A szilvafa nevelése, minden a szilva termesztéséről

Minden, amit egy kertésznek a szilva termesztéséről tudnia kell

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Tudj meg mindent a szilva termesztéséről

A szilva gondozása

A szilvafák ágait fontos rendszeresen ritkítani, nehogy eltörjenek a termések súlya alatt. Ha ez mégis megtörténik, akkor metszd vissza a törés helyét egy nem sérült részig, lehetőleg egészen egy elágazásig, hogy ne maradjon kiálló csonk. A fiatal fákat – mint említettük – az első hetekben, illetve az egész első szezonban öntözni kell, hogy megerősödjenek és növekedjenek. Később aztán vissza lehet állni egy általánosabb rendszerességre.

Két öntözés között meg kell várni, hogy a talaj kiszáradjon (nem teljesen). Az öntözések egészen október közepéig folytatódjanak, hogy télire legyen mit elraktározniuk. A fiatal fákat egészen addig nem szabad műtrágyázni, amíg nincsenek túl legalább egy termésen. Ezt követően a gyümölcsterméshez rendszeres, egész szezonban tartó műtrágyázásra lesz szükség. A fákat kalcium-nitráttal, vagy 10-10-10-es műtrágyával tápláld, de ősszel és télen vegyél vissza a nitrogénből, hogy ezekben a szezonokban ne ösztönözd növekedésre a szilvákat.

Ősszel ügyelj rá, hogy minden hulladékot rendszeresen összegereblyézz a fa körül. A metszést kora tavasszal, vagy nyár közepén érdemes elvégezni, mert az őszi és téli metszések fertőzéseket okozhatnak. A rendszeres metszés segít megelőzni a kártevőproblémákat és a fertőzések terjedését. A téli fagyok kárt tehetnek a fákban, ezért hidegebb éghajlatokon érdemes leszigetelni őket (különösen a csemetéket).

A szilva szüretelése

Az európai szilváknak akkor van a legjobb íze, ha a fán hagyod érni őket. Onnan tudod, hogy szilváid érettek, hogy óvatos nyomkodásra a gyümölcsök héja puhának érződik. Az érett szilvák egy határozott csavarással szedhetők le a fákról. A japán szilvákat valamivel korábban kell leszüretelni, és hagyni, hogy egy hűvös helyen érjenek meg teljesen.

A szilvákat nem lehet sokáig tárolni, ezért vagy rövid időn belül el kell fogyasztani/fel kell használni, vagy tartósításra lesz szükség. Egy másik megoldás még enyhén éretlen állapotukban leszüretelni őket, majd egy hűvös helyen várni, hogy megérjenek – ezzel valamivel tovább megőrzik frissességüket. A szilvákat a hűtőben érdemes tárolni. A legideálisabb hőmérséklet számukra -1 és 0°C között van, 90-95%-os páratartalommal. Ezen a hőmérsékleten akár 2-4 hétig is megőrzik minőségüket.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

szájterpesztő

az állatok szájának kinyitása és hosszabb időn át való nyitva tartására szolgáló... Tovább

Csornai Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Csorna Soproni út 58. 9300 Magyarország Telefon:... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem