A titánbuzogány bemutatása - Ismerd meg a titánbuzogányt

hirdetes

Érdekes növény - A titánbuzogány

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A világ tele van szebbnél szebb növénnyel, a legtöbbjüket ismerjük is, mostani cikkemben viszont egy olyan csodát mutatok be nektek, ami több szempontból is kitűnik a növények közül. Itt az ideje, hogy megismerkedjetek a világ egyik legszebb és legbüdösebb növényével, ami nem más, mint a titánbuzogány! 

Bemutatom a titánbuzogányt

A titánbuzogánynak (Amorphophallus titanum) ugyan csak egy virága van, de ez is elég neki, hogy a világ egyik leglenyűgözőbb növényének tekinthessük. 1,8-2,7 méteres magasságával egy igazi titánról van szó, ami csupán 7-8 évente virágzik, óriási kihívást (és sikerélményt) kínálva ezzel a legelszántabb kertészeknek is. A világon évente összesen 3-5 alkalommal történnek virágzások olyan helyeken, ahol mesterséges körülmények között nevelik őket. Ha tehát készen állsz közel egy évtizedet várni arra, hogy virágozni láthasd titánbuzogányodat (és ez alatt hajlandó lennél gondoskodni róla), akkor íme minden fontos információ erről a botanikai csodáról!

Általános tudnivalók a titánbuzogányról

A kontyvirágfélék családjába tartozó titánbuzogányt először Szumátra trópusi erdeiben fedezték fel, azonban még természetes otthonában is ritkán fordul elő. Virága páratlan szépséget képvisel: óriási bordóvörös, fodros szélű szirma teljesen körbeöleli méretes buzogányát. A látszat azonban néha csal: virágzásakor kifejezetten kellemetlen szagot áraszt magából, ami leginkább a rothadó húséra hasonlít – erről kapta angol nevét is: corpse flower (dögvirág/hullavirág, stb. – nem összetévesztendő a Stapeliákkal).

hirdetes

A kéretlen bűznek persze evolúciós oka van, a titánbuzogány ugyanis így csalogatja magához a beporzásért felelős legyeket és más rovarokat a vadonban. Házi gondozás esetén kézi megtermékenyítést igényel, amely után egy mutatós magszárat növeszt. Ezen a száron aztán látványos piros gyümölcsök jelennek meg, amelyek akár 8 hónapig is a növényen maradhatnak.

hirdetes

Miért nehéz titánbuzogányt nevelni?

A titánbuzogány sokak szerint a világ egyik legnehezebben nevelhető, gondozható növénye. Ez egy igen súlyos kijelentés, azonban egyáltalán nem kell megijedni tőle. A titánbuzogányt valójában nem nehezebb házilag nevelni, mint bármely más virágzó növényt. Az igazi kihívás abban rejlik, hogy hét-nyolc évig kell ideális életkörülményeket biztosítanod neki, ha szeretnéd virágzani látni.

Ehhez Szumátra trópusi környezetét kell megteremtened egy melegházban (ami már önmagában nem egy olcsó mulatság), és ez sajátos igényeket vet fel. Például miután a növény minden évben elhal, egy új, nagyobb cserépbe kell átültetned a hagymáját. Továbbá ha a hagyma megsérül, vagy más kár keletkezik benne, akkor a növény könnyedén megfertőződhet és elpusztulhat. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a titánbuzogány gondozásáról, a következő oldalon mindent elmondok ezzel kapcsolatban! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2023-12-31

Mit kell tenni, ha a szelídgesztenyét megtámadja a gubacsdarázs?

A gubacsdarazsak könnyen kárt tehetnek a szelídgesztenye levelekben, de szerencsére van néhány bevált módszer, amelyekkel visszaállíthatod a szelídgesztenyéd egészségét.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Bakteriológiai laboratórium és Talajbiológiai laboratórium

Laboratórium Vezetõ: Dr. Németh József osztályvezetõ Cím: Pécs Kodó... Tovább

földműveléstan

a növ.-tan ált. része; a szinte valamennyi növényre érvényes eljárásokkal (trágyázás,... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés