A folytonnövő paprika metszése
Még mielőtt megkezdenénk a metszést, fontos, hogy átvizsgáljuk a növényeket. Távolítsuk el a vírusos töveket, mivel a fitotechnikai munkák nagyban hozzájárulhatnak a veszélyes betegségek elterjesztéséhez. A paprika metszését minden esetben kézzel kell elvégeznünk, óvatosan, hogy a friss metszlaphoz véletlenül se érjünk hozzá (se kést, se ollót nem használhatunk).
Kezdetben erősebben kell elvégeznünk a metszést, figyelnünk kell a növények fejlődését, és amint elérik az öt-hét centimétert az első elágazások, máris cselekednünk kell. Ekkor válasszuk ki a legszebb hajtást, a többit pedig távolítsuk el tőből! Meg van tehát a vezérhajtásunk, most foglalkozzunk ezzel: törjük le a gyengébb oldalelágazásokat róla. Ezután az elágazódásokban az egyik hajtást két levél után visszatörjük, a másikat viszont tovább visszük a zsinór mellett, vezérként.
A szoknyás metszés
Ezt a metszésmódszert kora tavaszi ültetésű, erős növekedésű állománynál szokás alkalmazni. Első lépésben alakító metszéssel határozzuk meg a paprika első három elágazási szintjét. A harmadik és minden további elágazódásban 15-20 centiméterre törjük vissza az oldalhajtásokat, és csípjük vissza az első két meghagyott hajtást, ha a növényen van 13-15 darab stabilan megkötött paprika. Ezzel elérhetjük a nagyobb termésmennyiséget, mivel a tövön maradnak a legkorábbi termések, de elegendő levélfelület fog maradni a bogyók beárnyékolásához, vagyis a paprika továbbra is lendületesen fog fejlődni.
A termőkori metszés
Ennek a módszernek az a lényege, hogy a bogyókat a főágon vagy annak közelében neveljük. A termőkori metszés az alakító metszést követi, ekkor a főszáron a harmadik elágazódás felett folyamatosan képződő másodrendű elágazásokat 15-20 centiméterre visszatörjük, az alsó ágakat a rajtuk fejlődött termések leszedése után tőből eltávolítjuk. Ezzel szabályozzuk a terhelést, amivel pedig fenntarthatjuk a paprika növekedésének enyhe vegetatív súlyát.
Fontos tanács a paprika metszéséhez
Minden esetben kell, hogy maradjon a növényen megkötött, félig fejlett bogyó, ami visszafogja a túl buja növekedést! A beteg, rosszul termékenyült, lila, görbült, foltos, napégetett bogyókat pedig mindig távolítsuk el, minél hamarabb! Sok sikert kívánok mindenkinek a paprika gondozásához, metszéséhez, alább pedig ne felejtsetek el szavazni!
Hasznos volt számodra cikkünk?
Forrás: Fotó: Pixabay