Hasznos tudnivalók az alvószemzésről - akár már kezdőknek is: lépésről lépésre haladunk

Gyümölcsfák szemzése saját kezűleg – akár kezdőknek is!

SFV
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A most következő cikkben bemutatjuk nektek az alvószemzés technológiáját, tudjuk, hogy sokan próbálkoztak már ezzel, több-kevesebb sikerrel, éppen ezért próbáljuk átadni nektek a tapasztalatainkat. Reméljük, hogy ezután senkinek sem fog gondot okozni. Vágjunk is bele, nézzük, mire kell odafigyelni a szemzés során.

Alvószemzés lépésről lépésre

(Fotó forrása: piture-ingles.blogspot.com)

Az alvószemzés időpontja

Általában augusztus közepe és szeptember első fele között érdemes elvégezni az alvószemzést. Ebben az esetben a rügyek már csak tavasszal fognak kihajtani! 

Alvószemzés tudnivalók

A szemzéseink általában 85-90 százalékban megerednek, noha a könyvektől kicsit eltér az, amit most látni fogtok. Minden lépést betartva a ti szemzésetek is sikeresebb lehet, ne ijedjetek meg, nem lesz olyan nehéz, mint amilyennek elsőre tűnik. Első dolgunk nem más, mint eldönteni azt, hogy mit szeretnénk szemezni, azt a fát, amire a szemzés történik, jó alaposan be kell locsolnunk 2 héten keresztül minden második nap legalább fél-1 órát locsolni kell. Ez segíti elő a megfelelő nedvkeringést, így a kéreg könnyen elválik majd a törzstől.

Ha ez meg van, akkor válasszuk ki azt a fajtát, amit szeretnénk szemezni, majd szerezzünk be egy szemző ágat. Ezt megvásárolhatjuk kertészeti árudákban, a lényeg az, hogy minden esetben erős, életképes legyen a fa, ne legyen beteg. Ha ezek megvannak, akkor válasszuk ki a megfelelő hajtást, mindig a saját szerszámainkkal dolgozzunk, hiszen így könnyebben elkerülhetjük a vírusfertőzéseket. Lényeges, hogy minden esetben fiatal hajtást válasszunk, ne legyen túl erős, de túl gyenge sem. Termőrügy nem megfelelő, csakis a hajtórügy.

A lemetszett ágról távolítsuk el a leveleket, illetve a hajtás csúcsát, 1 centimétert hagyjunk meg a levél szárából. Az így kapott vesszőt tároljuk vizes újságpapírban 2-3 hétig. Ezzel is megvagyunk, kezdődhet a szemzés!

Amire szükség van: szemzőkés vagy szike, rafia, vagy nejlonos spárga.

Legjobb, ha korán reggel, vagy késő este állunk neki, így elkerülhetjük a nap káros sugarait. Leginkább a sterilitásra kell összpontosítanunk, mossunk meg mindent, amit használunk, legfőképp a kezünket. A fa ágára merőlegesen egy mozdulattal végezzünk vágást, ne vágjuk többször, mert ezzel csak roncsoljuk a fát, és rontjuk az esélyeket. A következő vágás az első vágás közepétől induljon lefelé, 1,5-2 centiméterig, így az ág végén egy T alakot kapunk, ezt a pengével nyissuk szét mindkét oldalon. Lapozz egyet, és tudj meg még több mindent a szemzésről!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

táblásítás

a —>szántóföldi terület célszerű beosztása művelési egységekre, vagyis táblákra. A... Tovább

Tamási Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Tamási Szabadság u. 54. 7090 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem