Aktuális növényvédelem

GE.

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A kései kitavaszodást a természet várhatóan az idén is, mint mindig, kiigazítja. A tavaszi munkák összetorlódnak. Az aktuális tennivalók optimális időben való elvégzését jól meg kell szervezni. Ha tartós, az átlagtól magasabb hőmérséklet lesz, a gyümölcsösökben a fakadás robbanásszerűen beindul.

 

Levelek fodrosodása

Az őszibarack levélfodrosodása miatt nagyon sok fán már június elején nagyfokú lombhullás jelentkezik. Ennek az az oka, hogy sokan már csak akkor védekeznek, amikor a leveleken a fodrosodás tünetei látszanak. A pirosra elszíneződött, deformáltan fodros, apró levelek stádiumban már nincs olyan szer, ami hatásos lenne. A nyugalmi állapotban végzett rezes lemosó permetezést követően a virágzás után a pár mm-es leveleket már permetezni kell.

A kontakt szerek használata /Buvicid K, (K 370 SC), Bravo 500, Delan 750 SC, (700 WG), Efuzin 500 FW, Merpan 80 WDG, Orthocid 50 WP, Tiuram Granuflow/ ilyenkor azért szükséges, mert a jó hatású, felszívódó készítmények /Folicur Solo (25 WG) és a Score 250 EC/ hatáskifejtéséhez nagyobb, 1-2 cm-es lombfelületre van szükség. Csapadékos, hűvös idő esetén akár a hetenkénti védekezésre is szükség lehet. Az előrejelző műszerek megbízhatóan jelzik a fertőzésveszélyt, ehhez kell igazítani a védelmet.

Hogyan védjük gyümölcsfánkat?

A meggy, kajszi és szilva monília elleni védelme is a virágzásban kiemelt. A szerek nagy választéka áll a termelők rendelkezésére: pl. Anvil SC, Chorus 75 WG, Folicur Solo, (25 WG), Mirage 45 EC, Ronilan DF, Rovral 25 FW (50WP), Saprol, Signum WG, Sumilex 50 WP, Systhane 12 E (MZ,24 E), Teldor 500 SC, Topas 100 EC. Csapadékos, ködös időben a gomba spórája a virág bibéjén keresztül könnyen behatol a növénybe. A virág összeszáradva sokáig a fán marad. Elhúzódó virágzás esetén három kezelésre is szükség lehet. Ha a monília a virágból a hajtásba átkerül, növényvédő szerrel már nem lehet utolérni. Ilyenkor már csak a beteg részek levágásával lehet a betegséget megállítani.

Az almánál a moníliához hasonló a tűzelhalás baktériumfertőzés tünete, de itt a kellő nedvesség esetén felszaporodó baktérium csepp formájában a még el nem száradt részeken megtalálható. A Kasumin 2L egyben varasodás ellen is hat. Az engedélye 2007 júniusáig érvényes. A rezek használata a virágzást megelőzően ajánlott. Az Aliette 80 WP virágzásban használható, méhekre nem veszélyes, és a termékenyülést sem zavarja. Felhívom a figyelmet, hogy a tűzelhalás még mindig a zárlati károsítók listáján van, tehát feltűnését, vagy annak gyanúját azonnal jelenteni kell a növényvédelmi hatóságnak.

Ennek elmulasztása növényvédelmi bírság kötelező kiszabását vonja maga után. Az alma növényvédelmének is a rügyfakadás utáni állapot az egyik legfontosabb és egyben igen kritikus időszaka, zöldbimbós állapotban az almafalisztharmat elleni védekezés fontos stádiuma. A rügyekben az áttelelt micélium tevékenysége ilyenkor fokozódik, ennek hatására a primér fertőzés tünetei rendszerint már felismerhetők. A betegség továbbterjedésének, a szekunder fertőzések megakadályozására kontakt készítményekkel történő védekezésre van szükség.

A gyakran előforduló alacsony hőmérséklet miatt ehhez igazodva kell szert választani. A kéntartalmúak (Cosavet DF, Eurokén 2000 80 WG, Kénkol 800 FW, Kumulus S, Mikrothiol Special, Necator 80 WG, Nedvesíthető kén, Nikekén 80, Solfo M 80 WP, Szulfur 900 FW, Thiovit Jet, Tiokoll 300 SC) közül érdemes a kissé drágább, de egyenletesebb szemcsenagyságú, ezáltal hatékonyabbat választani.

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Tovább a Lexikonhoz

bélfodri tályog

többnyire lóban a mirigykór (->sztreptokokkózis) folyamán alakul ki, amikor az elülső... Tovább

homlok

a fejél (lovakon a fejtető) és a belső szemzugokat összekötő egyenes által határolt... Tovább

Tovább a lexikonra