Két szuper anyag, amik csodákra képesek!

hirdetes

Vermikulit és perlit – Ezért érdemes használnod mind a kettőt!

Szélesi Ferenc
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Ha érdeklődsz a kertészkedés iránt, akkor gyakran találkozhatsz a perlit és a vermikulit kifejezéssel a termőközegek kapcsán. Ez a két adalék valóban többféleképpen is felhasználható a kertben (általában a talaj tulajdonságainak feljavítására), azonban sokban különböznek egymástól, és nem lehet felcserélni őket. Ahhoz, hogy a legtöbbet hozhasd ki belőlük, meg kell ismerkednek a perlit és a vermikulit közötti különbségekről, hasonlóságaikról, és hogy melyiket mikor használd kertedben. Az alábbi cikk pontosan ebben segít!

Vermikulit és perlit – Ezért csodás mind a kettő!

Mi az a vermikulit?

A vermikulit egy tömörített szilikátanyag, amelyet kibányászott sziklákból nyernek ki, szemcséi pedig apró kőszerű pelyhekre hasonlítanak. A vermikulitot 870°C-ra hevítik fel. Az így előállított apró szemcsék, vagy pelyhek szivacsos állagúak, és nagyon jó nedvszívó képességük van. Általában sötétbarna, vagy rézszínűek, de vannak sárgás, aranyszínű változatok is.

A vermikulit reakcióba lép a talajban található káliummal, kalciummal és magnéziummal, illetve képes növelni a növények pH értékét, annak ellenére, hogy saját pH értéke 7,0. Amikor víz éri a vermikulit pelyhek szivacsos szerkezetüknek köszönhetően magukba szívják azt, és feldagadnak. Éppen ezért ha vízszerető növényeket ültetsz, akkor a talajhoz hozzáadhatsz egy adag vermikulitot is, hogy javítsd az termőközeg vízmegtartó képességét.

hirdetes

A vermikulit térfogatának akár 3-4-szeresét is képes magába szívni. A vermikulit nem bomlik le a talajban, mint például a trágya vagy a komposzt. Ez azt jelenti, hogy minden öntözéskor vagy esőzéskor magába szívja a vizet, meg is tartja azt, amíg a talaj el nem kezd kiszáradni. A probléma csak az, hogy a vermikulit egy nem megújuló anyag, és mivel bányászás során nyerik ki, így nem is a legkörnyezetbarátabb megoldás.

Mire jó a vermikulit a kertben?

A vermikulitot többek között növénytartók talajához, a kerti talajhoz, vagy komposzthoz lehet hozzáadni, hogy javítsd ezek vízmegtartó képességét. Ideális kiegészítő a gombanevelő talajba is. A vermikulit szemcsés, szivacsos jellege miatt csökkenti a talaj sűrűségét, ami szintén hasznos lehet bizonyos esetekben.

hirdetes

Komposzttal vagy tőzegmohával kombinálva serkentheti a gyökerek növekedését, javítva ezzel a fiatalabb palánták gyökérstabilitását. Használható a felszínen is, talajtakaróként, különösen magvak csíráztatására. Most pedig nézzük, mi is valójában a perlit és mire lehet használni, a következő oldalon ezt mondom el! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

75/2006. (X. 19.) FVM rendelet

az anyajuhtartás "de minimis" támogatásáról. Az agrárgazdaság fejlesztésérõl szóló 1997.... Tovább

toxémia (toxaemia)

A szervezetben elszaporodó kórokozók,főként baktériumok toxinjaink a véráramban való jelenléte. Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem