Egy igencsak aranyos állat-a gyűrűsfarkú maki bemutatása

Egy igencsak aranyos állat-a gyűrűsfarkú maki bemutatása

Szélesi Ferenc
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A gyűrűsfarkú maki, vagy más nevén katta, lemúr egy igazán érdekes és aranyos állat. Madagaszkár déli, délnyugati és délkeleti területein él leginkább. Változatos élőhelyeken fordul elő, előnyben részesíti a száraz, lombhullató erdőket és bozótosokat. Mára már sokan tartják háziállatként is, de szerencsére sok állattal ellentétben, képes fogságban is szaporodni.

A gyűrűsfarkú maki, vagy más nevén katta, lemúr egy igazán érdekes és aranyos állat. Madagaszkár déli, délnyugati és délkeleti területein él leginkább. Változatos élőhelyeken fordul elő, előnyben részesíti a száraz, lombhullató erdőket és bozótosokat.

Élőhelye, életmódja

Általában csoportokban élnek, egy csoportot 12-24 egyed alkot, melyben a nőstények a dominánsak. A csoport nőstényei egymással rokonságban állnak, mivel a nőstény utódok a szülői csoportban maradnak, a hímek azonban elhagyják a csoportot 3-4 éves korukban. Kommunikációjuk is nagyon érdekes: képesek hanggal, vizuálisan és szaggal kommunikálni, 28 különböző hangjelzést különböztetnek meg. Az illatmirigyek váladékát területjelzésre is használják. Ragadozóik a fosszák, a madarak, de veszélyesek lehetnek rájuk a kutyák is. Táplálékuk legfőképpen növényi részekből, levelekből, virágokból, fakéregből áll.

Intelligenciája

A Duke Egyetem Főemlős Központjában Elizabeth Brannon tanulmányozta a fajt, és az állatok meglepően jól oldották meg a számítógépes feladványokat. Megállapította, hogy a majmok és a félmajmok különbözősége nem annyira értelmi, mint inkább motivációs. A feladatokat ugyanis ügyesen oldották meg, de csak akkor, ha valamilyen édességet kaptak a jó megoldásért, sőt, odáig mentek, hogy egymás orra elől happolták el a nyereményt: az a maki, amelyik hamarabb elkészült, odament a társa számítógépéhez, és befejezte annak megkezdett megoldását, hogy ő kaphassa meg a nyereményt.
 

Az alábbi videó is bizonyítja mennyire értelmesek ezek a jószágok, nézzétek meg:

 

 

A gyűrűsfarkú maki, vagy más nevén katta, lemúr egy igazán érdekes és aranyos állat. Madagaszkár déli, délnyugati és délkeleti területein él leginkább. Változatos élőhelyeken fordul elő, előnyben részesíti a száraz, lombhullató erdőket és bozótosokat.

Szaporodása

Párzási ideje áprilistól júniusig tart, ebben az időben a nőstények a táplálékért versenyeznek egymással, a hímek pedig a nőstényekért küzdenek. A nőstények 4-4,5 napos vemhesség után hozzák világra kölyküket - általában egy utód születik, ám nem ritka az ikerszülés sem. Az újszülöttek többnyire anyjuk hasán kapaszkodnak, majd ahogy nőnek, egyre több időt töltenek a nőstény hátán lovagolva. A kölykök 5 napos korukig szopnak, azonban már 2 napos koruktól kezdve fogyasztanak szilárd táplálékot is. A felnőtt hímek nem vesznek részt az utódnevelésben. Ivarérettségüket a hímek 2,5, a nőstények 3 éves korukra érik el. Élettartamuk a természetben átlagosan 15-16 év, fogságban azonban elérhetik a 33 évet is.

 

Természetvédelmi helyzete

A vadon élő létszáma nem ismert, azonban élőhelyének elvesztése fenyegeti, mint Madagaszkár teljes élővilágát. Élőhelyük feldarabolódása miatt az egyes populációk elszigetelődnek egymástól, így genetikai állományuk erőteljesen lecsökkenhet, valamint nőhet a beltenyészet mértéke is. Emellett egyes területeken a vadászat is csökkenti állományát, valamint gyakran fogják be őket, és tartják őket házi kedvencként. A Természetvédelmi Világszövetség a sebezhető kategóriába sorolta. Állatkertekben gyakori fajok, Magyarországon Budapesten, Jászberényben, Győrben, Kecskeméten, Miskolcon, Nyíregyházán, Pécsett és Veszprémben is találkozhatunk velük.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-06-12

A mezőgazdaság jövője itt van: Drónokkal a sikeres termesztésért

A drónok és a mezőgazdaság találkozása forradalmi technológiák megjelenését jelenti a földeken. A drónok használata a mezőgazdaságban rendkívül jövedelmező.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-06-13

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása. A régebben élt gazdálkodók még így csinálták, nekünk is így kellene.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2024-07-17

Horgászat a Balatonnál: Hol és Hogyan Érdemes Horgászni?

A Balaton számos halfaj otthona, így a horgászok számára ideális helyszín. Ebben a cikkben áttekintjük, hol és hogyan érdemes horgászni a Balatonnál 2024-ben!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ízület (félbeszakított összeköttetés)

a gerincesek csontvázrendszerének mozgékony összeköttetése. Az egyszerű ízületben két, az... Tovább

gátrepedés

a ->péra felső szöglete és a végbélnyílás közötti tájék szöveteinek részleges v. a... Tovább

Tovább a lexikonra
Agrárgépészet Agrárjog Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem NVT, mezõgazdasági támogatások oktatás Talajművelés Tudomány