Minden az angyaltrombita gondozásáról - így legyen Neked is csodaszép növényed

hirdetes

Az angyaltrombita nevelése és gondozása

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Az angyaltrombita egy kiváló választás mindazoknak, akik szeretnék csinosabbá varázsolni üvegházukat. Habár ez a növény nem rendelkezik túl sok változattal, ezek száma szép lassan gyarapodik, ahogy egyre több szaporító fedezi fel őket.

Az angyaltrombita bemutatása

A (közönséges) angyaltrombitákra nagyméretű, trombitaformájú, lelógó virágok jellemzők, amelyek fehér vagy lila színűek – nem meglepő módon nevüket is ezekről kapták. Virágai miatt nagyon népszerű dísznövény, ami teljes pompájában páratlan szépséget kölcsönöz a kertnek.

Az angyaltrombita azonban amennyire szép, annyira veszélyes is – virágai, magvai, levelei és lényegében minden más része is erősen mérgezőek. Éppen ezért csak olyan kertekben és udvarokban ajánlott tartani, ahol sem állatok, sem gyerekek nem férhetnek hozzájuk. Lássuk, hogy mi mindent kell észben tartanod az angyaltrombiták sikeres gondozásához!

Az angyaltrombita fényigénye

Az angyaltrombita a mindig napos, vagy közel mindig napos területeken érzi magát a legjobban. Minél több fényt kap, annál jobban teljesít majd. Trópusi növény lévén nem kedveli az alacsonyabb hőmérsékleteket. A hideg szél a levelek lehullását okozhatja, fagy hatására pedig hamar elpusztul.

Az angyaltrombita vízigénye

A tenyészidőszak során rendszeres öntözést igényel, hogy a talaj folyamatosan nyirkos maradjon alatta (de nem átázott). Télen némileg csökkenteni kell az öntözések mértékét, de továbbra sem szabad hagyni, hogy a talaj kiszáradjon alatta. Télen időnként lombhullatás jellemző rájuk. 

hirdetes

Az angyaltrombita talajigénye

Könnyű, jó vízelvezetésű talajra van szükségük – amit a legtöbb előre csomagolt táptalaj biztosíthat számukra.

Az angyaltrombita táplálása

hirdetes

Heti rendszerességgel érdemes táplálni őket, gyengébb folyékony tápoldattal, ami elősegíti a virágzást. 

Az angyaltrombita szaporítása

Az maszlagot magról szokás nevelni. Ezt a fajt az gyümölcsei alapján lehet megkülönböztetni a hozzá sokban hasonlító angyaltrombitáktól (Brugmansia), ugyanis a Datura terméseit apró tövisek fedik. A legtöbben palántaként szerzik be őket ahelyett, hogy magokkal kezdenének hozzá a termesztéshez.

Az angyaltrombita átültetése

A datura igen gyorsan fejlődik, ezért minden tavasszal egy valamivel nagyobb tárolóba kell átültetni. Kifejlett magasságuk 1,5-2,5 méter, ezért ekkorra már meglehetősen nehéz lehet átültetni őket. A nagyobb példányoknál érdemes inkább lekaparni jó néhány centinyit talaj felső rétegéből, majd frissel pótolni azt. Ugyanekkor ajánlott szabályozott felszívódású tápot is alkalmazni náluk.

Tippek az angyaltrombita gondozásához

A datura trópusi eredetű ugyan, de szerencsére nem olyan nehéz bánni vele, mint a legtöbb másik növénnyel ebben a kategóriában. Persze nem kedveli a hűvösebb körülményeket, de meglepően jól tűri a gyenge minőségű talajt és a szárazságot. Ideális esetben napos helyen érdemes tartani őket, de a félárnyékhoz is képesek alkalmazkodni. A kevésbé kedvező körülmények között nevelt maszlagok vékonyabbakká fejlődnek ki és kevesebb virágot hoznak. A maszlagokat ritkán támadják meg kártevők, de érdemes odafigyelni a viaszos pajzstetvekre és a levéltetvekre is.

Figyelmeztetés

A daturáról az az elképzelés járja, hogy virágai hallucinogén tulajdonságúak, ezért nem ritka, hogy egyesek kábítószerekhez hasonlóan próbálják felhasználni őket. Ez csupán csak legenda, és sok súlyos balesetet eredményezett már, hiszen egy erősen mérgező növényről van szó.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-09-28

Egész évben ingyenesen látogatható Buda Füvészkertje, a csodás Budai Arborétum

Egész évben ingyenesen látogatható ez a csodás Budai Arborétum, Buda Füvészkertje – de most ősszel lesz a legszebb. | Budai Arborétum megközelítés, nyitvatartás.

2023-09-27

Így védekezz az leggyakoribb őszi kertészeti betegségek és kártevők ellen

Az őszi időszakban számos betegség és kártevő is felüti a fejét. Ahhoz, hogy megőrizzük növényeink egészségét, fontos ismernünk és kezelnünk ezeket a problémákat

2023-09-19

Termesszünk dísztököt, hogy tudjunk mivel dekorálni a szezon alatt!

Az őszi időszak egy igazi ajándék a kertészek és a dekoráció kedvelői számára. Ebben az időszakban megjelennek az aranyszínű falevelek, a melegítő teák és a színpompás dísztökök.

2023-09-29

Legjobb légtisztító növények, amiket érdemes beszerezned

Sokan nem gondolnak bele, hogy lakásuk levegője is lehet szennyezett, pedig de! Szerencsére ezek a népszerű otthoni növények hatékonyan tisztítják a levegőt!

2023-09-29

Vandálok vágták ki Anglia leghíresebb fáját, a Hadrianus fali 300 éves platánt

A fa olyannyira különleges volt, hogy 2016-ban az év fája díjat is megkapta, valamint az 1991-es Robin Hood: Tolvajok fejedelme című filmben is szerepelt.

2023-09-27

Unod a megszokottat? Itt van 5 nagyon különleges árvácska fajta

Az árvácskák nyáron, tavasszal, és ősszel is ültethetőek. Tedd színessé a keretedet a legszebb, legkülönlegesebb árvácskákkal. Fekete, fehér, vagy piros?

2023-09-19

Már csak két hétvége van a szeptemberből - De még mindig jobbnál-jobb programok várnak a Balatonnál!

A Balaton környéke továbbra is pezsgő élettel teli és jobbnál-jobb programok várnak szeptember utolsó két hétvégéjén is. Koncertek, falunapok, gasztronómiai fesztiválok és szüreti mulatságok

2023-09-19

Klímával fűtesz? - Ilyen hatással lesz a szobanövényekre!

A klímaberendezések hajlamosak kiszárítani a levegőt, ami negatívan befolyásolhatja a szobanövényeket. A száraz levegő stresszt okozhat a növényeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

anyabölcső

új anya nevelésekor (a ->méhcsalád megoszlásakor, pl. rajzáskor és anyaváltáskor) a méhek... Tovább

kényszermozgások

olyan mozgások (pl. körmozgás, hátrálás, gurulás), amelyeket az állat a külső... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem