Schisandra, az életbogyó - ismerd meg most Te is ezt a különleges bogyót

Ötízű gyümölcs, Életbogyó – Bemutatkozik a Schisandra!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Magyarországon sajnos csak kevesen ismerik a Schisandrát, vagy másnéven a kínai kúszómagnóliát, pedig egy nagyon különleges növény, mostani cikkemben mindent elmondok róla nektek, tartsatok velem most is! 

Bemutatom nektek a Schisandrát

A Schisandra bemutatása 

A kínai kúszómagnólia (latinul: Schisandra chinensis, egyéb nevei: ötízű gyümölcs, életbogyó) az Austrobaileyales rendbe tartozó növényfaj. Azért nevezik ötízű gyümölcsnek, mert megtalálhatók benne az édes, a savanyú, a keserű, a sós és az erős ízek is. Életbogyó elnevezése pedig onnan ered, hogy számtalan felhasználási módja és jótékony hatása van. Eredetileg Japánban, Koreában és Kínában honos, a hagyományos kínai orvoslás már több mint kétezer éve használja, ebben az országban az egyik legfontosabb gyógy-, és fűszernövényként tartják számon. 

A Schisandra jellemzői

A Schisandra igazából egy vadontermő, aromás illatú kétlaki kúszónövény, ami leginkább Kína északkeleti részén nő. Sok helyen lehet vele találkozni, mint dekoratív növény, mivel téltűrő, levelei pedig ősszel szép sárgára színeződnek. A Schisandra fás, csavarodó szárral rendelkezik, szára sötét színű, kúszó indái a 10-15 métert is elérhetik. Levelei tojásdadok, virágai néhány centiméteres hosszúságú kocsányon ülnek, virágszirmai és csészelevelei rózsaszínűek, a virágok ötporzósak, termése bogyótermés. 

A Schisandra jótékony hatása

A Schisandrának a májvédő hatása ismert, ezen kívül erősíti az immunrendszert, növeli a sejtek és a szövetek oxigénfelvételét, ezen keresztül a sejtek energiaellátását. Sokan szeretik, mert elősegíti a jó közérzet kialakulását, növeli a szellemi és a fizikai teljesítőképességet. Gyógyhatásai hasonlít a ginzenghez.

A Schisandra felhasználása

Leveléből, gyümölcséből kiszárítva kitűnő teát készíthetünk, a friss gyümölcse pedig ivóléként is alkalmas. Egy csésze teához egy-két kávéskanállal használjunk szárított gyümölcséből, forrázzuk le, majd hagyjuk állni legalább fél napig – ezután fogyaszthatjuk. A kínaiak a frissen szedett levelét is szokták használni, napközben elrágnak belőle egyet-kettőt.

A Schisandra igényei, nevelése

A Schisandra téltűrő növény, kedveli a félányékos helyet, arra viszont számítanunk kell, hogy csak a második évtől hoz bővebb termést. Különösebb gondozást nem igényel, csupán támrendszert kell építenünk számára, ugyanis erre felfutva növekszik a legjobban. Gyümölcsei hasonlítanak a ribizlihez (5-7 milliméter átmérőjűek, pirosak, gömbölyűek), fürtökben hozza, általában szeptember-október környékén érik meg.

Arra érdemes figyelni, hogy az élő fára felkúszik, körül öleli, így könnyedén meg is fojthatja azt. Érdemes megjegyezni még, hogy humuszos és tápdús talajban érzi magát a legjobban, a szárazságot és a túl sok vizet nem szereti. Növényvédelmi szempontból a peronoszpórára kell odafigyelni, ellene rezes permetezéssel védekezhetünk. 

Forrás: Fotó: Schutterstock

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

takarmányozás higiéniája

a takarmány-élettani alapokra, valamint a gyak. takarmányozás ismereteire építve foglalkozik... Tovább

expressz hizlalás

a fiatal bárányok nagy növekedési erélyénuk kihasználását célzó hizlalási mód, amikor a... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem