Szalmabála kertészkedés szakszerűen - tudj meg róla most mindent

hirdetes

Miért és hogyan érdemes szalmabálákkal kertészkedni?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Szalmabála kertészkedés előnyei

4. Öntözés

A rendszeres öntözés rendkívül fontos! A víz könnyedén átfolyik a szalmaszálak között, ezért mindig elegendőt kell biztosítanod belőle a gyökerek számára. Ezt csepegtető öntözéssel vagy más folyamatos öntözőeszközökkel is megoldhatod.

5. Műtrágyázás

Mivel a növények alatt nincs talaj, amiből tápanyagokhoz és ásványi anyagokhoz juthatnának, így rajtad áll, hogy kapnak-e elegendők minden ilyesmiből. A megfelelő mennyiségű tápanyagok biztosítása minden kertészeti módszernél elengedhetetlen. A szétbomló szalmabálák nem biztosítanak elegendő tápanyagot a növények számára!

6. Gyomlálás

Sajnos a szalmabálák sem mentesek a gyomoktól, azonban lényegesen „kényelmesebben” kihúzhatók, mintha a talajban lelnél rájuk. Néhány kertész egyszerűen csak visszateszi őket a bálákba, hogy további tápanyagokkal dúsítsák azokat.

7. Kártevők és betegségek

A kártevők és a betegségek szerencsére jóval ritkábban fordulnak elő a szalmabálákban, mint a hagyományos ágyásokban. A talajban leledző fertőzések és kórokozók nem veszélyeztetik a bálákban nevelt növényeket. A talaj továbbá hajlamos több tenyészidőszakon keresztül is megőrizni magában a gombákat és más kéretlen élősködőket. A bálákat ez a veszély nem fenyegeti, hiszen minden tenyészidőszakban újakat használsz majd fel.

Persze ez nem jelenti azt, hogy a szalmabála-ágyásokat nem támadhatja meg néhány rosszindulatú organizmus. A komposzt és a trágya tartalmazhat bizonyos betegségeket, és a repülő rovarok ugyan olyan könnyedén elérhetik növényeidet, mintha a talajban tartanád őket. Szerencsére mivel emelt ágyásokról van szó, így sokkal könnyebb kiszúrni az esetleges fertőzéseket és kezdődő inváziókat, így időben reagálhatsz majd a problémás helyzetekre.

hirdetes

                                                                                                      

Mit érdemes emelt ágyában termeszteni?

Rengeteg olyan növényt ültethetsz szalmaágyásokba, amiket egyébként is minden évben termesztenél kertedben. Szinte minden növény és zöldség termeszthető ezzel a technikával. Általánosságban jó ötlet tartózkodni az olyan nagyobb növényektől, mint a kukorica, vagy a terjeszkedő tökfajták.

hirdetes

Gyümölcshozó zöldségek és gyümölcsök: paradicsom, bokorbab, homoki bab, paprika.

Futó- és kúszónövények: uborka, eper, dinnye, cukkini. Ajánlott valamilyen karót biztosítani számukra, vagy hagyni lelógni őket a bálák széléről.

Gyökérzöldségek: répa, krumpli, tarlórépa, édesburgonya, retek.

Levélzöldségek: mángold, kel, spenót, disznóparéj, saláta.

Keresztesvirágú zöldségek: bordáskel, brokkoli, káposzta, karfiol.

Fűszernövények: bazsalikom, petrezselyem, koriander.

Dísznövények termesztése szalmabálákban

A szalmabálás kertészkedést általában élelmiszerek megtermelésére szokás használni, de ettől függetlenül ugyan úgy alkalmazható olyan növények nevelésére, amiket nem terméseikért, hanem szépségükért tartunk. Sok kertész bársonyvirágokat és más virágokat is telepít a báláiba, mert ezek segítenek távol tartani a kártevők jó részét, és mágnesként vonzzák a beporzásért felelős állatokat.

Természetesen kizárólag csak dísznövények termesztésére is használhatod a bálákat, azonban ilyenkor általában érdemes valamivel eltakarni a szalma oldalait (vagy olyan növényeket telepíteni belé, amik segítenek elrejteni azokat). Érdemes továbbá észben tartani, hogy a bálákba nem ajánlott évelő növényeket telepíteni, hiszen minden tenyészidőszak végére szétbomlanak, és a következő időszakra újakat kell majd előkészíteni. Maradj tehát az egynyáriknál.

Az elhasznált szalmabálák hasznosítása

A „használt” szalmabálák egyáltalán nem számítanak szemétnek. Újra nem ültethetsz ugyan beléjük, de számos más módon alkalmazhatod őket, miután ellátták elsődleges feladatukat termőközegként. Használhatod például talajtakaróként a kert hagyományos ágyásaiban, mivel még mindig bőven vannak bennük felhasználatlan tápanyagok. Pont ezért mehetnek rögtön a komposzt közé is.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2023-12-31

Mit kell tenni, ha a szelídgesztenyét megtámadja a gubacsdarázs?

A gubacsdarazsak könnyen kárt tehetnek a szelídgesztenye levelekben, de szerencsére van néhány bevált módszer, amelyekkel visszaállíthatod a szelídgesztenyéd egészségét.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Shakira (Szegedi SC 436)

Kukorica Cél: szemes Leírás:A címerhányás idöpontja közepesen korai. A kalászkapelyva... Tovább

magtisztító és -osztályozó gépek

az elcsépelt v, betakarított magvakat felhasználás előtt szennyezettségüktől (szármaradék,... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés