Vess borsót áprilisban ezekkel a lépésekkel

Vessünk borsót április közepén, úgy, mint a profik

Kiss Jázmin, kertész
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A tavaszi kertészkedés egyik legnagyszerűbb öröme a borsó vetése. Ez a zöldség nem csupán ízletes és tápláló, de a kert egyik első hírnöke is, jelezve, hogy a természet újra életre kel. Április közepén a borsó vetése ideális időpontnak számít: ekkor a talaj már elegendően felmelegedett, hogy biztosítsa a magok csírázását, ugyanakkor a növény még ki tudja használni a késő tavaszi, korai nyári hűvösebb időszakot is. Lássuk, hogyan végezhetjük ezt a műveletet úgy, mint a profik!

Borsóvetés áprilisban

1. Talaj előkészítése a borsónak

A sikeres borsóvetés alapja a megfelelően előkészített talaj. A borsó szereti a lazább, jó vízelvezetésű talajt, amely gazdag humuszban. Tavasszal, mielőtt hozzálátnánk a vetéshez, alaposan lazítsuk fel a talajt, és távolítsuk el a köveket, gyomokat. A borsónak semleges vagy enyhén lúgos pH-értékű talaj fekszik meg leginkább, így szükség esetén módosíthatjuk a talaj savasságát mész hozzáadásával.

2. A vetés mélysége és távolsága

A borsót körülbelül 2-3 cm mélyre kell vetni. Fontos, hogy ne legyenek túl közel egymáshoz a magok, különben versengeni fognak a tápanyagokért és a vízért. A sorok közötti optimális távolság körülbelül 30-50 cm, míg a magok közötti távolság a soron belül 5-10 cm legyen. Ez biztosítja, hogy a növények elegendő fényhez és levegőhöz jussanak, ami elengedhetetlen az egészséges növekedéshez.í

3. Öntözés és tápoldatozás

A borsónak rendszeres öntözésre van szüksége, különösen a csírázás és a növekedés korai szakaszában. Kerüljük azonban a túlöntözést, mivel a pangó víz gyökérrothadást okozhat. A talaj nedvességtartalmának fenntartása érdekében használhatunk mulcsot, ami segít megőrizni a nedvességet és kontrollálni a gyomnövényeket. Bár a borsó viszonylag kevés tápanyagot igényel, egy enyhe tápoldatozás – különösen foszfort és nitrogént tartalmazó – elősegítheti a bőségesebb termést.

4. Támaszték használata a borsónál

A borsó természeténél fogva kapaszkodó növény, így szüksége van támasztékra, amelyen felkúszhat. A támasztékot a vetés idején, vagy közvetlenül utána helyezzük el, hogy ne sértsük meg a fiatal növények gyökereit. Használhatunk bambuszbotokat, hálót vagy akár régi létrát is, amelyek nemcsak funkcionálisak, de dekoratív elemként is szolgálhatnak a kertben.

5. Betegségek és kártevők elleni védekezés

Mint minden növény esetében, a borsó esetében is fontos a megelőzés. A leggyakoribb kártevők közé tartoznak a levéltetvek és a borsóbogarak, amelyek ellen biológiai védekezési módszerekkel, például hasznos rovarok bevetésével vagy növényi kivonatok permetezésével védekezhetünk. A talajfertőtlenítés és a vetésforgó alkalmazása segíthet megelőzni a gombás betegségeket.

6. Zöldtrágyázás

A borsóvetés után érdemes megfontolni a zöldtrágyázást is. A borsó, mint hüvelyes növény, képes megkötni a levegő nitrogénjét, így javítva a talaj minőségét. A letermelt növények beleforgatása a talajba tovább növeli annak tápanyagtartalmát, előkészítve a területet a következő szezonra.

Türelem és gondoskodás

Végül, de nem utolsósorban, a borsó termesztése – mint minden kertészeti tevékenység – türelmet és odafigyelést igényel. Rendszeres gondozással, megfelelő öntözéssel és tápanyag-ellátással, valamint a növények egészségének figyelmes ellenőrzésével bőséges termésre számíthatunk.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-11

Különleges csípős paprika fajták, amelyek termesztésével te lehetsz a környékbeli kiskertek királya

A csípős paprika fajták beszerzése, termesztése nem is olyan nehéz dolog. Különleges chili fajták, amelyekkel te lehetsz a környékbeli kiskertek királya!

2024-07-25

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda egy legendás kertész volt, akire néhány kedves szóval és kertészeti tanácsával is emlékezünk. Olvasd el a szőlő zöldmunkáiról szóló gondolatait.

2024-07-25

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. A kertészek rendszeresen találkoznak vele. Tudd meg, hogy el lehet-e fogyasztani.

2024-07-23

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar virágok gyönyörűek, mutatunk néhány őshonos fajtát, amiktől burjánzó kerted lesz. Ezektől az őshonos, magyar virágoktól egy igazi oázis lesz a kerted.

2024-07-22

Kiirthatatlan gyomnövények a kertben? Ezektől minél előbb szabadulj meg!

Vannak olyan gyomnövények, amelyek mindent megtesznek azért, hogy átvegyék az uralmat a kertben. Vedd fel velük a harcot, olvasd el cikkünket a gyomokról.

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

22/2006. (III. 23.) FVM rendelet

a zöldség-gyümölcs termelõi értékesítõ szervezetek támogatásáról szóló 36/2005. (IV.... Tovább

anyagcsere (metabolizmus)

az élő szervezetek tápanyagfelvevő, -átalakító és -lebontó folyamatainak összessége. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert kertfenntartás