Két szuper anyag, amik csodákra képesek!

Vermikulit és perlit – Ezért érdemes használnod mind a kettőt!

Szélesi Ferenc
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Ha érdeklődsz a kertészkedés iránt, akkor gyakran találkozhatsz a perlit és a vermikulit kifejezéssel a termőközegek kapcsán. Ez a két adalék valóban többféleképpen is felhasználható a kertben (általában a talaj tulajdonságainak feljavítására), azonban sokban különböznek egymástól, és nem lehet felcserélni őket. Ahhoz, hogy a legtöbbet hozhasd ki belőlük, meg kell ismerkednek a perlit és a vermikulit közötti különbségekről, hasonlóságaikról, és hogy melyiket mikor használd kertedben. Az alábbi cikk pontosan ebben segít!

Vermikulit és perlit – Ezért csodás mind a kettő!

Mi az a vermikulit?

A vermikulit egy tömörített szilikátanyag, amelyet kibányászott sziklákból nyernek ki, szemcséi pedig apró kőszerű pelyhekre hasonlítanak. A vermikulitot 870°C-ra hevítik fel. Az így előállított apró szemcsék, vagy pelyhek szivacsos állagúak, és nagyon jó nedvszívó képességük van. Általában sötétbarna, vagy rézszínűek, de vannak sárgás, aranyszínű változatok is.

A vermikulit reakcióba lép a talajban található káliummal, kalciummal és magnéziummal, illetve képes növelni a növények pH értékét, annak ellenére, hogy saját pH értéke 7,0. Amikor víz éri a vermikulit pelyhek szivacsos szerkezetüknek köszönhetően magukba szívják azt, és feldagadnak. Éppen ezért ha vízszerető növényeket ültetsz, akkor a talajhoz hozzáadhatsz egy adag vermikulitot is, hogy javítsd az termőközeg vízmegtartó képességét.

A vermikulit térfogatának akár 3-4-szeresét is képes magába szívni. A vermikulit nem bomlik le a talajban, mint például a trágya vagy a komposzt. Ez azt jelenti, hogy minden öntözéskor vagy esőzéskor magába szívja a vizet, meg is tartja azt, amíg a talaj el nem kezd kiszáradni. A probléma csak az, hogy a vermikulit egy nem megújuló anyag, és mivel bányászás során nyerik ki, így nem is a legkörnyezetbarátabb megoldás.

Mire jó a vermikulit a kertben?

A vermikulitot többek között növénytartók talajához, a kerti talajhoz, vagy komposzthoz lehet hozzáadni, hogy javítsd ezek vízmegtartó képességét. Ideális kiegészítő a gombanevelő talajba is. A vermikulit szemcsés, szivacsos jellege miatt csökkenti a talaj sűrűségét, ami szintén hasznos lehet bizonyos esetekben.

Komposzttal vagy tőzegmohával kombinálva serkentheti a gyökerek növekedését, javítva ezzel a fiatalabb palánták gyökérstabilitását. Használható a felszínen is, talajtakaróként, különösen magvak csíráztatására. Most pedig nézzük, mi is valójában a perlit és mire lehet használni, a következő oldalon ezt mondom el! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ozmózis

hígabb oldat oldószerének féligáteresztő (szemipermeábilis) hártyán keresztül a... Tovább

homogén állomány

küllemben és értékmérő tulajdonságokban kiegyenlített, tehát a hasznosítási célnak... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem