Schisandra, az életbogyó - ismerd meg most Te is ezt a különleges bogyót

hirdetes

Ötízű gyümölcs, Életbogyó – Bemutatkozik a Schisandra!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Magyarországon sajnos csak kevesen ismerik a Schisandrát, vagy másnéven a kínai kúszómagnóliát, pedig egy nagyon különleges növény, mostani cikkemben mindent elmondok róla nektek, tartsatok velem most is! 

Bemutatom nektek a Schisandrát

A Schisandra bemutatása 

A kínai kúszómagnólia (latinul: Schisandra chinensis, egyéb nevei: ötízű gyümölcs, életbogyó) az Austrobaileyales rendbe tartozó növényfaj. Azért nevezik ötízű gyümölcsnek, mert megtalálhatók benne az édes, a savanyú, a keserű, a sós és az erős ízek is. Életbogyó elnevezése pedig onnan ered, hogy számtalan felhasználási módja és jótékony hatása van. Eredetileg Japánban, Koreában és Kínában honos, a hagyományos kínai orvoslás már több mint kétezer éve használja, ebben az országban az egyik legfontosabb gyógy-, és fűszernövényként tartják számon. 

A Schisandra jellemzői

A Schisandra igazából egy vadontermő, aromás illatú kétlaki kúszónövény, ami leginkább Kína északkeleti részén nő. Sok helyen lehet vele találkozni, mint dekoratív növény, mivel téltűrő, levelei pedig ősszel szép sárgára színeződnek. A Schisandra fás, csavarodó szárral rendelkezik, szára sötét színű, kúszó indái a 10-15 métert is elérhetik. Levelei tojásdadok, virágai néhány centiméteres hosszúságú kocsányon ülnek, virágszirmai és csészelevelei rózsaszínűek, a virágok ötporzósak, termése bogyótermés. 

hirdetes

A Schisandra jótékony hatása

A Schisandrának a májvédő hatása ismert, ezen kívül erősíti az immunrendszert, növeli a sejtek és a szövetek oxigénfelvételét, ezen keresztül a sejtek energiaellátását. Sokan szeretik, mert elősegíti a jó közérzet kialakulását, növeli a szellemi és a fizikai teljesítőképességet. Gyógyhatásai hasonlít a ginzenghez.

A Schisandra felhasználása

Leveléből, gyümölcséből kiszárítva kitűnő teát készíthetünk, a friss gyümölcse pedig ivóléként is alkalmas. Egy csésze teához egy-két kávéskanállal használjunk szárított gyümölcséből, forrázzuk le, majd hagyjuk állni legalább fél napig – ezután fogyaszthatjuk. A kínaiak a frissen szedett levelét is szokták használni, napközben elrágnak belőle egyet-kettőt.

hirdetes

A Schisandra igényei, nevelése

A Schisandra téltűrő növény, kedveli a félányékos helyet, arra viszont számítanunk kell, hogy csak a második évtől hoz bővebb termést. Különösebb gondozást nem igényel, csupán támrendszert kell építenünk számára, ugyanis erre felfutva növekszik a legjobban. Gyümölcsei hasonlítanak a ribizlihez (5-7 milliméter átmérőjűek, pirosak, gömbölyűek), fürtökben hozza, általában szeptember-október környékén érik meg.

Arra érdemes figyelni, hogy az élő fára felkúszik, körül öleli, így könnyedén meg is fojthatja azt. Érdemes megjegyezni még, hogy humuszos és tápdús talajban érzi magát a legjobban, a szárazságot és a túl sok vizet nem szereti. Növényvédelmi szempontból a peronoszpórára kell odafigyelni, ellene rezes permetezéssel védekezhetünk. 

Forrás: Fotó: Schutterstock

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

sávos csörgedeztető öntözés

a ->sávos árasztó öntözéshez hasonló —>felületi öntözés; a különbség az, hogy... Tovább

denitrifikáció

a talaj hasznosuló N-vegyületeinek a redukciója; az oxigénben szegény talajokban a... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem