Nyári virághagymák felásása

Mikor ássuk fel a nyáron virágzó növények hagymáit?

SFV
hirdetes

A nyáron virágzó hagymás növények ültetése egyszerű és nagyszerű módja annak, hogy virágágyásainkat könnyed szépséggel ruházzuk fel.

Virághagyma

Az ültetést követően a legtöbb nyári faj kevés figyelmet vagy különös gondoskodást igényel a termelőktől. Bár egyes típusok évelőként viselkednek, sokan közülük kevésbé szívósak, így az időjárás változása könnyedén kárt tehet bennük. Ez az oka annak, hogy néhány növény esetében érdemes figyelmet fordítanunk arra, hogy a virágzás őszi abbamaradását követően a virághagymákat felássuk, majd azokat megfelelően tároljuk. Az alábbiakban megvizsgáljuk a nyári virághagymák néhány leggyakoribb típusának utógondozási eljárásait. 


Mikor kell felásni dáliahagymákat?


A dáliákat technikailag gumókból termesztik. Ezek a gumók gyorsan nőnek, és minden évszakban hatalmas növényeket hoznak létre. Azok számára, akik a dália őshonos zónáján kívül élnek, kulcsfontosságú, hogy tudják, mikor kell kiásni és tárolni a gumókat, hogy megmentsék őket a következő szezonra. 


A legtöbb szakértő azt javasolja, hogy az első fagy beköszöntével hagyjuk a növényeket természetes módon elpusztulni. Miután a növények megbarnultak, a kertészek gyakran hagynak egy-két hetet a gumók kiásása előtt. Ez lehetővé teszi, hogy minden gumón „szemek” alakuljanak ki, amelyekből a következő szezon hajtása alakul majd ki. 


Ásás után hagyjuk a gumókat néhány napig száradni, mielőtt hűvös, sötét helyen kezdjük tárolni őket! A gumókat olyan tárolóközegbe kell csomagolni, amely jól szabályozza a nedvességet: például faforgácsba vagy vermikulitba. A gumók ne legyenek se túl nedvesek, se túl szárazak!

hirdetes


Mikor kell felásni a kannavirág hagymáit?


A dáliákhoz hasonlóan a kannavirág esetében is érdemes megvárnunk, míg a fagy elpusztítja az eleven növényt. 


Óvatosan távolítsuk el az elhalt növényi anyagot úgy, hogy a talaj szintjére vágjuk azt! 


Ezután egy lapáttal óvatosan kiemelhetjük a hagymákat a talajból. 


Mivel a kanna növényeket technikailag rizómákból termesztik, a termelők a nagy csomók eltávolítását találhatják a legegyszerűbbnek. Ezek a csomók mindegyike szétválasztható és szennyeződésmentesre öblíthető tárolás előtt. Miután megszáradtak, a kanna-rizómákat hűvös, sötét helyen kell tárolni, ahol nem éri őket a fagy


Mikor kell felásni a kardvirághagymákat?


 Amelyeket a gumóról termesztettek, azok az első őszi fagy beköszöntével kiáshatóak a kertből. Ezalatt a lombozat természetesen elkezd visszahalni. 


A többi nyáron virágzó évelőhöz hasonlóan a kardvirágot is hagyni kell megszáradni, mielőtt raktárba kerül. Bár nem kötelező, sok kertész úgy találja, hogy a gombaölő szerek és egyéb kezelések alkalmazása jótékony hatással van a különböző betegségek és kártevők áttelelésére. 

hirdetes


Mikor kell felásni a liliomhagymákat?


Bár a liliomhagymák gyakran szívósak, több okból is érdemes inkább felásnunk őket. Ezek közzé tartozik a szaporítás vagy egyszerűen az új helyre való áthelyezés. A többi nyári virághagymához hasonlóan a díszkertészeknek is meg kell várniuk az első fagy beköszöntét. A lombozat természetes elpusztítása elengedhetetlen a növények egészségének és erélyének megőrzéséhez az elkövetkező évszakokban. 


A növények kiásása után minden hagymát alaposan mossunk meg, és ellenőrizzük, hogy nincsenek-e rajtuk sérülés vagy rothadás jelei! 


Hagyjuk megszáradni, és a hagymákat télen át hűvös, sötét helyen tároljuk!


Mikor kell kiásni az elefántfülhagymákat? 


A technikailag gumóból termesztett elefántfülhagymákat az első őszi fagy beköszönte után el kell távolítani a kertből. Ekkor a termelőknek gondosan körül kell ásniuk az egyes növényeket, ügyelve arra, hogy ne károsítsák a gumót. Miután megtisztítottuk a talajtól, minden gumó számára előnyös, ha meleg helyen hagyjuk megszáradni. A legtöbb kertész azt javasolja, hogy csomagoljuk be a gumókat papírba, mielőtt hűvös, sötét helyre visszük őket.
 

Forrás: gardeningknowhow.com

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-24

A leander téliesítése: így érdemes agrárszakértői tanácsok alapján

A leander téliesítése agrárszakértői tanácsokkal a leander megfelelő átteleléséhez. Tudj meg mindent a helyes tárolásról, metszésről és gondozásról a hidegben.

2024-10-24

Dekoratív tollborzfű fajták: könnyen tartható és gondozható díszfüvek

A tollborzfű fajtái egyre népszerűbbek lettek a teraszokon. Nagyon ellenállóak, jól tűrik a száraz, meleg nyarat és e-mellett dekoratívak is. Nézzük őket!

2024-10-22

Kroton gondozási tippek: Így segíts neki a legszebb színekben ragyogni

A kroton lenyűgöző, színpompás szobanövény, amely megfelelő gondozással ragyogó színekben tündökölhet, és igazi egzotikus dísze lehet otthonodnak. Így ápold!

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-10-25

Mutatunk 5 okot, amiért a télálló mandulafenyő tökéletes választás

A télálló mandulafenyő nemcsak szépsége miatt népszerű. Az alábbiakban 5 fontos érvet sorolunk fel, hogy miért érdemes a mandulafenyőt választani a kertbe.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-11

Zebrapletyka gondozása: mikor és hogyan metszd meg hogy dús legyen

A zebrapletyka gondozása nem bonyolult, de ahhoz, hogy igazán szép legyen, érdemes extra metszéssel segíteni a növény fejlődését. Így lehet csodaszép!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ligeti perje (Poa nemoralis L.)

a pázsitfüvek családjába tartozó, laza bokrú évelő aljfű (fűfélék). Gyökérzete bojtos,... Tovább

Szóródás (diszperzió)

Az a jelenség, hogy a valamilyen módon összetartozó adatok a sorozat egészére jellemző... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert virág virágtermesztés