Sárgadinnye termesztése eredményesen - Hogyan termessz sárgadinnyét sikeresen? Szakértői tanácsok cikkünkben

Sárgadinnye termesztése kiskertben

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

A sárgadinnyét szinte mindenki szereti, leginkább azért, mert lédús, mézízű, nyáron hűsítő és finom! A most következő cikkben részletesen bemutatjuk a sárgadinnyét, többek között elmondjuk azt is, mit kell tennetek ahhoz, hogy nagyon finom sárgadinnye legyen a kertetekben! Szakértőnk remek tanácsait olvashatjátok most! 

Termessz te is sárgadinnyét eredményesen

A sárgadinnye bemutatása

A sárgadinnye a tökfélék családjában tartozó faj, mely eredetileg Ázsiából származik, Perzsiában és Afrikában már 4000 évvel ezelőtt is termesztették, áltermése miatt. Helyrevetés esetében a karógyökere mélyre hatol, eléri a 80-110 centiméteres mélységet is, hajtásrendszere pedig leginkább az uborkáéhoz hasonlít. Termeszthetjük támrendszer mellett, de támrendszer nélkül is. A kelés után nagyjából 30-40 centiméteres magassági nő felfelé, ha eléri ezt a magasságot, akkor lefekszik.

Az elsődleges oldalhajtások a főhajtások alsó lomblevél naljában fejlődnek ki, majd ismét elágazódnak. Leveleinek alakja többféle lehet: szív-, vese alakú, kerek, illetve három-, vagy ötszögletű. A sárgadinnye termése sok magvú kabak, alakja többnyire gömb, vagy lapított gömb, tojásdad, megnyújtott tojás, hengerded, ovális. Termésének felülete lehet barázdált, ráncos, de sima is. Érdekesség, hogy a termésüregben található magvak 7-8 évig is megtartják csírázóképességüket.

A magyarság már régóta ismeri a dinnyefajtákat, a Honfoglalás idejéig is visszamehetünk. A török megszállás idején még több fajtát ismertünk meg, a XIX. században pedig megjelent több, a dinnyetermesztéssel foglalkozó könyv. Az 1900-as évek elején nagyon gazdag választék állt Magyarország rendelkezésére, de ahogy telt az idő, a minőség egyre inkább kezdett romlani sajnos.

hirdetes

Ennek oka feltehetően az volt, hogy ellenőrizetlenül került be hazánkba a különböző fajták, ezek pedig szabadon kereszteződtek a magyar fajtákkal, és a mi fajtáink minőségét is lerontották. Másik oka az volt, hogy az emberek minél korábbi fajtákat szerettek volna termeszteni.

Az 1950-es években kezdett el egyre jobban elterjedni a Muskotály fajta, ami hamar nemzetközi hírnévre tett szert. Ezt a fajtát azóta is kedvelik Magyarországon, és folyamatosan termesztik. A Muskotályon kívül hagyományos sárgadinnye fajta még az Árpa érő, a Fortuna, az Ananász, a Vanília, a Togo, a Topáz, illetve a Brebbus F1. A következő oldalon megtudhatod, hogyan termeszthetsz otthon sárgadinnyét! 

A legkedveltebb magyar sárgadinnyefajták

A magyarság már régóta ismeri a dinnyefajtákat, a Honfoglalás idejéig is visszamehetünk. A török megszállás idején még több fajtát ismertünk meg, a XIX. században pedig megjelent több, a dinnyetermesztéssel foglalkozó könyv. Az 1900-as évek elején nagyon gazdag választék állt Magyarország rendelkezésére, de ahogy telt az idő, a minőség egyre inkább kezdett romlani sajnos.

Ennek oka feltehetően az volt, hogy ellenőrizetlenül került be hazánkba a különböző fajták, ezek pedig szabadon kereszteződtek a magyar fajtákkal, és a mi fajtáink minőségét is lerontották. Másik oka az volt, hogy az emberek minél korábbi fajtákat szerettek volna termeszteni. Az 1950-es években kezdett el egyre jobban elterjedni a Muskotály fajta, ami hamar nemzetközi hírnévre tett szert. Ezt a fajtát azóta is kedvelik Magyarországon, és folyamatosan termesztik. A Muskotályon kívül hagyományos sárgadinnye fajta még az Árpa érő, a Fortuna, az Ananász, a Vanília, a Togo, a Topáz, illetve a Brebbus F1. 

 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fejlődés

meghatározott irányú, időben lezajló biol. folyamat; minőségileg több szakaszra osztható,... Tovább

borzderes marha

fajtacsoport; a borzderes (brachy-ceros típusú) fajták napjainkban kiegyenlítődnek, a kisebb... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert kert Növénytermesztés