A titánbuzogány bemutatása - Ismerd meg a titánbuzogányt

Érdekes növény - A titánbuzogány

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Bemutatom a titánbuzogányt

A hosszantartó száraz vagy hűvös időszakok súlyos kárt tehetnek a titánbuzogányban. Ügyelj rá, hogy az alábbi körülmények között növekedhessenek!

Hőmérséklet és páratartalom

A titánbuzogány felelősségtudatos nevelése valóban komoly feladat. A páratartalom 80% kell legyen, a levegő hőmérséklete pedig lehetőleg 24°C felett. A 16°C-ot még úgy ahogy megtűri, egy rövid ideig de jobb elkerülni az ilyen hűvös levegőt körülötte.

Élettér

A titánbuzogány élettere elég tágas kell legyen, hogy a hosszú évek elteltével képes legyen befogadni a teljes méretű növényt – a levélszára kár 3 méter magasra is megnőhet! A rovaroktól nem kell igazán tartanod, azonban a gyökérfertőzések könnyedén végezhetnek növényeiddel. Ügyelj rá, hogy ne öntözd túl, és hogy mindig óvatosan bánj a hagymagumóval!

Fényigény

A titánbuzogánynak sok fényre van szüksége, de a déli forró napsütést már nem igazán kedveli, így a félárnyék a legideálisabb számára. Ilyen körülmények között nőnek a trópusi erdők alacsonyabb szintjein, ahová a sűrű lombozatok nem sok közvetlen fényt engednek be. Ezek a növények természetes fény mellett nőnek a legjobban. Ha plusz világítás mellett vagy kénytelen nevelni őket, akkor a legjobb eredmények érdekében igyekezz minél több napfényt is biztosítani nekik.

Öntözés

Fontos, hogy megfelelően locsold titánbuzogányodat. Két öntözés között hagyd kiszáradni a talaj felszínét, de ne az egész cserép talaját. E mellett persze ügyelned kell arra is, hogy ne áraszd el növényedet. A trópusi erdők talaja laza és nyitott, tehát még a heves esőzéseket is képes jól elvezetni (de a növényeknek mindig marad elegendő belőle). Ezt a természetes egyensúlyt kell évekig fenntartanod titánbuzogányod alatt.

Átültetés

A titánbuzogány egy óriási növény, amit fokozatosan egyre nagyobb és nagyobb cserepekbe kell átültetni. A hagymagumó, a levélnyél, és a pálmafaszerű levelek minden évben egyre nagyobbra nőnek. Télen nyugalmi időszakba szenderedik – ilyenkor a levelek és a levélnyél természetes módon elhervadnak és elrohadnak. A hagymagumó egy-két hónapig pihen a talajban, majd a következő szezon kezdetével egy új, előzőnél nagyobb levélnyelet növeszt.

Az átültetést ez alatt a nyugalmi időszak alatt érdemes megkezdeni, miután a levélnyél és a levelek elhervadtak. A hagymagumóról le kell mosni a rátapadt talajt, majd áthelyezni a gumót egy új, nagyobb cserépbe, ahol tovább növekedhet a következő szezonban. Amikor a hagymagumó eléri a 18-22 kilós súlyt, egy virágot kezd el növeszteni a megszokott levélnyél helyett. Ekkortól beszélhetünk kifejlett titánbuzogányról.

Trágyázás

Méretéhez képest a titánbuzogány étvágya nem mondható éppen rendkívülinek. Mérsékelt mennyiségű trágyázást igényel, kiegyensúlyozott összetételű készítményből a növekedési időszak elejétől egészen annak végéig. Ősszel fokozatosan csökkenteni kell az egyébként sem számottevő mennyiséget. Valójában elég mindössze néhány alkalommal felvinni egy adagot a talaj felszínére valamilyen organikus trágyából. Amennyiben folyékony készítményt használsz, egy egész keveset feloldhatsz belőle az öntözővízben, hogy minden locsoláskor kapjon belőle amíg év közben növekszik.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kemény héjúság

egyes vetőmagvak hátrányos tulajdonsága (gyakran előf. a hereféléknél). Kemény héjúnak... Tovább

vérsejtsüllyedés

Ha az állatból vett ->vért ->véralvadásgátlóval keverik össze és függőlegesen elhelyezett... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés