Így gondozd tyúkjaidat a hidegben! Januári tyúkgondozási tippek

Januári tyúk gondozási tippek: vigyázzunk rájuk a hidegben!

NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Habár a januári időjárás kifejezetten hűvös, hideg és sokszor csapadékos, szeles a tyúkjaink továbbra is szeretnek kimenni az ólból, és friss levegőn is szívesen tartózkodnak, azonban nem árt néhány óvintézkedést betartani, hogy nehogy bajuk legyen kint a szeles, hideg időben.

Tyúkok gondozása januárban

A tyúkok megfázhatnak télen?

Észrevehetjük, hogy szélvihar esetén a tyúkok lehajolnak, szinte a földhöz simulnak. Ezzel egyidejűleg hunyorognak, hogy csökkentsék a szél erejét, és minimalizálják a homok és por bejutását a szemükbe. Tollazatukat fel is borzolják, ezzel fokozva az ellenállásukat. Az erős szél azonban még így is képes beszivárogni a tollak közé, növelve ezzel a megfázás kockázatát.

Ezeket érdemes tenni a tyúkjaink szabadba engedésekor télen

Ha túl hideg van akkor is engedjük ki őket egy kicsit, hiszen látni fogjuk, hogy ha nagyon fáznak, ösztönösen az ólba mennek vissza, vagy szélvédett helyet próbalnak keresni az udvaron. Érdemes kartondobozokat erősíteni kerítéshez vagy hasonló helyhez, így amikor kiengedjük a tyúkokat, lehet, hogy behúzódnak a kartondobozba, de mégis éri őket friss levegő. A fiatal kis csibéket semmiképp se engedjük ki, ők nem képesek magukat melegen tartani még, őket továbbra is hőforrás alatt kell tartanunk.

Kifejezetten júl jönnek ilyenkor, ha vannak a kertünkben bokraink, fáink, amikhez szintén oda tudnak húzódni a tyúkok, ha nem rendelkezünk ilyenekkel, akkor érdemes feljegyezni magunkat jövő évre tervként, hogy ültessünk néhányat. 

Érdemes kint is mozgásra bírnunk őket, hogy nehogy megfázzanak, vagy rosszabb dolog történjen. Van egy vicces játék, amit a tyúkok nagyon szeretnek: a lényege, hogy egy salátát felhelyezünk egy madzag végére, azt pedig felakasztjuk egy magasabb tárgyra, legyen az például egy fa ága, de úgy, hogy a tyúkok lent elérjék a csőrükkel a salátát. Oda fognak gyűlni köré, és le fogják csipegetni az egészet, eközben is mozognak, és kicsit „meg kell dolgozniuk” érte.

Hasznos tanácsok a tyújkaink komfortérzetéért a hidegben

Takaróanyagok használata

A szélsőséges hidegben a tyúkoknak szükségük van extra védelemre az ólban. Az egyik leghatékonyabb módszer a takaróanyagok, például szalma vagy széna használata. Ezek a természetes anyagok nemcsak segítenek megtartani a hőt az ólban, de kényelmes és biztonságos helyet is biztosítanak a tyúkoknak. A takaróanyagok segítik a hőszabályozást, minimalizálják a hideg hatását, és elősegítik a tyúkok jólétét.

Táplálkozás ellenőrzése

A hideg időjárás kihívásokat jelent a tyúkok táplálkozása szempontjából. Fontos biztosítani, hogy elegendő kalóriát kapjanak a hideg elleni védekezéshez. A megfelelő táplálkozás nemcsak erősíti az immunrendszert, de segít a tyúkoknak ellenállni a hidegnek is. Megfelelő mennyiségű répát, kukoricát és más energiadús élelmiszert adhatunk nekik a hidegebb napokon, hogy fenntartsuk az optimális testhőmérsékletüket.

Tojások gyűjtése gyakrabban

A hideg időben a tojások könnyen károsodhatnak vagy befagyhatnak az ólban. A megfelelő gondoskodás érdekében javasolt, hogy gyakrabban gyűjtsük össze azokat. A gyakori tojásbegyűjtés megakadályozza, hogy a hideg kárt tegyen bennük, és biztosítja, hogy frissek és épek maradjanak. Ezáltal megelőzhetjük a tojások minőségének és értékének csökkenését a hideg időjárás miatt.

Ha annyira hideg van, hogy nem lehet kiengedni őket, akkor sincs minden veszve

Bizony a tyúkok is tudnak unatkozni, ha sokat vannak bezárva az ólba, ezért nem árt kicsit elővennünk a barkácsolós énünket és készíteni nekik pár egyszerű játékot, ami leköti őket kicsit. 

-    Fogj egy üres ásványvizes üveget, és lyukasz ki több helyen, akkor lyukokkal, amikből ki tud esni a takarmány vagy mag. Töltsd meg ezekkel, majd add oda a tyúkoknak: végig fogják rugdosni a csőrükkel ás lábukkal az üveget, addig amíg ki nem esik az összes élelem. 
-    A papagájok számára kialakított játékok is jól jöhetnek a tyúkoknak, nézz körül egy helyi kisállatkereskedésben. Igaz, nem fog sokáig tartani számukra, de egy ideig leköti őket, addig sem unatkoznak.
-    Tükröm, tükröm…A tyúkok, csirkék imádják a tükröket! Szerezz be egyet, vagy akassz fel nekik egy tükrödet, amit már nem használsz. Nagyon mulatságos nézni, ahogy bámulják magukat megbabonázva a tükörben, vagy ütik a csőrükkel. Akár órákra leköti őket.
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-22

Ezzel az egyszerű trükkel megduplázhatod a bazsalikom termésedet

Duplázd meg te is a bazsalikom termésedet, ráadásul egy nagyon egyszerű trükkel, ami valóban segít, hogy még több, ízletes bazsalikom termésed legyen neked is!

2024-04-22

Itt az idő: Így alakítsd ki a tökéletes veteményeskertet!

Már egy ideje tervezgeted a veteményeskertet? Itt a tökéletes idő, alakítsunk ki együtt egy a tökéletes veteményeskertet! Hoztunk ehhez szakértői tippeket.

2024-04-22

Sárgul a leander levele? Egyszerűen kezelheted, ha időben elkezded

Mit csinálj, ha sárgul a leander levele? Ezek a szekértői tanácsok segítenek pikk-pakk rendbe szedni ezt a csodaszép virágot. Mutatjuk mit alkalmazz azonnal!

2024-04-21

Meg kell metszeni elvirágzás után az orgonát, hogyan?

Általában a legtöbb orgona májusban vagy június elején virágzik, így a metszést közvetlenül a virágzás befejeződése után, idén azonban korábban virágzott!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-04-04

Kertünk csodás madarai: ezek a madarak jelennek meg áprilisban

Áprilisban egyre több madár lepi el a kerteket és dalolnak csodás dallamokat, fedezd fel te is a cikkünkben, hogy melyek a leggyakoribb madárkák a kertben!

2024-04-04

Első tojásukon ülnek a dömösi gólyák: nézd meg a gólyakamerát!

Gólyák boldogsága Dömösön: Macus és Szofi, a dömösi gólyapár már az első tojásukon ülnek! Figyeld meg a gólyakamerán, hogyan kotlanak a tojásokon a hűséges madarak.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

edafontrágya

nagy szervesanyag-tartalmú keveréktrágya; fő sajátossága, hogy nagy számban tartalmaz... Tovább

PR36K20 (X 1021 B)

Kukorica Cél: szemes Leírás:Hímvirágzásának ideje közepes, a kalászkapelyva nem, vagy... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek