Minden, amit tudni érdemes a Vénusz légycsapójáról

Kíméletlen húsevő - A Vénusz légycsapója gondozása, nevelése

Szélesi Ferenc
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Mostani cikkemben egy valódi húsevő növényt mutatok be nektek, aminek az a különlegessége, hogy otthon, szobai körülmények között is nevelhető. Olvassátok el írásomat és tudjatok meg mindent a Vénusz légycsapójáról! 

Vénusz légycsapója – Nevelése, gondozása

Vénusz légycsapójának bemutatása

A Vénusz légycsapója (Dionaea muscipula) a szegfűvirágúak rendjébe és a harmatfűfélék családjába tartozó faj, ami arról vált ismertté, hogy rovaremésztő. Igazából egy nagyon intelligens növényről van szó: virágait magasra felnyúló száron hozza, azért, hogy a beporzó rovarok még véletlenül se essenek a csapdájába. Nagyon apró magjait érdemes azonnal elvetni, vagy hűtőbe tenni. Általában 4-5 szükséges ahhoz, hogy magról megfelelő méretűre növekedjen, ugyanakkor, ha szerencsénk van és mindent jól csinálunk, akár 25-30 évig is elélhet. 

Vénusz légycsapója és a csapda

A Vénusz légycsapójának levelei végén édes illatot árasztó csapdák vannak, melyek belsejében mindkét oldalin 3-3 érzékelőszőr található. Ha az arra tévedő zsákmány rászáll a csapdára, és megérinti ezeket az érzékelőket, fél másodperc alatt összezáródnak a levéllemezek és az áldozat már foglyul is esett. A fogak között van elég hely, hogy a kisebb rovarok el tudjanak menekülni, mivel a csapda először nem teljesen zárul, így védekezik a túl kicsi zsákmány ellen, aminek több energiába kerül a megemésztése, mint amennyit hasznot hoz a növény számára.

Abban az esetben, ha az áldozat megfelelő nagyságú, és ismételten megérinti az érzékelőket, akkor a csapda légmentesen bezárul, megtelik emésztőnedvekkel, egészen addig, amíg a zsákmány fel nem oldódik. Emésztés után a csapda újra kinyílik, ez körülbelül egy-másfél hetet vesz igénybe. 

Vénusz légcsajának ismert változatai

A nemzetség egyetlen ismert faja, de a természetben megtalálható typica forma mellett egyre több változatával találkozhatunk, hála a növénynemesítőknek. A rengeteg új változat megjelenése az in-vitro szaporításnak köszönhető, ami során kis növényi részekből megfelelő tápoldatban fejlődnek ki az új kis növények. Ezáltal különféle változatok jönnek létre melléktermékként, melyek külső megjelenésükben az eredeti forma mutáció okozta elváltozásait hordozzák.

Formájukban, színükben, a levélrozetta alakjában, a csapók színeződésében, valamint a szélső fogak alakjában különböznek ezek a típusok. Most pedig nézzük, mit kell tudni a Vénusz légycsapója gondozásáról, a következő oldalon folytatom! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csírás gabona

a megdőlt, esetleg renden fekvő gabona — főleg a rozs — magja esős időben... Tovább

Ajkai Körzeti Földhivatal

Földhivatal Államizgatási szerv Cím: Ajka Eötvös u.10. 8400 Magyarország Telefon:... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem