A titánbuzogány bemutatása - Ismerd meg a titánbuzogányt

Érdekes növény - A titánbuzogány

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A világ tele van szebbnél szebb növénnyel, a legtöbbjüket ismerjük is, mostani cikkemben viszont egy olyan csodát mutatok be nektek, ami több szempontból is kitűnik a növények közül. Itt az ideje, hogy megismerkedjetek a világ egyik legszebb és legbüdösebb növényével, ami nem más, mint a titánbuzogány! 

Bemutatom a titánbuzogányt

A titánbuzogánynak (Amorphophallus titanum) ugyan csak egy virága van, de ez is elég neki, hogy a világ egyik leglenyűgözőbb növényének tekinthessük. 1,8-2,7 méteres magasságával egy igazi titánról van szó, ami csupán 7-8 évente virágzik, óriási kihívást (és sikerélményt) kínálva ezzel a legelszántabb kertészeknek is. A világon évente összesen 3-5 alkalommal történnek virágzások olyan helyeken, ahol mesterséges körülmények között nevelik őket. Ha tehát készen állsz közel egy évtizedet várni arra, hogy virágozni láthasd titánbuzogányodat (és ez alatt hajlandó lennél gondoskodni róla), akkor íme minden fontos információ erről a botanikai csodáról!

Általános tudnivalók a titánbuzogányról

A kontyvirágfélék családjába tartozó titánbuzogányt először Szumátra trópusi erdeiben fedezték fel, azonban még természetes otthonában is ritkán fordul elő. Virága páratlan szépséget képvisel: óriási bordóvörös, fodros szélű szirma teljesen körbeöleli méretes buzogányát. A látszat azonban néha csal: virágzásakor kifejezetten kellemetlen szagot áraszt magából, ami leginkább a rothadó húséra hasonlít – erről kapta angol nevét is: corpse flower (dögvirág/hullavirág, stb. – nem összetévesztendő a Stapeliákkal).

A kéretlen bűznek persze evolúciós oka van, a titánbuzogány ugyanis így csalogatja magához a beporzásért felelős legyeket és más rovarokat a vadonban. Házi gondozás esetén kézi megtermékenyítést igényel, amely után egy mutatós magszárat növeszt. Ezen a száron aztán látványos piros gyümölcsök jelennek meg, amelyek akár 8 hónapig is a növényen maradhatnak.

Miért nehéz titánbuzogányt nevelni?

A titánbuzogány sokak szerint a világ egyik legnehezebben nevelhető, gondozható növénye. Ez egy igen súlyos kijelentés, azonban egyáltalán nem kell megijedni tőle. A titánbuzogányt valójában nem nehezebb házilag nevelni, mint bármely más virágzó növényt. Az igazi kihívás abban rejlik, hogy hét-nyolc évig kell ideális életkörülményeket biztosítanod neki, ha szeretnéd virágzani látni.

Ehhez Szumátra trópusi környezetét kell megteremtened egy melegházban (ami már önmagában nem egy olcsó mulatság), és ez sajátos igényeket vet fel. Például miután a növény minden évben elhal, egy új, nagyobb cserépbe kell átültetned a hagymáját. Továbbá ha a hagyma megsérül, vagy más kár keletkezik benne, akkor a növény könnyedén megfertőződhet és elpusztulhat. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a titánbuzogány gondozásáról, a következő oldalon mindent elmondok ezzel kapcsolatban! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

.../2006. (...) FVM rendelet

a szõlõfeldolgozás és a borkészítés során keletkezõ melléktermékek lepárlásáról és... Tovább

paradicsom (Solanum lycopersicum L. [Lycopersicon esculentum Mill.])

a ->burgonyafélék családjába tartozó, lágy szárú, egyéves növény. Karógyökere dúsan... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés