A lisztharmat jellemzői, a lisztharmat kezelése

A lisztharmat kezelése

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A növénytermelők rémálmait gyakran látogató lisztharmat számos növényfajt hajlamos megtámadni. Habár ez a betegség a szőlőkön kevésbé veszélyes, mint a feketerothadás vagy a peronoszpóra, a kezeletlen lisztharmat idővel komoly károkat okozhat a kertben. Ha szeretnéd megtudni, hogy miről ismerheted fel a lisztharmatot, és hogy mit tehetsz ellene, vagy megfékezésében, akkor a következő útmutató neked szól!

Lisztharmat kezelése

Mi okozza a lisztharmatot?

A lisztharmatot az Uncinula necator néven ismert gombának „köszönhetjük”. Sokáig úgy tartották, hogy ez a kórokozó a szőlők rügyeiben telel át, néhány nemrégiben lezajlott kutatás szerint valójában a növények kérgének töréseiben és repedéseiben vészeli át a hideg évszakot. Amikor aztán tavasszal a hőmérséklet növekedni kezd, és 10°C fölé ér, a gomba újra aktívvá válik, spórái pedig hozzátapadnak a nedves növényi szövetekhez, amit a tavaszi esők és harmatos reggelek nagyban elősegítenek.

A lisztharmat első jelei a leveleken kialakuló klorotikus foltok. Ezeket a foltokat gyakran észre sem veszik a termelők. Nem sokkal ez után, fehér, szürke, szőrös foltok jelennek meg a levelek felületén és alján is. Idővel ezek a foltok nagyobb, összeérő foltokká állnak össze. A lisztharmat a növény bármelyik zöld szövetes részére átterjedhet. A fertőzött levélzet eltorzulhat, lekonyulhat és leeshet a növényről. A jelenség hasonló, ha a gomba a növény virágait vagy terméseit támadja meg – idővel ezeken is megjelennek a jellegzetes fehér, szőrös foltok, és előbb-utóbb leesnek a növényről.

A lisztharmat kezelése

Mint sok más növénybetegségnél, úgy a lisztharmat esetén is érdemes inkább a megelőzésre koncentrálni. Ennek érdekében úgy metszd és futtasd fel szőlőtőkéidet, hogy megfelelő légmozgás alakulhasson ki közöttük a szellőzés érdekében. A mindig napos részeken termő szőlők jóval kisebb eséllyel fertőződnek meg, mint a félárnyékban növők.

Igyekezz mindig tisztán tartani kertedet, és azonnal távolíts el minden növényi és egyéb hulladékot, illetve gyomot, amit felfedezel közelükben. Továbbá csak fertőtlenített, tiszta szerszámokat és eszközöket használj kerted és növényeid karbantartására és metszésére.

A lisztharmat gombaölő szerekkel hatékonyan kezelhető, de csak ha megfelelő körülmények között és megfelelő időben alkalmazzák azokat. Ezeket a kifejezetten élelmiszereknek termesztett növényekre szánt lisztharmat-gátló szereket már kora tavasszal el lehet kezdeni használni 1-2 hetente, amíg meg nem kezdődik a szőlők virágzása. A virágok nyílását követően csak könnyű gombaölő nyári olajokat érdemes alkalmazni, de nyár közepétől már egyébként is pazarlás bármilyen ilyesfajta anyagot használni a kertben.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

detritusz

vízfenéken felhalmozódó v. vízben lebegő finom üledék, ált. növényi eredetű szerves... Tovább

talajmikrobiológia

a ->talaj mikroorganizmusaival foglalkozó biol. tudományág. Foglalkozik a növények... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem