Neveljünk pisztáciát! Nincs másra szükséged, csupán egy szem bolti darabra

Így nevelhetsz pisztáciát te is!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Én nagyon szeretem a pisztáciát, egyetlen egy bajom van vele, mégpedig az, hogy eszméletlenül drága. ráadásul egy csomag nem is tartalmaz olyan sok magot. Éppen ezért tavaly vettem a boltban egy csomag pisztáciát és neki álltam kísérletezni, nézd meg, mi lett a végeredmény!

Egy pisztácia magból nevelhetsz pisztáciát!

 

Röviden a pisztáciáról

A pisztácia pirosas, redőzött gyümölcsei nagy fürtökben nőnek, melyek kissé hasonlítanak a szőlőre is. A legtöbb ember dióként tekint a pisztáciára, pedig botanikailag egy csonthéjas gyümölcsről beszélünk, melynek ehető része a mag. A héjai általában hosszában nyílnak meg, miután már megértek. Ha viszont a körülmények nem túl kedvezőek, akkor egyben maradnak. A mag színe egészen a sárgástól a zöld színig váltakozik, azt azonban érdemes tudni, hogy minél zöldebb a színe, annál értékesebb! Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy a fák nagyjából 5-8 év után kezdenek el teremni, teljes termést viszont 15-20 éves korában éri el, ugyanakkor a pisztáciák hajlamosak arra, hogy kétévente teremnek, az egyik évben sokat, a következőben viszont csak keveset vagy éppen egyáltalán nem.

Miért olyan jó a pisztácia?

  • A pisztácia csökkenti a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét
  • hirdetes
  • Egyszeresen telítetlen zsírsavakat tartalmaz, melyek könnyen elégnek, nem halmozódnak fel
  • A pisztácia csökkenti a stressz hatásait
  • A pisztácia gazdag fehérjében és antioxidánsokban
  • Fél csésze pisztácia biztosítja a szervezetünk számára szükséges ásványokat, például a kalciumot, a vasat, a magnéziumot és a rezet.

Első utunk a boltba vezessen, vegyünk pisztácia magot, bontsuk meg, majd áztassuk egy pohár vízbe, érdemes többel próbálkozni, én is öttel kezdtem ebből 3 él még mindig. 1 teljes napig hagyjuk a vízben a magot, ez alatt az idő alatt megszívják magukat, megduzzadnak és kisimulnak. Ha letelt az egy nap, akkor helyezzünk egy tálkába papírtörlőt és tegyük rá az előre beáztatott magokat, majd borítsuk be papírral, és öntsünk rá egy kevéske vizet.

Helyezzük a tálkát az ablakpárkányra, és várjuk, hogy megjelenjenek a csírák. Ez általában 5-6 napot vesz igénybe. Ha eközben kiszáradna, akkor öntsünk rá még egy kis kevés vizet. A csírák megjelenése után minden nap láthatjuk, mennyit fejlődik a kis növényünk. Készítsünk elő egy cserepet, töltsünk bele tápanyagban gazdag, laza szerkezetű virágföldet, fúrjunk egy kis lyukat a földbe, majd a növényeket helyezzük bele csírával lefelé természetesen. A magok maradjanak a föld felszínén, majd takarjuk be földdel óvatosan, vigyázzunk, nehogy megsértsük a csírát, majd öntözzük meg.

Ezután nincs más dolgunk, mint napos helyre elhelyezni a növényt, pár naponta öntözgetni, és várni, hogy szépen fejlődjenek a fácskáink. Ha minden jól megy, akkor 3-4 hét alatt nagyjából 20-25 centiméteresre fog megnőni. Ez már jó jel! Az enyém egy év alatt már megnőtt 60-70 centiméterre nagyjából, de még azért várni kell a termésre sokat. 

 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Gyomirtó Mikado

Áru-, siló- és csemegekukorica, valamint hibridvonalak posztemergens gyomirtására. Köles ellen... Tovább

anyagcsere (metabolizmus)

az élő szervezetek tápanyagfelvevő, -átalakító és -lebontó folyamatainak összessége. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem