Szobanövények átültetése ősszel - mutatom, hogyan érdemes elvégezned

hirdetes

Közeleg az ősz, ültessük át a szobanövényeket!

Szélesi Ferenc
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Itt az ideje, hogy átültesd te is a szobanövényeket, ugyanis a legideálisabb időpont erre a szeptemberi hónap. Ilyenkor még nincsenek fagyok, de már az a nagy meleg sem jellemző, szóval láss hozzá, most elmondunk mindent, amit tudnod kell hozzá!

Az ősz a legideálisabb időpont a szobanövények átültetésére

Fontos, hogy elvégezzük az átültetést a szobanövények esetében is, mivel így tudjuk biztosítani a folyamatos fejlődését, sokkal nagyobb eséllyel vészeli át a növény a téli, hidegebb hónapokat. Tudni kell azt ugyanis, hogy hiába beszélünk szobanövényekről, bent a lakásban is megváltozik azért a klíma, nem csak kint, a szabadban. Tudni kell, hogy minden szobanövény igényli az átültetést, ezt a procedúrát érdemes 1-2 évente megejtenünk, hogy a növénynek megfelelő helye legyen és kitűnően fejlődjön.

Szobanövények átültetése – Miért ültessük át a szobanövényeket?

Fontos tudnivaló az is, hogy a szobanövényeket csak abban az esetben kell átültetni, hogyha kinőtte a növény a cserepet, vagy a gyökerei már túlnőttek rajta. Ez a két jele általában annak, hogy eljött az ideje az átültetésnek. Azokat a növényeket, amelyeket még nem ültettük át az idén, mindenképpen nézzük át. Ha a gyökerei kinőttek a cserépen, vagy már látjuk, hogy a cserép túl kicsi neki, akkor eljött az ideje az átültetésének, ráadásul ősszel a legjobb, szóval vágjunk neki!

hirdetes

Szobanövények átültetése – Miért ősszel ültessük át a szobanövényeket?

Az ősz azért is jó időpont, mert ebben az esetben még van legalább egy-másfél hónap arra, hogy az új cserépben fejlődésnek induljon, ezután viszont pihenőre vonul. Az átültetés nem olyan bonyolult, mint azt gondolná az ember, sőt, nagyon is egyszerű, ne ijedjetek meg tőle, nem fogtok kárt okozni. 

Szobanövények átültetése – Az átültetés menete

Először is menjünk el vásárolni, vegyünk egy kettő vagy négy számmal nagyobb cserepet, alátéttel együtt és hozzá jó minőségű általános virágföldet. Nem baj, hogyha drágább a virágföld, a szobanövényünk hálás lesz érte, hogyha azt vesszük meg. Átültetés előtt 1-2 órával öntözzük be a növényeket, hogy könnyebben kijöjjön a régi cserépből. Fontos, hogy mielőtt átültetjük a növényt, nézzük át, a sérült, elhalt részeket vágjuk le a növényről, majd emeljük ki a cserépből óvatosan. Vágjuk le a sérült, elhalt gyökereket is, a sérült gyökerek ismérve az, hogy sötét színű.

hirdetes

Az új cserépbe helyezzünk egy réteg vízelvezető réteget, majd 4-5 centiméter ültető közeget, helyezzük bele a növényt, majd a gyökereket takarjuk be még egy réteg ültető közeggel. Ezután ujjunkkal nyomkodjuk le óvatosan, úgy, hogy a gyökerek ne sérüljenek! Ne töltsük fel földdel teljesen a cserepet, hagyjunk egy kis helyet, hogy az öntözővíz ne folyjon ki!

Szobanövények átültetése – Az átültetés utáni teendők

Az átültetés után már ne adjunk a növénynek tápoldatot, egészen tavaszig nem kell neki, mivel a növény télen vegetál, pihen, nem fog fejlődni attól, hogy agyon tápoldatozzuk. A gyökereknek szükségük van az átültetés után legalább 2-3 hétre, hogy újra fejlődésnek induljanak, ezek után a növény is fog új leveleket hoznunk. Ennyi az egész, remélem, mindenkinek sikerül és nem fog gondot okozni!

Engin Akyurt képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-06-02

A zsálya pozitív hatásai, nem is hinnéd mennyi mindenre jó

A zsálya sokoldalú, egyedülálló tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek számos egészségügyi előnnyel járnak. Mutatjuk is a zsálya pozitív hatásait az egészségre!

2023-05-31

Levendulatermesztési hibák – a 6 legnagyobb elkerülendő hiba a kertészek szerint

Ebben a cikkben felsorolunk hat olyan gyakori hibát, amelyeket érdemes elkerülni a levendulatermesztés során, ahogy egy kertészeti szakértő javasolja.

2023-05-31

A tereprendezési sziklák tisztítása – egyszerű módszerek, hogy újra jól nézzen ki a sziklakert

A sziklakert sziklái könnyen bevonódhatnak mohával vagy szennyeződésekkel, aminek következtében elveszítik eredeti megjelenésüket, viszont egyszerű tisztítani!

2023-05-31

Az orchideák szaporítása – Három szakértői módszer

Ezzel a három szakértői módszerrel viszont rájössz, hogy könnyedén lehet egy orchideából több orchideád! Orchidea szaporítási módszerek kertészeink ajánlása

2023-05-31

Az 5 legszebb Dália fajta – Ha igazi különlegességet szeretnél a kertedbe

Ha érdekelnek a dáliák és szeretnéd megismerni az öt legszebb fajtájukat, akkor olvasd tovább ezt a cikket. Összegyűjtöttük az öt legszebb dáliafajtát!

2023-02-02

Tényleg tartalmazhatnak rovart a csomagolt élelmiszerek?

Ahogyan halad a világunk, nagyon úgy tűnik, hogy a rovar fehérje lehet a jövő proteinforrása, egyre többet hallani erről. Már a boltokban is találkozhatunk vele.

2023-05-27

Ismerd meg a kerti Holdviolát – Nem csak a neve miatt olyan különleges

A holdviola (Lunaria annua), más néven ezüstvirág vagy pénzvirág, egy varázslatos növény, amely különleges és megkapó szépséggel bír. Ismerd meg közelebbről!

2023-05-16

6 hiba, amit el kell kerülni a növények vízben történő szaporítása során – és mit tegyünk helyette

Adjuk meg új dugványainknak a legnagyobb esélyt a sikerre azáltal, hogy elkerüljük ezeket a hibákat, ha vízben szeretnénk hajtatni őket! Vízben gyökereztetni

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ketózis

kérődzők anyagforgalmi betegsége: a szénhidrát- és zsíranyagcsere zavarai (fokozott és... Tovább

energiaáramlás

az ökoszisztémákban az anyagok körforgalma lényegében zárt folyamat, a körforgásban az... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés