Hasznos tudnivalók az alvószemzésről - akár már kezdőknek is: lépésről lépésre haladunk

Gyümölcsfák szemzése saját kezűleg – akár kezdőknek is!

SFV
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Alvószemzés lépésről lépésre

Két hét múlva már meggyőződhetünk a munkánk sikeréről. Az a jó, ha a maradék levélszár magától leesik, vagy ha kicsit megmozgatjuk, könnyen leválik a szemről. Időnként nézzük meg a szemzésünket, ha esetleg nagyon növekedne, akkor picit finoman vágjuk meg a szem fölött és alatt a spárgát vigyázva nehogy a szemzésünket megvágjuk. A kötöző anyagot csak tavasszal szabad eltávolítani mikor már a fa és a szemzésünk is kihajtott, vagyis az első levelek megjelenése után.

Majd az ágat célszerű visszavágni úgy, hogy az új szemzésünk legyen az ág vége. Innentől úgy bánunk vele, mint a rendes fákkal, esetleg ha nagyon növekedne június körül érdemes visszavágni. Ősszel javasolt a lemosó permetezés, tavasszal viszont elengedhetetlen, mivel az első év szokott kritikus lenni. Nagy előnye, hogy idomtalan fákból csinos fákat lehet csinálni. Pl. ha féloldalas a fa akkor arra a felére szemzünk a törzsbe ahova az ágat szeretnénk.

A gyümölcsfák kombinálási lehetőségei saját faján belül a legkönnyebb pl. körte-körtével. Eddig nekem sikerült: almára-körte, meggyre-cseresznye, cseresznyére-meggy, szilva-kajszi (minden válfaj piros levelű dísz és japán is), kajszira-szilva, szilvára-őszi ( minden válfaj nektarin, lapos), őszire-szilva, szilvára-mandula, körtére-nashi, nashira-körte, mandulára-őszi.

Tehát nagyon érdekes fákat lehet összevarázsolni. A kombifákat mert ezeket így nevezik olyan hobby kertekbe javasolt tenni ahol helyhiány van és érvényesül az a tulajdonsága, hogy változatos gyümölcsöket terem. Kétféle kollekciót is csinálhatunk az egyik lényege, hogy egyszerre terem (ilyent gyártanak és árusítanak is kertészetek 2-3 fajtával). Előnye, hogy könnyű permetezni, nagyon szép amikor érik. Hátránya, hogy 2-3 hét alatt leterem.

A másik (én ezt alkalmazom): úgy válogatom össze a fajtákat, hogy egymás után érjenek így akár 3 napig is mindig van új friss gyümölcs. Természetesen így minden fajtából kevesebb terem, de a végére összességében ez is utoléri a többi fát. Hátránya, hogy nem olyan látványos, mert mindig csak egy kicsi része érik, kivéve ha több faj van összerakva, mert akkor a virágzás egy szép szivárvány és a levelek változatosak egész évben. Sok fajta esetén szinte lehetetlen a permetezés a kora tavasziakon kívül.

Végszóként mindenkinek javaslom, hogy vágjon bele pont itt az ideje csinálja meg a saját alkotását, mert minden egyes megmaradt fajtát később szinte a sajátjának fogja érezni. Végül is erre való a kert kikapcsolódni, kisérletezgetni, csodát tenni. Célunk a cikk készítésekor, hogy mindenki még az is aki eddig nem kertészkedett képes legyen magának megcsinálni a saját kombifáját. Sok sikert kívánok mindenkinek!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ló járáshibái

ált. a ló lábállásának hibáiból (szabálytalan lábállások) eredő rendellenes... Tovább

harmat

a földfelszínen, a növények felületén a levegő páratartalmából kicsapódott víz. Az... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem