénye

A tenyészidőszak során rendszeres öntözést igényel, hogy a talaj folyamatosan nyirkos maradjon alatta (de nem átázott). Télen némileg csökkenteni kell az öntözések mértékét, de továbbra sem szabad hagyni, hogy a talaj kiszáradjon alatta. Télen időnként lombhullatás jellemző rájuk. 

hirdetes

Az angyaltrombita talajigénye

Könnyű, jó vízelvezetésű talajra van szükségük – amit a legtöbb előre csomagolt táptalaj biztosíthat számukra.

Az angyaltrombita táplálása

hirdetes

Heti rendszerességgel érdemes táplálni őket, gyengébb folyékony tápoldattal, ami elősegíti a virágzást. 

Az angyaltrombita szaporítása

Az maszlagot magról szokás nevelni. Ezt a fajt az gyümölcsei alapján lehet megkülönböztetni a hozzá sokban hasonlító angyaltrombitáktól (Brugmansia), ugyanis a Datura terméseit apró tövisek fedik. A legtöbben palántaként szerzik be őket ahelyett, hogy magokkal kezdenének hozzá a termesztéshez.

Az angyaltrombita átültetése

A datura igen gyorsan fejlődik, ezért minden tavasszal egy valamivel nagyobb tárolóba kell átültetni. Kifejlett magasságuk 1,5-2,5 méter, ezért ekkorra már meglehetősen nehéz lehet átültetni őket. A nagyobb példányoknál érdemes inkább lekaparni jó néhány centinyit talaj felső rétegéből, majd frissel pótolni azt. Ugyanekkor ajánlott szabályozott felszívódású tápot is alkalmazni náluk.

Tippek az angyaltrombita gondozásához

A datura trópusi eredetű ugyan, de szerencsére nem olyan nehéz bánni vele, mint a legtöbb másik növénnyel ebben a kategóriában. Persze nem kedveli a hűvösebb körülményeket, de meglepően jól tűri a gyenge minőségű talajt és a szárazságot. Ideális esetben napos helyen érdemes tartani őket, de a félárnyékhoz is képesek alkalmazkodni. A kevésbé kedvező körülmények között nevelt maszlagok vékonyabbakká fejlődnek ki és kevesebb virágot hoznak. A maszlagokat ritkán támadják meg kártevők, de érdemes odafigyelni a viaszos pajzstetvekre és a levéltetvekre is.

Figyelmeztetés

A daturáról az az elképzelés járja, hogy virágai hallucinogén tulajdonságúak, ezért nem ritka, hogy egyesek kábítószerekhez hasonlóan próbálják felhasználni őket. Ez csupán csak legenda, és sok súlyos balesetet eredményezett már, hiszen egy erősen mérgező növényről van szó.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ádáz (Aethusa cynapium L.)

az ->ernyősök családjába tartozó egyéves, erős orsógyökerű, a petrezselyemhez hasonló,... Tovább

hifa

zömében kitinből, ritkábban cellulózból felépült sejtfalú gombák tenyésztestét és... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem