Mire jó a tojáshéj a kertben? Hogyan használhatom a tojáshéjakat a kertben

Ne dobd ki: a tojáshéj igazi csodaszer a kertben, rengeteg mindenhez jó!

VN, NA
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A tojásokról mindenki tudja, hogy egészségesek. Tele vannak vitaminnal, ásványi anyagokkal és fehérjével – csupa olyan dologgal, amik fontosak az ember szervezete számára. Egyes becslések szerint egy fő évente átlagosan 150-200 tojást fogyaszt el, ami rengeteg kidobásra szánt tojáshéjat jelent.
 

Mire jó a tojáshéj a kertben?

Egy tyúk tojásának héja durván 96%-ban kalcium-karbonátból (CaCO3) áll, amelyeket fehérjék kötnek össze egymással. A kereskedelmi mezőgazdaságban a tojáshéjakat épp ezért trágyaként vagy állatoknak szánt kalciumforrásként szokás felhasználni, azonban a legtöbb otthonban általában a kukában kötnek ki.

Ha szeretnéd te is gazdaságosabban felhasználni az elfogyasztott tojások héját kertedben, akkor az alábbi tippek pontosan ebben segítenek majd! Előbb azonban egy fontos tudnivaló…

A tojáshéjak felkészítése a kerti felhasználásra

A tojáshéjakat nem lehet csak úgy rögtön kivinni a kertbe, miután feltörted őket a vacsorához.

Miután megvannak a tojáshéjaid, először is alaposan át kell mosnod őket hűvös folyó víz alatt. Győződj meg róla, hogy nincsenek-e rajtuk tojásmaradékok és helyezd őket egy tálcára vagy fedetlen tárolóba, ahol megszáradhatnak (a napon ez gyorsabban megy majd).

Ne aggódj, a héjaknak nem lesz kellemetlen szaguk. Miután megszáradtak, helyezd őket egy másik tárolóba, ahol szép lassan összegyűjthetsz belőlük egy nagyobb adagot.

Ha elegendő mosott, száraz tojáshéj gyűlt össze, akkor törd őket minél kisebb darabokra egy fakanállal vagy más erre alkalmas eszközzel. Még mozsarat is használhatsz, ha igazán finom porrá szeretnéd zúzni a tojáshéjakat. Vigyázz, hogy ezt a port ne lélegezd be!

A tojáshéjak felhasználása a kertben

1. Kalciumforrás

A tojáshéjakkal rengeteg kalciumot juttathatsz a talajba. Ehhez akár nagyobb darabokban is elszórhatod őket a talaj felszínén, habár kisebb darabokban vagy porként sokkal gyorsabban átveszi majd őket a talaj, és így a kártevőket is kevésbé vonzzák majd.

Egy másik opció ültetéskor, az ültetőgödrök aljában elszórni némi tojáshéjat.

Habár a kalcium egy másodlagos tápanyag a növények számára, kerted biztosan meghálálja majd az extra ásványi anyagokat, különösen, ha paprikákat vagy paradicsomokat termelsz, hiszen ezek meglehetősen hajlamosak a kalciumhiányra.

A paradicsomok ültetésekor a lyukba szórt tojáshéj-darabok segíthetnek elkerülni a csúcsrothadást, ami egy gyakori paradicsombetegség.

A tél során is elszórhatod a tojáshéjakat azokon a területeken, ahová tavasszal ültetni szeretnél majd. Amint az időjárás enyhülni kezd és a talaj megmunkálhatóvá válik, beleszánthatod a tojáshéjakat. Persze ezzel tavaszig is várhatsz, ha nem szeretnél egész télen tojáshéjakat látni a talaj felszínén.
 

De nem ez az egyetlen felhasználási módja a tojásoknak a kertben...lapozz és mutatjuk további ötleteinket, tippjeinket!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-11

Különleges csípős paprika fajták, amelyek termesztésével te lehetsz a környékbeli kiskertek királya

A csípős paprika fajták beszerzése, termesztése nem is olyan nehéz dolog. Különleges chili fajták, amelyekkel te lehetsz a környékbeli kiskertek királya!

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-03

Tegyünk közösen a fehérgólyák jövőjéért - A 15. hazai országos fehérgólya-felmérés

A 15. hazai fehérgólya-felmérés során a lakosság segítségét kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A fehérgólyák populációja fogyatkozik.

2024-07-22

Kiirthatatlan gyomnövények a kertben? Ezektől minél előbb szabadulj meg!

Vannak olyan gyomnövények, amelyek mindent megtesznek azért, hogy átvegyék az uralmat a kertben. Vedd fel velük a harcot, olvasd el cikkünket a gyomokról.

2024-06-26

Tele van szúnyoglárvával a kerti vízgyűjtőd? Önts bele étkezési olajat, mutatjuk miért

Bár az esővíz gyűjtése egy nagyon pozitív dolog, van egy árnyoldala is: az összegyűjtött víz kiváló tenyészhelye a szúnyogoknak. Önts olajat a vízgyűjtődbe!

2024-06-25

Tuti megoldás a bio növényvédelemre: A tejes permetezés

A tejes permetezés tényleg működik. Rengetegen alkalmazzák, és növényeik boldogabbak, mint valaha. Ha következőnek marad egy kis tej a hűtőben, gondolj erre.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

juhnyáj

nagyobb számú juhból álló egység, amelyben ritkábban különböző korú és ivarú egyedeket... Tovább

Mátészalkai Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Mátészalka Kölcsey u. 2. 4700 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Környezetvédelem Talajművelés