Neveljünk pisztáciát! Nincs másra szükséged, csupán egy szem bolti darabra

hirdetes

Így nevelhetsz pisztáciát te is!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Én nagyon szeretem a pisztáciát, egyetlen egy bajom van vele, mégpedig az, hogy eszméletlenül drága. ráadásul egy csomag nem is tartalmaz olyan sok magot. Éppen ezért tavaly vettem a boltban egy csomag pisztáciát és neki álltam kísérletezni, nézd meg, mi lett a végeredmény!

Egy pisztácia magból nevelhetsz pisztáciát!

 

Röviden a pisztáciáról

A pisztácia pirosas, redőzött gyümölcsei nagy fürtökben nőnek, melyek kissé hasonlítanak a szőlőre is. A legtöbb ember dióként tekint a pisztáciára, pedig botanikailag egy csonthéjas gyümölcsről beszélünk, melynek ehető része a mag. A héjai általában hosszában nyílnak meg, miután már megértek. Ha viszont a körülmények nem túl kedvezőek, akkor egyben maradnak. A mag színe egészen a sárgástól a zöld színig váltakozik, azt azonban érdemes tudni, hogy minél zöldebb a színe, annál értékesebb! Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy a fák nagyjából 5-8 év után kezdenek el teremni, teljes termést viszont 15-20 éves korában éri el, ugyanakkor a pisztáciák hajlamosak arra, hogy kétévente teremnek, az egyik évben sokat, a következőben viszont csak keveset vagy éppen egyáltalán nem.

Miért olyan jó a pisztácia?

  • A pisztácia csökkenti a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét
  • hirdetes
  • Egyszeresen telítetlen zsírsavakat tartalmaz, melyek könnyen elégnek, nem halmozódnak fel
  • A pisztácia csökkenti a stressz hatásait
  • A pisztácia gazdag fehérjében és antioxidánsokban
  • Fél csésze pisztácia biztosítja a szervezetünk számára szükséges ásványokat, például a kalciumot, a vasat, a magnéziumot és a rezet.

Első utunk a boltba vezessen, vegyünk pisztácia magot, bontsuk meg, majd áztassuk egy pohár vízbe, érdemes többel próbálkozni, én is öttel kezdtem ebből 3 él még mindig. 1 teljes napig hagyjuk a vízben a magot, ez alatt az idő alatt megszívják magukat, megduzzadnak és kisimulnak. Ha letelt az egy nap, akkor helyezzünk egy tálkába papírtörlőt és tegyük rá az előre beáztatott magokat, majd borítsuk be papírral, és öntsünk rá egy kevéske vizet.

Helyezzük a tálkát az ablakpárkányra, és várjuk, hogy megjelenjenek a csírák. Ez általában 5-6 napot vesz igénybe. Ha eközben kiszáradna, akkor öntsünk rá még egy kis kevés vizet. A csírák megjelenése után minden nap láthatjuk, mennyit fejlődik a kis növényünk. Készítsünk elő egy cserepet, töltsünk bele tápanyagban gazdag, laza szerkezetű virágföldet, fúrjunk egy kis lyukat a földbe, majd a növényeket helyezzük bele csírával lefelé természetesen. A magok maradjanak a föld felszínén, majd takarjuk be földdel óvatosan, vigyázzunk, nehogy megsértsük a csírát, majd öntözzük meg.

hirdetes

Ezután nincs más dolgunk, mint napos helyre elhelyezni a növényt, pár naponta öntözgetni, és várni, hogy szépen fejlődjenek a fácskáink. Ha minden jól megy, akkor 3-4 hét alatt nagyjából 20-25 centiméteresre fog megnőni. Ez már jó jel! Az enyém egy év alatt már megnőtt 60-70 centiméterre nagyjából, de még azért várni kell a termésre sokat. 

 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

idegszövet

a többsejtű állatok iegdifferenciáltabb, az —>idegrendszert felépítő szövete.... Tovább

legelő felújítása

az elvénült, elgyomosodott, elzsombékosodott legelőt célszerű feltörni, 2-3 évig... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem